2 травня
2020 р.
Слово в День святих Жон-Мироносиць митрополита Вінницького і Барського Симеона

Дорогі брати і сестри, Христос Воскрес!

Третю неділю після Пасхи Церква присвячує святим Жонам-Мироносицям. Так називають жінок, що рано-вранці, на світанку першого дня після суботи, прийшли до Гробу, де був похований Христос. З собою вони принесли миро – благовонну олію, якою вони, згідно юдейського звичаю, хотіли помазати тіло померлого Ісуса. Через це і називають їх мироносицями.

Євангеліє донесло до нас їхні імена. Марія, народжена у галилейському місті Магдала, з якої Христос вигнав сім демонів, Марія Клеопова – родичка Клеопи, про якого згадує євангеліст Лука, Саломія – дочка Йосифа Обручника, мати апостолів Іоанна Богослова та Якова, а також Іоанна – дружина чиновника Хузи, котрий служив при дворі царя Ірода Антипи. Вона була багатою жінкою і забезпечувала Господа і Його учнів усім необхідним.

Церковне передання відносить до Жон-Мироносиць ще трьох жінок: Сусанну, яка також була заможною жінкою, і Марфу та Марію – сестер праведного Лазаря. Про ще одну Марію – Марію Яковлеву, відомо дуже мало. Деякі святі отці, наприклад, Іоанн Златоуст, ототожнюють цю Марію з Пресвятою Дівою Богородицею. Сама Богородиця також зображується на православних іконах разом із Жонами-Мироносицями.

Усіх Жон-Мироносиць об’єднувала любов до Спасителя і вірність Йому, але кожна з них мала свої особливі чесноти, на які я хотів би звернути вашу увагу. Марія Магдалина мала дар слова і проповідувала Христове вчення нарівні з апостолами, за що й була названа рівноапостольною. Саломія була прекрасною матір’ю і виховала чудових дітей – апостолів Іоанна та Якова. Іоанна та Сусанна мали надзвичайну щедрість і не жаліли своїх статків для Христа і Його учнів. Марфа була гостинною господинею і приймала у своєму будинку Христа, а її сестра Марія мала дар слухати Слово Боже і виконувати його.

Любов до Господа спонукала Жон-Мироносиць йти до Гробу Ісуса, не думаючи ані про юдеїв, які могли б підстерігати їх на цьому шляху, ані про римських воїнів, які б, зрозуміло, що не пустили б їх до гробу. Вони навіть не думали, хто допоможе їм відкинути від дверей гробу камінь, яким він був закритий, і який був надто важким для тендітних жінок. Вони поспішали до свого улюбленого Учителя і Господа. І для їхньої любові не було ніяких перепон.

І Жони-Мироносиці були нагороджені сторицею: вони першими побачили порожній гріб і почули від Ангела благу звістку, що Христос воскрес. Згодом сам Воскреслий Господь з’явився Марії Магдалині, що залишилася біля гробу, а потім і іншим Жонам-Мироносицям, котрі йшли сповістити про Воскресіння учеників Його. Ось Ісус зустрів їх і сказав: радуйтеся! Вони ж, приступивши, припали до ніг Його і вклонилися Йому. Тоді говорить їм Ісус: не бійтеся; підіть сповістіть братів Моїх, щоб ішли до Галилеї, і там вони побачать Мене.

Жінки пішли і сповістили іншим ученикам про те, що бачили, і про явлення їм Христа. Таким чином, майже дві тисячі років тому перше «Христос воскрес!» прозвучало з вуст Жон-Мироносиць, яким Христос першим серед людей відкрив цю звістку, яка відтоді звучить по усьому світу і звучатиме до кінця віку.

Ми вшановуємо в цю третю неділю після Пасхи Жон-Мироносиць і вітаємо в цей день усіх жінок християнок, які наслідують прикладу святих Мироносиць у любові до Христа і в тих чеснотах які мали ці святі Жони. Найпершою ж серед цих чеснот є віра, яку жінки вміють зберігати навіть у часи найбільших потрясінь.

Віра жінки-християнки часто стає тією єдиною закваскою, яка годує Хлібом Віри всю її родину, в часи випробувань не дає згаснути надії на Бога та освячує жертовною любов’ю майбутні покоління, які підтримуються молитвами наших бабусь і матерів навіть тоді, коли вони продовжують молитися за нас із Неба.

Я вітаю сьогодні усіх вас, дорогі брати і сестри із днем святих Жон-Мироносиць і від імені усіх чоловіків вітаю наших бабусь, мам, дружин, сестер, дочок з Днем жінки-християнки. Нехай Господь обдарує вас, дорогі наші жінки, здоров’ям, радістю і усяким земним благополуччям, нехай зміцнить вашу віру і благословить вас і через вас ваші родини Своєю ласкою і любов’ю.

На відміну від світського жіночого дня, свято жінки-християнки триває впродовж всього тижня після Неділі Жон-Мироносиць, тому чоловікам слід подбати, щоби ваші мами, дружини, сестри і доньки в ці дні отримували побільше позитивних емоцій, гарних подарунків і просто хороших приємних слів та вчинків від вас, щоби вони відчували святкову радість, яку ви подаруєте їм, і через це дякували і ще більше прославляли нашого Господа.

Христос Воскрес! Воістину Воскрес!