14 листопада
2019 р.
Українські паломники відвідали два знаменитих монастирі в північній частині грецького півострова Пелопоннес

13 листопада паломницька група духовенства та мирян Православної Церкви України на чолі з митрополитом Вінницьким і Барським Симеоном і митрополитом Переяслав-Хмельницьким і Вишневським Олександром, яка продовжує своє паломництво до святинь Греції, відвідала два знаменитих монастирі, розташованих поблизу м. Калавріта. Першим на шляху паломників був монастир Мега Спіліон (Велика печера), який є найстарішим монастирем Греції (побудований в 362 році).

Монастир Мега Спіліон (Велика Печера)
Чоловічий монастир, що стоїть на краю обривистої, неприступної скелі, височіє на висоті 120 метрів над ущелиною Вураікос. За переказами, він був заснований двома братами ченцями з Салонік - Симеоном і Феодором, після того, як вони виявили чудотворну ікону Богородиці «Праворучиця», написану євангелістом Лукою.

За переказами, братам приснився один і той же сон, в якому їм було сказано йти в Ахайю і знайти ікону Божої Матері. Шлях їм повинна була вказати місцева пастушка. Так все і сталося. Вони зустріли пастушку Єфросинію, і та показала їм шлях до печери, де вони і знайшли ікону, зроблену з воску. Ченці розширили печеру, побудували каплицю і залишилися проповідувати в цих місцях. Келії монастиря були побудовані навколо входу в печеру, в якій була знайдена ікона.

Розмір ікони становить приблизно 45х45 сантиметрів. Згідно з переказами, ця ікона може бути іконою створеною святим Лукою. Ікону Божої Матері і Євангеліє, апостол передав духовному синові, правителю Ахайї, Феофілу. У період римських гонінь ікона була захована в печері, де потім брати і знайшли її.

Помолившись перед святинями монастиря, паломники оглянули експонати музею, який створений при обителі, де зберігаються численні релігійні реліквії і стародавні артефакти, що становлять національне надбання: традиційні костюми, старовинні рукописи, мініатюри, дорогоцінний золотий хрест, гравюри і портрети.

Агіа Лавра
Після монастиря Мега Спіліон паломники вирушили в монастир Агіа Лавра, який був побудований в 961 році на горі Хелмос (на висоті 961 метр) і пережив кілька руйнівних пожеж.

Всесвітньо відомим монастир став в період Грецької національно-визвольної війни. Саме тут вперше 25 березня 1821 року пролунав знаменитий заклик грецьких революціонерів «Елєфтерія і Танатос» (Свобода або смерть), що ознаменувало початок повстання проти Османської імперії. У той же день митрополит Герман Патрський звершив славослів'я, благословив Лавароне (прапор) грецького національного повстання і привів до присяги Пелопонеських повстанців. У той же день революційний прапор було піднято митрополитом Германом під платаном за воротами монастиря.

Сьогодні на території монастиря працює історичний музей, в якому зберігаються цінні історичні реліквії: книги, документи, ікони, картини і т.д. Серед найбільш цікавих експонатів можна виділити інкрустоване діамантами Євангеліє, облачення митрополита Германа, шовкові тканини 16 століття зі Смирни і Константинополя з вишивкою золотими і срібними нитками. Тут же можна побачити грецький революційний прапор, який ознаменував початок визвольної війни за незалежність Греції в 1821 році.

Паломники оглянули храми і музей монастиря. Але головна їх увага була зосереджена на святинях обителі. У монастирі Агіа Лавра знаходиться глава Святого Олексія чоловіка Божого, яка була подарована візантійським імператором Мануїлом Палеологом в 1398 році, а також глава святого праведного Філарета Милостивого. Митрополити Симеон і Олександр звершили молебень перед святинями, після чого до чесних глав приложилися члени паломницької групи. Під час молебню, як і у всіх місцях, де українські паломники здійснювали богослужіння, звучали молитви про Україну та мир в нашій країні.

Залишаючи обитель Агіа Лавра, архієреї від імені всієї паломницької групи подякували братію монастиря за привітний прийом.

Прес-служба Вінницько-Барської єпархії ПЦУ

Читайте наші новини у TelegramViber и WhatsApp