Мученик Діомид, лікар

Святий Діомид жив на рубежі III-IV століть. Він походив зі знатної християнської сім'ї, що жила в кілікійському місті Тарсі. Навчившись лікарського мистецтва, Діомід зціляв співгромадян не тільки від тілесних хвороб, а й проповіддю імені Христового давав здоров'я і їхнім душам1.

Під час правління імператора Діоклетіана (близько 300 року) він оселився в місті Нікея, у Віфінії. Незважаючи на близькість столиці, Нікомідії, в якій перебував тиран, він продовжував свідчити про могутність християнської віри. Перед початком гонінь святий подружився з наглядачем міської в'язниці та з хоробрістю, яку приносить любов Божа, що виганяє страх (пор.: 1 Ін. 4, 18), пам'ятаючи про слова Христа: У в'язниці був, і ви прийшли до Мене (Мф. 25, 36), Діомид відвідував ув'язнених до в'язниці мучеників і сповідників. Він перев'язував їхні рани, омивав теплою водою і особливо давав їм розраду вірою, закликаючи до терпіння тих, хто вже зазнав мук, і підбадьорюючи тих, хто збирався постати перед суддями.

Незабаром після того, як про лікаря донесли імператорові, його заарештували і в кайданах відвели в Нікомідію. Дорогою святий радів, що і він зі свого боку удостоївся постраждати за Христа, і благав Господа допомогти йому в битві. Коли вони входили в місто, Діомид попросив у своїх вартових дозволу відійти трохи вбік. Воїни, подумавши, що він іде через природну потребу, дозволили. Діомид відійшов на невелику відстань, потім, опустившись на коліна, щоб помолитися, негайно віддав душу Богові. Так він удостоївся мученицького вінця, навіть не вступивши в битву.

Стражники, вирушивши шукати християнина, знайшли його схиленим у молитві. Спочатку вони зніяковіли, але потім відрубали святому голову, щоб віднести імператору, інакше їх могли запідозрити в тому, що вони дозволили Діомиду втекти. Але щойно воїни вчинили це злодіяння, вони негайно осліпли. Насилу діставшись до Нікомідії, вони віднесли дорогоцінну главу імператорові, який прийшов у гнів і наказав їм принести також і тіло. Воїни повернулися на те місце, де залишили без поховання тіло святого, і приклали до нього голову. Негайно вони знову здобули здатність бачити. Тієї ж миті ці язичники були просвічені світлом віри і відкинули колишні помилки. Вони розповіли народу про диво, чим залучили до віри багатьох язичників.

Три дні потому якась Петронія, знатна жінка, яку колись зцілив святий Діомид, викупила його останки і, обернувши дорогими тканинами, поховала з почестями. Після того як тіло опустили в землю, ворон, який перебував біля нього після смерті мученика і своїми криками відлякував усіх стерв'ятників, замовк.


За матеріалами "Житія святих складені на Святій Горі Афон".

1. Ось чому він шанується серед інших святих безсрібників.


Pоздрукувати матеріал
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування