17 вересня
2020 р.
Слово в день пам'яті захисників

Дорогі отці, брати і сестри!

Сьогодні в Україні вже вдруге відзначається День пам’яті захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Цей день був обраний невипадково. Саме 29 серпня 2014 року, в ході російсько-української війни та Іловайської операції відбувся потужний прорив української групи військ з російського оточення. Під час цього прориву проявився масовий героїзм добровольців і військових і, на жаль, загинула найбільша кількість українських воїнів.

За офіційними даними станом на кінець липня 2020 року внаслідок збройного конфлікту, розв’язаного Росією, на Донбасі загинуло 3094 та поранено майже 12 тисяч захисників України.

На меморіальних дошках, які встановлені біля нашого Спасо-Преображенського кафедрального собору, викарбувані імена двохсот п’ятдесяти дев’яти вінничан і жителів Вінницької області, які полягли у боях на Донбасі. Для багатьох із вас це близькі і рідні люди: сини, батьки і брати. Ваш сум за ними найважчий і сльози найгіркіші.
Але ми, наскільки це можливо, розділяємо з вами біль втрати, і молимось за ваших Героїв щодня, як за своїх рідних. Щосуботи після Літургії ми звершуємо тут поминальну молитву. І сьогодні ми помолимось за них разом із вами.

Наша молитва – це шана Героям, це наша спільна вдячність за їхній подвиг, але насамперед, це прохання до Бога за спасіння їхніх душ. Ми віримо, що Бог прийняв їх у Свої обителі, як це зображено на центральній іконі нашого Меморіалу.

Ми віримо, що це саме так, тому що загиблі воїни виконали заповідь Христову про любов, яка також викарбувана на Меморіалі: «Немає більшої любові над ту, коли хто віддасть душу свою за друзів своїх». Вони віддали найдорожче, що в них було, - їхнє життя, за нас з вами, за те, щоби війна не прийшла у наші домівки, за те, щоби в Україні запанував непорушний міцний мир.

Наша молитва за загиблих Героїв, це водночас і молитва за мир, але мир справедливий, при настанні якого Україна не поступиться своїми територіями і захистить інтереси своїх громадян. Саме за такий мир віддавали життя наші Герої, і ми молимось і віримо, що їхня жертва буде недаремною.

Під час нашої молитви, яку ми звершимо разом із священниками і з усіма вами, ми будемо молитися не лише за вписаних тут воїнів, але за всіх героїв, які віддали своє життя у боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність нашої країни. Серед них - Герої Небесної Сотні, вірні присязі військові з анексованого Кримського півострова, учасники Антитерористичної операції та Операції Об’єднаних Сил на Сході України.

Я прошу усіх вас поєднатися серцями у цій молитві і нехай наше звернення до Бога за воїнів буде проявом християнської любові, якою ми відповімо на жертовну любов до нас полеглих захисників України.