4 червня
2017 р.
Зішестя Святого Духа
При Хрещенні Господа нашого Іісуса Христа у Йордані уперше явив Себе світові Дух Святий у скромному образі голуба, що спустився з небес на главу охрещуваного Іісуса. А в нинішнє велике свято Він явив Себе світові з великою могутністю.

Апостоли Христові й близькі до Господа Іісуса люди, які зібралися у великій світлиці Єрусалимській в очікуванні пришестя Духа Святого, обіцяного їхнім Учителем, Який вознісся на небо, раптом почули сильний шум, ніби стрімкого бурхливого вітру, і на главах їх святих спочив Дух Святий у вигляді вогненних язиків.

Так явно, з такою приголомшливою силою, ніколи не являв Себе світові Святий Дух, Третя Особа Святої Трійці. Так явно ще ніколи не була відкрита світу троїчність в Особах Єдиного Бога, й тому свято зішестя Святого Духа на апостолів називаємо ми також великим святом Святої Трійці.

Дух Святий, звичайно, перебував у серцях святих апостолів і в увесь час їх постійного спілкування з Другою Особою Святої Трійці Господом Іісусом Христом до Його Вознесіння на небо. Але тепер, коли їм належало виконати найбільше завдання проповіді Христового Євангелія усім язичницьким народам; коли повинні були вони розігнати морок язичництва і просвітити весь світ єдиним істинним світлом Христовим; коли повинні були вони вести важку боротьбу з самим дияволом, батьком і джерелом духовного мороку, їм, звичайно, потрібні були надлюдські сили розуму й серця. Тому і Дух Святий зійшов на них з такою величезною силою, з якою ні раніше, ні пізніше не сходив ні на кого з людей.

Апостоли отримали Божественне світло, що осяяло їхні уми.., отримали дивовижний дар знання мов і діалектів усіх народів, яким повинні будуть дати нове серце і новий розум.

Отже, із силою, подібною урагану, зійшов Святий Дух на апостолів Христових, бо перед ними лежало грандіозне завдання докорінно змінити світогляд усього людства і весь хід світової історії.

Але настане час, коли з незрівнянно більшою силою, ніж навіть у день П’ятидесятниці, буде явлена безмірна сила Божа і влада Святого Духа; коли по страшному гласу труби Архангелової воскреснуть мертві; коли земля і всі справи на ній згорять; коли за словом Божим, «Се, творю все нове» (Одкр. 21:5), – виникнуть нова земля і новий всесвіт. До цього страшного дня повинні ми готуватися в усі дні життя нашого, щоби зустріти його не в страху й трепеті, а з великою радістю і з високо піднятими головами.

Що ж потрібно для цього? Треба пам’ятати чудові слова апостола Павла: «Чи не знаєте ви, що ви храм Божий, і Дух Божий живе в вас?» 

(1 Кор. 3:16). Треба жити так, щоби і в наші серця зійшов Дух Святий.

Якщо виконуватимемо із запалом заповіді Христові, Дух Святий вселятиметься в нас, звичайно, не з такою славою і силою, з якою зійшов на апостолів Христових, а вельми поступово й непомітно.

Благодать Святого Духа, в день у день, змінюватиме наші дух і душу, й навіть тіло. Вона зробить нас мовчазними й тихими, лагідними, важко страждаючими від неправди й скверни світу.

Все менше і менше думатимемо ми про себе, блага життя втратять для нас будь-яку привабливість. Ми думатимемо з душевним болем про тих, хто страждає, не має хліба насущного і дивиться на нас із благанням. Навіть постава і хода наші зміняться: голова, досі високо піднята, опуститься, хода стане тихою; мова й уста наші вимовлятимуть тільки добре, нескверне й чисте.

Так дозріють у нас ті дорогоцінні плоди духу, про які читаємо у посланні великого Павла: «А плід Духа: любов, радість, мир, довготерпіння, лагідність, милосердя, віра, тихість, утримання» (Гал. 5:22-23).

Здобути ці дорогоцінні плоди нехай допоможе вам Євангеліє Христове, і благодать Святого Духа нехай зробить усіх вас храмами Духа Божого.

Святитель Лука КРИМСЬКИЙ