28 лютого
2017 р.
Бажаєш духу міцного – приборкай плоть постом
Піст – добра варта душ, надійний друг тілу, училище подвижників. Він відбиває спокуси, він – співмешканець тверезості й цнотливості. Піст підносить молитву на Небо, стаючи для неї ніби крилами при сходженні вгору. Піст – матір здоров’я, вихователь юності, прикраса старців, добрий супутник мандрівників, надійний співмешканець подружжю...

Користь посту відкрита всякому роду життя, кожному стану тіла: піст усюди пристойний і повсякчас. Піст охороняє немовлят, робить юного доброчесним, старця – поважним, бо сивина, прикрашена постом, гідніша поваги. Піст – найпристойніше вбрання жінок, вузда у розквіті літ, охорона шлюбу, вихователь цноти. Постом женуть нескромні розмови, й пісні, і глузування.

Якби піст володарював у всесвіті, то був би усюди глибокий мир, і не було б повстання одного народу на інший, і життя не було б настільки жалюгідним і повним скорботи, бо піст, навчаючи людей стриманості від надмірності у стравах, навчав би й досконалому віддаленню від пороків: сріблолюбства, любостяжання, марнославства та інших злих пристрастей, і життя протікало б у глибокому мирі й душевній безтурботності...

Усі святі, від віку прославлені, любили піст і дотримувалися його. Життя святого Іоанна Предтечі було суцільним постом. Святий апостол Павло постив, і піст підняв його на третє Небо. Але для нас найважливіше, що піст цей освячений Самим Господом, Який постив сорок днів.

Наш дух завжди протиборствує плоті, вони один одному противляться, тож, якщо бажаєш мати дух міцний – приборкай плоть постом. Апостол Павло каже: Якщо зовнішня наша людина тліє, то внутрішня зі дня на день оновлюється (2 Кор. 4:16). Ніхто при великій кількості їжі й безперестанній розкоші не приймав духовного дарування. Якби ніневітяни не постили, то не уникли б покарання, що їм загрожувало. Євреї, коли харчувалися манною і водою з каменю, перемагали ворогів і були всі здорові, а коли їх серце захотіло м’яса і згадали вони про котли єгипетські, то не побачили вони Землі Обітованої.

Піст є зброя для ополчення проти демонів. Але піст не треба обмежувати одним лише утриманням від їжі, бо справжній піст є відсторонення від злих справ. Прости ближньому образи, утримайся від нанесення ближньому образ, утримайся від роздратування, від нерозумної скорботи, від страху, гніву тощо.

Прощатимеш іншим образи, похибки, докучання, надмірні турботи – і тобі простяться твої гріхи. Господь прощатиме твої похибки, і сподоблятимешся від Нього великих милостей.

Архімандрит Кирило (Павлов; + 2017 р.)

Фото Павла Лебедєва

Газета «Православна Вінниччина», №2 (42), лютий 2017 р.