Новий рік розпочнімо з молитви і добрих справ

Новий рік розпочнімо з молитви і добрих справ

Наближається Новий рік, і у багатьох православних виникає традиційне запитання, чи можна відзначати це громадянське свято.

З одного боку, воно не суперечить канонам Церкви і нормам християнської моралі, з іншого ­– не слід забувати, що продовжується Різдвяний піст, і правила посту ніхто не в праві відміняти.

Звичайно, можна закритися у своїй кімнаті та ігнорувати все, що відбувається навколо, вважаючи всіх оточуючих грішниками, а себе якщо не праведником, то, як мінімум, великим поборником благочестя. Однак, перебуваючи на таких позиціях, дуже швидко й непомітно можна стати звичайним фарисеєм. Тому давайте спробуємо знайти вирішення проблеми, яка щороку виникає у церковних людей.

1. Новий рік варто розпочати з молитви. Не з пустих побажань, виконання яких не залежить від нас, а зі звернення до Бога, від Якого насправді залежить, як ми проживемо прийдешній рік і що відбуватиметься з нами у подальшому. Тому замість нічого не вартих слів, сказаних під дзвін келихів з шампанським, краще промовити слова молитви – домашньої, а ще краще – церковної.

 Варто пошукати найближчий храм, адже з благословення митрополита Симеона в усіх храмах Вінницької єпархії вже кілька років поспіль у новорічну ніч звершуються богослужіння. Повернувшись зі служби або закінчивши домашню молитву, можна випити трохи шампанського та посидіти за святковим столом з пісними стравами, але про це скажемо окремо.

2. «Не в святі гріх, а в тому, як святкувати, – говорить відомий священик і церковний публіцист з Луганщини протоієрей Олександр Авдюгін. – І якщо в новорічну ніч ти спочатку помолишся, постараєшся простити всіх і ні на кого зла не тримати, то потім можна і з Новим роком привітати, і бокал з шампанським пригубити, і дольку мандаринки з’їсти. Побачивши наші радісні обличчя, і Господь возрадується».

Гарні слова, сказані мудрим священиком! У них варто звернути увагу на необхідність простити всіх, на кого маєш образу, і з чистим серцем, без зайвого тягаря вступити на поприще нового року. Тут можна пригадати вислів відомого актора Євгенія Леонова: «Не збирайте образи – не велике це багатство!»

3. Іще одну справу варто не забути, аби новорічна ніч принесла користь для душі. Про неї ми часто забуваємо у швидкому плині повсякдення. Мова йде про необхідність подякувати Богові за рік минулий, помолитися про прощення гріхів, які зробили протягом року, і попросити благословення на рік прийдешній. Якщо в інші дні ми забуваємо це зробити, то новорічна ніч – це чудова нагода зупинитися, проаналізувати своє життя, виконати роботу над помилками, підбити підсумки і продовжити свій рух уперед. У новорічну ніч, коли ми наче переступаємо поріг, щоб увійти в новий етап свого життя, це буває дуже зручно зробити, про що нагадує нам протоієрей Ігор Перекуп, який називає Новий рік «станцією на життєвому шляху».

4. Новий рік – це сімейне свято. Враховуючи те, що святкові дні вихідні для усієї родини, можна використати їх як гарний привід для спілкування зі своїми найближчими, найдорожчими серцю людьми.

У новорічну ніч після домашньої або церковної молитви можна сісти за спільну пісну трапезу, під час якої просто поговорити з дітьми, батьками, чоловіком або дружиною. Наголошуємо, що спілкуватися потрібно саме з людьми, а не з телевізором, як багато з нас звикли робити. Ми й так дуже роз’єднані своїми життєвими клопотами і турботами, тож у святковий період, коли цих клопотів менше, намагаймося бути ближче один до одного.

5. І, нарешті, поговоримо про святковий новорічний стіл. Нагадаємо, що 1 січня – це останній день Різдвяного посту, коли можна вживати рибу (наступні дні за своєю суворістю прирівнюються до Великого посту), тому на новорічному столі можуть бути рибні страви.

Якщо людина (у великій сім’ї, де не всі постяться) може взяти участь у підготовці новорічного столу, то нехай сама і приготує кілька пісних страв. Новорічний келих підняти можна, можливоале тут потрібно керуватися словами апостола Павла: «Все мені дозволено, але не все корисно, все мені дозволено, але ніщо не повинно панувати наді мною».

Отже, святкування Нового року, за умови дотримання простих порад, може бути і приємним, і корисним.

І наостанок іще одна порада, яка стосується не лише Нового року, а й будь-якого громадянського і тим більше церковного свята. Добре було б відвідати людину, яку нікому привітати з Новим роком та прийдешнім Різдвом Христовим. Одинока сусідка, старенька парафіянка вашого храму, багатодітна сім’я, у батьків якої немає грошей на гарний подарунок, – навколо нас є дуже багато людей, яким ми можемо подарувати свято, адже, особливо у святкові дні, коли всі навколо радіють, такі люди дуже гостро відчувають свою самотність.

Підготував протодиякон Владислав ДЕМЧЕНКО

Переглядів 3619