15 грудня
2014 р.
Відбулися підсумкові річні збори духовенства Вінницької єпархії
15 грудня у м. Вінниці під головуванням митрополита Вінницького і Барського Симеона відбулися загальні збори духовенства Вінницької єпархії, на яких були підведені підсумки 2014 року та оголошені плани на наступний 2015 рік.

Збори розпочалися з молитви та доповіді Правлячого Архієрея. Митрополит Симеон підвів підсумки 2014 року, який у Вінницькій єпархії був оголошений Роком Біблії, та дав оцінку заходам, які проводилися на рівні всієї єпархії, єпархіальних відділів та на окремих парафіях.

Серед єпархіальних заходів владика нагадав про зустрічі духовенства з відомими богословами та дослідниками Священного Писання: викладачем Київської духовної академії, відомим біблеїстом, фахівцем церковної археології протоієреєм Олегом Скнарем та професором Київської духовної академії протоієреєм Олексієм Добошем. Метою зустрічей було дати священикам поради для використання Святого Письма у пастирській практиці та залучення духовенством якомога більшої кількості парафіян до поглибленого вивчення Біблії.

Владика Симеон нагадав слова апостола Павла з послання до Тимофія: «Проповідуй слово… вчасно і невчасно… роби діло благовісника, виконуй служіння своє» (2 Тим. 4, 2-5). Архієрей наголосив що проповідь за кожною літургією з обов’язковим тлумачення змісту Святого Письма, яка була запроваджена у рамках року Біблії,залишається обов’язковою для кожного священика єпархії і надалі.

Обов’язковим залишається й виконання благословення, наданого митрополитом Симеоном, щодо читання Священного Писання після запричасного вірша сучасною мовою - українською або російською. Владика нагадав, що таке благословення було надане у зв’язку із ініціативою єпархіального місіонерського відділу для кращого розуміння парафіянами текстів Апостола та Євангелія, які читаються під час літургії церковно-слов’янською мовою, та для допомоги священику у проповіді та тлумаченні Святого Письма.

Принагідно митрополит Симеон навів цифри анонімного анкетування, проведеного серед духовенства єпархії. Згідно отриманої інформації, саме запровадження читання Святого Письма сучасною мовою перед проповіддю священика отримало 4,5 бали - найвищу оцінку серед інших загальноєпархіальних заходів, які проводилися впродовж року. При цьому 166 священиків поставили найвищі оцінки і лише 8 негативно оцінили таку ініціативу.

Митрополит Симеон висловив подяку керівнику єпархіального відділу релігійної освіти і катехізації протоієрею Георгію Холодюку за проведені на високому організаційному рівні змагання ерудитів на краще знання Священного Писання «Зерно Істини» та «Біблійна вікторина» серед дітей та молоді. Владика нагадав, що завдяки праці о. Георгія та членів обласної асоціації православних педагогів вінницькі діти стали третіми у всеукраїнському змаганні, яке проводилося у м. Острог на базі університету «Острозька академія».

Оцінюючи інші просвітницькі та культурні заходи, архієрей зауважив, що вони потребують кращої інформаційної підтримки, як з боку благочинних і духовенства, так і єпархіальної прес-служби. Адже, як показали результати опитування духовенства, виключно через низьку поінформованість низькі оцінки отримали такі гарні заходи, як «Всецарицін фестиваль» та «Біблійна вікторина».

Серед нереалізованих протягом Року Біблії заходів владика Симеон назвав змагання на краще знання Святого Письма серед духовенства. Це упущення було виправлене наприкінці загальних зборів шляхом проведення бліц-змагання серед представників усіх 9 благочинь єпархії, що стало цікавим і корисним доповненням зборів.

Продовжуючи аналіз єпархіальних заходів, архієрей зауважив, що у зв’язку із організаційними проблемами була відмінена загальна атестація знань духовенства, яка мала відбутися протягом весняних місяців. Митрополит Симеон оголосив, що наступна атестація відбудеться у час Великого посту 2015 року. Знання духовенства будуть оцінюватися з двох предметів: Біблійна історія та літургіка.

На закінчення своєї доповіді Керуючий єпархією розповів про підсумки проведення «Свята Біблії», яке спочатку планувалося провести на усіх парафіях, а пізніше було проведено лише на окремих із них, за участі усього духовенства благочиння. Цей захід посів другу сходинку за результатами анкетування духовенства, набравши 4,4 бали. Наприкінці листопада священики і миряни, які організували проведення свята, були нагороджені грамотами Правлячого Архієрея. Митрополит Симеон нагадав, що грамоти отримали благочинний Літинського благочиння протоієрей Олег Макар – за організацію свята на усіх парафіях благочиння, а також благочинний Жмеринського району протоієрей Ярослав Коромчевський - за краще проведення свята у районному центрі. За відмінну організацію Свята Біблії на своїх парафіях були відзначені благочинний Барського району архімандрит Серафим (Поворозник) та окремі священики району. Також були відзначені священнослужителі Вінницького районного благочиння. У ІІ Вінницькому міському благочинні були нагороджені настоятель храму святого мученика Трифона протоієрей Ігор Лампіцький та керівник недільної школи Анатолій Кошевець – за кращу організацію свята у м. Вінниці.

Учасники загальних зборів мали можливість ознайомитися з короткими відео нарисами, у яких були показані святкування у м. Жмеринці та на наймолодшій парафії Вінницького району на честь преподобного Агапіта Печерського у смт. Вороновиці, де для організації свята багато зусиль доклав настоятель ігумен Агей (Поліщук).

По завершенні підведення підсумків Року Біблії учасникам збору був продемонстрований відеоролик, який розповідав про діяльність правлячого архієрея та основні події у житті єпархії, серед яких хресна хода до Калинівського хреста, яка, починаючи з 2014 року стала щорічною, а також єпархіальні ювілеї: 100-річчя колишнього кафедрального (п’ятничанського) собору Різдва Пресвятої Богородиці, 25-річчя відродження Браїлівської жіночої обителі та 15-річчя утворення Іоанно-Богословського Лемешівського чоловічого монастиря. Серед помітних подій у житті єпархії був названий візит представницької делегації Грузинської Православної Церкви, до якої входили митрополити: Авва-Алавердський Давид (глава делегації), Батумський Димитрій, Зугдидський Герасим (глава Відділу зовнішніх церковних зв’язків Грузинської Церкви) та Чкондидський Петро. У складі делегації були священнослужителі Грузинської Православної Церкви, а також настоятелька монастиря на честь Хахульської ікони Пресвятої Богородиці (Нова Шуанта) схимонахиня Іоанна. Метою візиту високоповажних гостей було ознайомлення з життям Православної Церкви в Україні і зокрема на Вінниччині.

У ролику були наведені статистичні дані по єпархії. Так, станом на 15 грудня 2014 року Вінницька єпархія налічує 314 парафій. Загальна кількість храмів та інших молитовних приміщень (молитовних будинків та кімнат, а також каплиць) – 321, з них на території монастирів розташовані 9 храмів і молитовних приміщень, 27 – знаходяться на території різних установ: (світських навчальних закладів, військових частин, лікарень, виправних установ тощо). Окремо розташовані 7 каплиць та 10 молитовних будинків. У єпархії діють 3 монастирі: два жіночих та один чоловічий.

Загальна кількість священиків – 243, з них 235 – штатних, 5 перебувають поза штатом, або на спокої, 3 знаходяться під забороною у священнослужінні. Число дияконів у єпархії – 19. Число кліриків з білого духовенства – 216 священиків та 13 дияконів. Число кліриків монахів у сані священика - 27, дияконів - 6. Чоловіків-монахів, котрі не мають сану, у монастирях налічується 4, жінок-монахинь – 33, інокинь – 17.

На зборах були також звучені дані щодо діяльності Правлячого Архієрея. З 1 січня по 15 грудня поточного року митрополит Вінницький і Барський Симеон звершив 188 Божественних літургій, 4 дияконських та 2 священицьких хіротонії, освятив 9 Престолів та звершив чин освячення Антимінсів.

Після оприлюднення статистичних даних, Архієрей та учасники загальних зборів заслухали звіти керівників єпархіальних відділів. При цьому митрополит Симеон оголосив, що кращим відділом, згідно даних опитування духовенства, у 2014 році став відділ по роботі з молоддю, який очолює архімандрит Флавіан (Рішко). Гарні результати роботи показали відділ релігійної освіти та прес-служба. Соціальний відділ прозвітував про збільшення кількості матеріальної допомоги, наданої, як коштами, так і продуктами харчування та одягом. Окремо були озвучені цифри, наданої єпархією протягом року на підтримку мирних мешканців у зоні АТО та української армії. На ці потреби духовенством та мирянами було зібрано понад 450 тисяч гривень. Трохи більше за цю суму єпархія і окремі парафії витратили на допомогу лікарням, соціальним закладам та окремим громадянам з малозабезпечених та соціально незахищених верств населення Вінниччини.

Заслухавши звіти керівників відділів, Керуючий єпархією повідомив про утворення єпархіальної комісії з канонізації святих. Головою комісії архієрей призначив протоієрея Олексія Іродова, звільнивши його з посади керівника відділу історії. На цю посаду був призначений клірик Свято-Вознесенського храму м. Вінниці ієрей Назарій Давидовський.

Наприкінці зборів митрополит Симеон оголосив, що наступний 2015 у Вінницькій єпархії оголошується Роком Християнських родинних цінностей та традицій, у зв’язку із чим особливої уваги буде приділено роботі єпархіального відділу сім’ї, який має згуртувати інші відділи та благочиння у реалізації намічених заходів. Повний перелік заходів у рамках Року сімей традицій та цінностей буде затверджений на наступному засіданні єпархіальної ради та оприлюднений на офіційному сайті єпархії.

На завершення зібрання владика Симеон оголосив про заплановані на 2015 рік традиційний, вже восьмий фестиваль «Різдвяні дзвіночки», який відбудеться у суботу, 10 січня у будинку офіцерів, та новий для Вінницької єпархії фестиваль духовно-патріотичної пісні, проведення якого заплановане на 6 червня.

Прес-служба Вінницької єпархії