Мученик Лонгин, сотник, що при Хресті Господньому

Мученик Лонгин Сотник римський солдат, який пронизав тіло Ісуса. У західному відданні він ототожнюється з сотником, що згадується в Євангеліях від Матфея (27: 54), Марка (15: 39), і Луки (23: 47). Згідно з одним з текстів, приписуваних Ісихію Єрусалимському, сотник Лонгин розкаявся і навернувся у віру відразу після смерті Ісуса Христа, зляканий затьмаренням і землетрусом, які розпочалися після смерті Господа. Став проповідником християнства і був убитий в Кесарії Каппадокійській у 58-му році, звідки, за іншими свідоцтвами, і був родом. Одне з найбільш ранніх зображень сцени розп'яття мініатюра з Євангелія Рабули, ілюстрованого сирійського рукопису ѴІ століття - включає і ім'я солдата, надписане над його головою погрецьки в зміненій формі Логін (не виключено, проте, що ім'я могло бути додане в мініатюру пізніше). Церковне передання повідомляє, що він, крім того, що був у складі варти при Хресті, охороняв і Гріб Господа і був свідком воскресіння Ісуса Христа. Після цього він та інші воїни увірували в Христа і відмовилися лжесвідчити про те, що тіло Христа викрали його учні.

За переказами, римський сотник Гай Касій Лонгин страждав катарактою. Під час страти Христа, кров бризнула йому на очі, і Касій зцілився. З цієї миті він сам стає християнським подвижником. Як християнський великомученик, він протегує всім, хто страждає очними хворобами. Лонгин відправився з проповіддю на свою батьківщину, в Каппадокію (разом з ним пішли і два інших воїни). Передання повідомляє, що Пилат, за переконанням іудейських старійшин, направив у Каппадокію воїнів з метою убити Лонгина і його сподвижників. Вони були обезголовлені, тіла поховали в рідному селищі Лонгина, а голови прислали Пилатові, який розпорядився кинути їх на сміттєве звалище. Глави мучеників були знайдені сліпою жінкою (що зцілилася від дотику до них), яка поховала їх у Каппадокії. Як було відзначено раніше, в канонічних книгах Нового Завіту ім'я солдата, що Христа пронизав списом, взагалі не згадується. Сам епізод проколення списом згадується лише в несиноптичному Євангелії від Іоана. Сучасні дослідники вважають, що ім'я "Лонгин" з'явилося в результаті інтерпретації грецького слова "лонхін" (відміна від слів "(вістря) списи, спис").

Східна церква шанувала Лонгина як мученика. Пам'ять мученика Лонгина сотника здійснюється 16 жовтня. На проскомідії, при приготуванні чесних дарів обов'язково вимовляються євангельські слова про дії Лонгина при розп'ятті Христа (Ін. 19:34).

Один з приділів Храму Гробу Господнього в Єрусалимі присвячений мученику Лонгину.

print the material
Accessibility menu
Contrast settings
Font size
Letter spacing
Line height
Images
Font
Reset the settings