18 лютого
2016 р.
Перелік заходів на 2016 рік, рік «Пастиря і церковної громади», у Вінницькій єпархії УПЦ

На зібранні єпархіальної ради Вінницької єпархії, яке проходило 17 лютого під головуванням митрополита Вінницького і Барського Симеона, був затверджений наступний перелік заходів на 2016 рік, який оголошений у єпархії Роком «Пастиря і Церковної громади». В переліку міститься орієнтовний план рекомендованих для реалізації на парафіях заходів за чотирма основними напрямками: місіонерським, просвітницьким, соціальним та духовно-культурним.

 

В рамках МІСІОНЕРСЬКОЇ роботи

на парафіях можуть здійснюватися наступні види діяльності:

 1. Ведення просвітницьких бесід з тими, хто приходить у храм
 2. Консультування співробітників храму, котрі мають постійний контакт з парафіянами – працівниками свічного ящика, черговими
 3. Навчання парафіян основам віри У тому числі організація біблійних гуртків та курсів вивчення Святого Письма і історії Церкви)
 4. Видавництво парафіяльного листка або місіонерських листків до великих свят (Пасха, Різдво Христове, Водохреща) з поясненням значення свята, його богослужбових і народних традицій
 5. Місіонерські акції за участю парафіян в освітніх, молодіжних, соціальних медичних закладах (особлива увага проблемам наркоманії, алкоголізму, абортам).

В рамках ПРОСВІТНИЦЬКОЇ роботи

на парафіях можуть здійснюватися наступні види діяльності:

 

 1. Проповідь за кожним богослужінням
 2. Залучення парафіян до участі у богослужінні (несення алтарницького і кліросного послухів, підготовка престольних свят, проведення хресних ходів тощо). Залучення молоді до цієї діяльності.
 3. Заохочення участі парафіян у загальному співі під час богослужінь (не лише «Вірую» і «Отче наш», а й антифонів та інших пісне співів)
 4. Обов’язкові катихізичні бесіди з тими, хто бажає брати участь у Таїнствах Хрещення та Вінчання
 5. Організація бесід під час Великого посту, на яких роз’яснюєіді і Причастя, а також пояснюється, що значить той чи інший гріх.
 6. Недільні школи для дітей і бесіди з дорослими. Форма бесід може бути різною. Одними з оптимальних є спілкування після короткого богослужіння (молебню, акафісту) безпосередньо у храмі, або після літургії у парафіяльному будинку за чашкою чаю або спільною трапезою. Про трапезу на перших порах дбає переважно настоятель, потім, якщо традиція приживеться - організовують самі парафіяни). Щоб це не стало занадто важким тягарем такі заходи можна проводити не щотижня, а рідше, але регулярно
 7. Бесіда з парафіянами про історію свого храму (у період підготовки або після престольного свята)
 8. Організація парафіяльних біблійних та церковно-історичних вікторин (передбачає підготовку парафіян)
 9. Організація спільних паломницьких поїздок настоятеля та парафіян великими і малими групами до дальніх і ближніх центрів паломництва. Для молоді можна організовувати паломництва у вигляді велопоходів та піших походів.
 10. Бесіди з сім’ями, які відвідують храм про проблеми сімейного життя
 11. Організація бесід членів сімей парафіян з православними психологами

 

В рамках організації ДУХОВНО-КУЛЬТУРНИХ заходів

на парафіях можуть здійснюватися наступні види діяльності:

 

 1. Організація спільного дозвілля парафіян (пікників по-православному, походів, спортивних програм для молоді, проведення молодіжних і сімейних «днів без комп’ютера» або днів «без мобільника» з метою налагодження навичок живого спілкування). Запрошення на парафію хорів, виконавців, творчих людей (поетів музикантів)
 2. На парафіях де є багато молоді, можливе створення «мовних клубів» для спілкування, підвищення знань парафіян в області іноземних мов, збагачення новою лексикою віро навчального напрямку (цей напрямок існує в окремих парафіях, але знаходиться на початковій стадії, тому ініціатива у цьому напрямку вітається)
 3. Спільне святкування престольних і великих церковних свят парафією.
 4. Проведення свята парафії, свята жінки (день Жон-Мироносиць) і т.п.
 5. Привітання для парафіян, які відзначають день народження, ювілей чи іншу подію. Запрошення цих парафіян до храму і привітання від імені усієї громади.
 6. Підготовка до фестивалю духовної і патріотичної пісні та фестивалю колядок
 7. Проведення на парафії серед дітей та молоді конкурсів малюнку, вертепів з нагородженням переможців від імені парафії
 8. Організація відвідань парафіянами свят на інших парафіях та прийом гостей з інших парафій на свої заходи

 

В рамках СОЦІАЛЬНОЇ роботи

на парафіях можуть здійснюватися наступні види діяльності:

 

 1. Організація допомоги престарілим, хворим і одиноким парафіянам. Допомога у цьому напрямку місцевій патронажній службі
 2. Збір коштів, продуктів, медикаментів, одягу на потреби АТО (воїнам, біженцям і мирним жителям сходу)
 3. Відвідування з парафіянами соціальних закладів (лікарень, будинків-інтернатів). Підтримка там де вони є пенітенціарних закладів
 4. Організація (силами парафіян) харчування малозабезпечених
 5. Організація при парафії пункту прийому розподілу речей для роздачі бідним
 6. Допомога багатодітним сім’ям на парафії
 7. Піклування про сільські кладовища