11 квітня
2015 р.
«Христос завжди з нами!» Пасхальне послання митрополита Вінницького і Барського Симеона

Христос Воскрес!


Всечесні отці,
дорогі брати і сестри!

Урочисте пасхальне богослужіння переносить нас майже на дві тисячі років у минуле, у той незабутній ранок першого дня після суботи, коли кілька жінок, на чолі з Марією Магдалиною, несучи наготовані пахощі, прийшли до Гробу свого Розіп’ятого Вчителя. Та замість мертвого тіла вони із подивом побачили перед порожнім Гробом двох мужів у одежах блискучих, які сказали їм: «Чого шукаєте Живого між мертвими? Нема Його тут, Він воскрес!» (Лк. 24:5-6). Цю радісну звістку мироносиці принесли Петру та іншим апостолам, а потім і Сам Воскреслий Христос багато разів з’являвся перед Своїми учнями та народом, засвідчивши істинність Свого Воскресіння з мертвих.

Проповідь апостолів про перемогу Христа над смертю швидко рознеслася по всьому світі. Нові покоління християн продовжили розпочату апостолами справу проповіді Христа Розіп’ятого і Воскреслого. В наших із вами устах ця проповідь особливо радісно звучить у святковому привітанні «Христос Воскрес! – Воістину Воскрес!» У цих коротких словах – наша віра у те, що «у Христі всі оживуть, кожний по своєму чину: первісток Христос, потім ті, які увірували в Христа, в пришестя Його» (1 Кор. 15:22-23).

Для того, щоби радість Воскресіння Христового була відчутна нами у повній мірі, Церква у святкових піснеспівах, які звучать у ці дні в наших храмах, закликає: «Очистьмо почуття – і побачимо Христа, неприступним світлом Воскресіння сяючого». Якби ми дійсно могли чистим серцем і позбавленим гріховних пристрастей розумом повною мірою осягнути значення і силу Воскресіння Христового, то скільки б відкрилося для нас нових джерел нетлінної радості, духовного зворушення, щирої подяки і благоговійного здивування!

Святитель Григорій Ниський в одному зі своїх творінь нагадує мудрий вислів «У день радості забувають про лихо» і свідчить, що день Воскресіння Христового «змушує нас забути перший, виголошений на нас вирок... Тоді за непослух люди вигнані були з раю – нині за віру вводимось у рай». Так, лише з вірою у Воскресіння Христове ми, християни, нерозривно пов’язуємо думку про безсмертя, про перемогу добра, про вічне життя, про відкуплення і спасіння.

Радість Воскресіння Христового у ці пасхальні дні допомагає забути й наші земні печалі й вірити в те, що Христос живий і завжди з нами, що Йому відомі всі наші біди й скорботи, про те, що смиренне несення життєвого хреста приводить кожного до особистої зустрічі зі Спасителем. Саме про це прагне нагадати нам Свята Церква, закликаючи всіх очистити почуття.

Сьогодні, як ніколи, це актуально для кожного з нас, для наших родин, для усіх наших співвітчизників і для країни в цілому. Розмірковуючи над подальшою розбудовою нашого спільного майбутнього, плекаючи різноманітні ідеї та плани, ми, на жаль, часто забуваємо просту євангельську науку: «Без Мене, – говорить Христос, – не можете творити нічого». Людина, яка це розуміє і в серці якої чільне місце займає Воскреслий Христос, серед життєвої метушні і навіть трагедій завжди відчуває на собі Його благословляючу десницю. Серце такої людини отримує від Бога ні з чим не зрівнянну пасхальну радість, яку відчувають лише ті, у кого чисті думки й благочестиві вчинки.

У ці дні, коли ми урочисто святкуємо найбільше з усіх свят – свято Воскресіння Христа Спасителя, осяяні світлою вірою в Його Божественну присутність і спілкування з нами, будьмо готові принести Йому дари самовідданої і живої любові, яка проявляється як у наших домашніх, так і спільних церковних молитвах, читанні Слова Божого, виконанні заповідей Божих і в справах милосердя до ближніх, по слову Христа: «Все, що ви зробили для одного з братів Моїх менших, ви зробили для Мене».

Дорога моя паство! Під час наших пасхальних торжеств пригадаймо тих, хто особливо багато потрудився у проповіді Христа Воскреслого на наших землях, завдяки кому ми отримали у спадок безцінний скарб святої Православної віри. Це – святий рівноапостольний Великий князь Володимир, 1000-ліття від дня преставлення якого ми відзначаємо цього року. Це і перший архієрей Вінницької єпархії – священномученик Олександр (Петровський), який закінчив свій земний шлях 75 років тому. Ювілейним датам на честь цих святих у нашій єпархії буде присвячена святкова хресна хода з іконами та частками їх мощей, яка пройде з 25 квітня по 30 липня по всіх парафіях єпархії. Запрошую усіх долучитися до молитовного вшанування святого Хрестителя Русі та нашого першого архіпастиря.

Всечесні отці, дорогі брати і сестри! Щиро вітаю вас зі Світлим Христовим Воскресінням – цим найбільшим християнським святом і разом із вами визнаю, що Христос посеред нас і є, і буде в усі дні нашого життя, якщо тільки ми самі будемо з Ним усім нашим єством.

Бажаю вам від Воскреслого Христа миру в серцях і душах, в родинах і колективах, в усій нашій Богом береженій Україні. Бажаю усім здоров’я, земного благополуччя і духовної пасхальної радості. Зберігайте цю радість у своїх серцях. Саме вона допоможе нам здолати всі тимчасові труднощі і стане запорукою радості вічного життя!

Воістину Воскрес Христос!


СИМЕОН
Митрополит Вінницький і Барський