9 января
2018 г.
Як у Лемешівці з’явилася каплиця Марка Гробокопателя
11 січня Церква звершує пам’ять преподобного Марка Гробокопателя. У Вінницькій єпархії є одна каплиця на честь цього святого, і знаходиться вона у с. Лемешівці Калинівського району, на території кладовища Іоанно-Богословського чоловічого монастиря.

Історія місця, на якому знаходиться кладовищенська каплиця, доволі цікава і відбиває історію самого села. У 1799-1807 роках старанням власника Лемешівського маєтку поміщика Марцелія Островського тут було зведено храм – до куполу кам’яний, з одним престолом і гарним різьбленим чотириярусним іконостасом. З благословення архієпископа Іоаннікія (Никифоровича-Полонського) освятили церкву на честь апостола і євангеліста Іоанна Богослова.

У 1833-1834 роках поміщик Антоній Якобовський, який купив маєток у Островського, прибудував до храму цегляну дзвіницю. На території знаходилася цегляна сторожка, що слугувала ризницею. Храм володів наділом землі у 50 десятин, і з 1889 року мав поставлені поміщиком будинки священика та псаломщика.

Одним із кліриків храму був священик Аркадій Стемпковський. Відомо, що у 1862 році він заснував у Лемешівці однокласну школу – першу на селі, і сам у ній викладав. Помер цей пастир у достатньо ранньому віці – 45 років. Поховання священика і його дружини знаходилося у склепі за вівтарем.

У вересні 1909 року сільській школі подарували приміщення колишньої винної лавки. Після ремонту, виконаного у цьому ж році, відбувся повний опис Іоанно-Богословського храму із доданням біографій священика Іоанна Гавриловича Бахневича та псаломщика, які у той час служили на парафії. Дані документи збереглись у державному архіві.

Постреволюційна доля Іоанно-Богословського храму, як і більшості тогочасних святинь, трагічна. У 1932 році богоборці вирішили розібрати церкву й побудувати замість неї млин. Під час руйнування культової споруди один юнак загнав цвях у ногу і помер через кілька днів від зараження. Проте цей випадок не налякав і не зупинив безбожників. Дах та половину стін храму зняли для млина, а у залишках споруди ще шість років перебували господарські приміщення. Млин проіснував до 60-х років ХХ століття і зруйнувався під плином часу. Цікаво, що після Великої Вітчизняної війни селяни знаходили біля нього кілька снарядів, які не розірвалися.

У сторожці-ризниці працювала крамниця, а в будинку настоятеля – медпункт.

У 1938 році храм розібрали повністю, а територію зрівняли трактором. Тракторист, руйнуючи храм, зачепив ковшем склеп і, спустившись, зняв зі священика наперсний хрест. Кажуть, що пізніше від важкої хвороби померла його дружина, а потім зруйнувався будинок.

Склеп впродовж років був завалений склом і сміттям. На території храму влаштовували футбольний і танцювальний майданчики, а з часом піонери насадили велику кількість дерев. Саджанці густо виросли по всій території, окрім місця, де стояв храм – там не прийнялося жодне дерево.

У 2013 році рішенням сільради територію колишньої церкви передали Лемешівському монастирю. Оскільки Іоанно-Богословський храм у обителі вже існував, а територія колишньої церкви почала слугувати чернечим кладовищем, на місці старого храму вирішили побудувати каплицю на честь преподобного Марка Гробокопателя. Під час підготовчих робіт було віднайдено фундамент дореволюційного храму. На ньому, у місці вівтаря, й поставили Маркову каплицю.

Освятили капличку у 2016 році в день пам’яті преподобного Феодосія Печерського. У тому ж році відбулося відновлення поховань священиків, які служили у Лемешівці до революції.
 
Зі склепу вивезли велику кількість сміття, скла, кісток корів та собак. Врешті-решт, було віднайдено останки священика Аркадія Стемпковського і його дружини. Хоча батюшка Аркадій помер у 1878 році, його скелет зберігся повністю, неушкодженими виявилися деталі підрясника та дерев’яний хрест у руках покійного. В руках у матушки був металевий гребінець та писана на емалі іконка явлення Богородиці преподобному Сергію Радонезькому.

Крім подружжя Стемпковських, були виявлені останки священиків Феофана й Іуліана. Перепоховання відбулося 31 липня 2016 року в присутності багатьох жителів села, які просили пробачення у спочилих отців від себе та своїх предків за нехтування місцем їх останнього прихистку.

Нині кладовище й капличка преподобного Марка Гробокопателя приваблюють богомольців тишею й спокоєм. У теплу погоду тут звершуються заупокійні богослужіння за померлими – у тому числі засновником і настоятелем Лемешівського Іоанно-Богословського чоловічого монастиря архімандритом Феодосієм (Шкляруком), спочилим 24 серпня 2016 року. А 11 січня до обителі з’їжджаються багато прочан – відсвяткувати престольний день і привітати настоятеля архімандрита Марка (Барановського) із днем тезоіменитства. Приєднуємося до привітань і бажаємо йому многая і благая літа на продовження традицій, започаткованих архімандритом Феодосієм.

Ієродиякон Самуіл (ПОКРОВСЬКИЙ)

Газета «Православная Винниччина», №1 (53), январь 2018 г.

Фото: Під час розкопок на монастирському кладовищі було знайдено склеп з останками священиків, які служили у Лемешівці у ХІХ столітті