Преподобний Мойсей Угрин

Преподобний Мойсей Угрин був родом з Угорщини. Разом зі своїми братами святими Георгієм і Єфремом (згодом преподобний Єфрем заснував Борисоглібський монастир у місті Торжок; прийшов на Київську Русь і вступив на службу до Ростовського князя святого страстотерпця Бориса. В 1015 році, коли підступним Святополком Окаянним був убитий благовірний князь Борис, разом з ним загинув і святий Георгій. Святий Мойсей уник смерті й знайшов притулок у Києві в сестри святих страстотерпців Бориса й Гліба й князя Ярослава Предислави. В 1018 році тесть Святополка польський король Болеслав захопив Київ. Вибитий з міста великим князем Ярославом, він повів у полон двох сестер князя й багатьох бояр з їхніми слугами. У числі інших святий Мойсей у важких оковах був відведений у Польщу й ув'язнений у темницю, де нудився п'ять років.

Перебуваючи в темниці, преподобний Мойсей ретельно молився Господу й дав обітницю, якщо повернеться до Києва, прийняти чернечий постриг й останні дні свого життя присвятити служінню Богу. Випробовуючи щирість його бажання й вірність даній обітниці, Господь попустив святому Мойсеєві важку спокусу. Одного разу його побачила знатна молода полячка, чоловік якої загинув у поході на Київ. Вона була вражена красою й стрункістю преподобного Мойсея й спалахнула до нього нечистою пристрастю. Пані за великі кошти викупила святого Мойсея, одягла його в розкішні одежі, надала в його розпорядження свій маєток, повеліла слугам почитати його, як свого пана. За все це вона вимагала від преподобного одного: вступити з нею в шлюб. Але святий був вірний своєму слову й відкинув пропозицію. Він зняв багаті одежі й ще більш віддався посту й молитві. Розгнівана пані кинула святого в темницю й морила голодом. Але й це не принесло їй виконання бажання. Однак пані не залишила свого наміру. Вона знову оточила святого всілякою розкішшю й пошаною, сподіваючись розбудити в ньому марнославство й любов до розкоші й зручностей життя. За її намовою слуги також намагалися вмовити святого до шлюбу з їхньою пані, указуючи на святість шлюбу. Преподобного Мойсея возили по маєтках пані, де селяни вшановували його, а сама вона говорила, що все це належить йому, але й це було даремно. «Праведники рятувалися й у шлюбному житті, - говорив преподобний Мойсей, - але я, грішний, не можу врятуватися із дружиною. Потрібно бути вірним своєму слову». Тоді пані стала погрожувати йому, але святий відповідав: «Бог - мій захист, нічого не боюся».

Господь дав можливість преподобному Мойсеєві виконати бажання його серця: до нього прийшов афонський чорноризець і постриг його в чернецтво. Довідавшись про це, спокусниця наказала бити святого ціпками, поки не зніме чернече одіяння. Коли преподобного немилосердно били, він говорив: «Бийте, але не вимагайте неможливого». Тоді пані поскаржилася королеві. Болеслав спочатку вмовляв святого виконати бажання пані, але, бачачи безуспішність своєї спроби, дозволив робити із праведником усе, що вона захоче, і на догоду їй вигнав зі своїх володінь усіх ченців. Преподобний Мойсей передрік Болеславу й полячці швидку загибель.

Протягом чотирьох років пані намагалася спокусити святого Мойсея, доходячи у своєму прагненні до крайньої безсоромності. Коли ж усі намагання виявилися безуспішними, вона наказала оскопити святого й зробити його євнухом.

Господь не залишив подвижника без помсти: в 1027 році Болеслав раптово вмер, у народі відбувся заколот, під час якого було вбито багато панів, у тому числі й нечестива пані. Преподобний Мойсей був настільки змучений і знівечений, що тільки через кілька років, після поліпшення здоров'я, відправився в Київ. Можливо, це відбулося в 1031 році, коли великий князь Ярослав повернув на Русь багатьох бранців. Святий Мойсей прийшов у печеру до преподобного Антонія й протягом десяти років подвизався там у пості й молитві. За велику цнотливість Господь дав преподобному Мойсеєві владу зціляти плотські страсті. Одного разу до святого прийшов чернець, боримий плотською пристрастю, і молив його допомогти. Преподобний Мойсей узяв із ченця обітницю ніколи не говорити з жінками, а потім зцілив його дотиком свого ціпка, без якого не міг ходити через колишні рани.

Преподобний Мойсей провидів свою кончину. Причастившись Святих Христових Таїн, він мирно почив 8 серпня (за юліанським календарем) 1043 року й був похований у Ближніх (Антонієвих) печерах. Святі мощі й молитовна допомога преподобного Мойсея зціляють від блудної пристрасті. Відомо, що преподобний Іоан Багатостраждальний, більш тридцяти років мучений плотською похіттю, за велінням Божим, звернувся з молитвою до святого Мойсея й отримав зцілення. Часткою мощей преподобного Мойсея він зцілив ченця, що приходив до нього, що також страждав від плотської пристрасті. Божественний голос сказав святому Іоану, що преподобний Мойсей у своєму подвигу за цнотливість став вище Йосифа Прекрасного.

print the material