10 сентября
2018 г.
З ПІСНЕЮ ПО ГРЕЦІЇ

Спогади про паломницьку поїздку дитячо-молодіжного хору Спасо-Преображенського кафедрального собору м. Вінниці у Грецію влітку 2018 року.

З 23 липня по 5 серпня 2018 року дитячо-молодіжний хор Спасо-Преображенського кафедрального собору м. Вінниці здійснював паломницьку поїздку до святинь Греції. Про враження від поїздки і цікаві події нам розповіла керівник хору Наталія Кременюк.

Взагалі-то це була не лише паломницька поїздка, адже ми чудово відпочили і купалися на прекрасних пляжах Егейського та Іонічного морів. Ця поїздка стала ще одним подарунком до нашого 25-річчя, яке хор відзначає в цьому році, від наших друзів з Києва - священика Іоанна Ружицького і його дружини Анни (до речі, нашої колишньої хористки). Взимку вони допомогли організувати для нас концерти в Києві, а тепер з їх допомогою відбулася ця поїздка. Безпосереднім організатором поїздки був настоятель храму, де служить о. Іоанн, заступник голови Синодального відділу зовнішніх церковних зв'язків УПЦ протоієрей Микола Данилевич. В нашій паломницькій групі були паломники з Києва, Острога, а також з Донецької області. За час нашої подорожі ми з усіма ними потоваришували і розділяли всі наші радощі і труднощі. Але дозвольте мені розповісти про все по порядку.

Катеріні

Місто Катеріні, в якому нас приймали, це великий центр туризму і одне з найбільших міст північної Греції. Воно розташоване в області Центральна Македонія між Олімпійською гірською грядою, яку ми бачили зі своїх вікон, і затокою Термаїкос, де ми щодня купалися у водах Егейського моря.

Розмістилися ми в комфортному Будинку паломника, який перебуває у віданні місцевої митрополії і митрополита Георгія. Владика Георгій дуже гостинний і регулярно приймає у себе паломників з Сербії, Греції, України, Білорусі та інших країн. На наступні вісім днів ми стали його найдорожчими гостями. З самим владикою Георгієм ми познайомилися за кілька днів, на богослужінні, а в перший день на сходах будинку нас привітно зустрічав молодий хлопець з України Ілля Коваленко, котрий і став з’єднуючою ланкою між нами і греками. Він був нашим постійним перекладачем і став справжнім другом.

Корфу

На другий день нашого перебування в Греції було заплановано відвідання о. Корфу. Подорож почалася дуже рано – о третій годині ночі. Дорога до порому пролягала посеред гірського масиву, то занурюючись в численні тунелі, то піднімаючись над такими глибокими ущелинами, від яких захоплювало дух. Шлях до поромної пристані в м. Ігумениця тривав п'ять годин. На пристані нас чекав величезний пором, на який ми в'їхали на автобусі. Надзвичайна синь води, маленькі острівці, блакитне небо – все це так захопило нас, що ми не помітили, як пролетіло півтори години нашого плавання. І ось перед нами відкрилося чудове місто, розташоване серед гористому острові. Здалеку було видно набережну, фортецю і куполи храмів, а над головою злітали вгору літаки, які піднімалися з місцевого аеропорту.

По прибуттю на Корфу наша група вирушила в храм, де покояться мощі святителя Спиридона Триміфунтського, якого шанує весь православний світ. У храмі наші священики відслужили молебень з акафістом святому Спиридону і ми усі приклалися до його нетлінних мощей. Кожен з нас отримав в благословення іконку із зображенням святого і частинку від взуття, в яке взувають мощі святителя.

Літургія в м. Скотина

У неділю, 29 липня, наш хор відправився в містечко з неблагозвучним для нашого вуха ім'ям Скотина, яке походить від назви тканини, що вироблялася в цій місцевості для корабельних вітрил. У Скотині нас запросили на архієрейське богослужіння, яке очолив митрополит Георгій. По дорозі в місто, в автобусі, ми, як завжди, співали і готувалися до служби.

Прибувши на місце, ми були вражені красою невеликого грецького містечка, що затишно розташувалося біля підніжжя гори Олімп, і пишністю храму в ім'я святого великомученика Георгія Побідоносця.

Божественна літургія відбувалася в нижній церкви, названій на честь мученика Калинника. До речі, саме в цей день відзначалася пам'ять святого Калинника, тобто ми потрапили на престольне свято.

Перед солією ми побачили портрет церковного ієрарха. Як пізніше розповів владика Георгій, це був святитель Калинник, виходець з цієї місцевості, який в середині XIX століття став Олександрійським Патріархом. Сьогоднішня служба була і в його пам'ять.

Коли ми приїхали, богослужіння вже розпочалося. Нас провели до лівого кліросу, і ми приєдналися до соборної молитви. Співслужили архієрею і грецьким священикам наші батюшки о. Іоанн і отець Роман.
Краса храму, дуже гарне грецький спів, благоговійна тиша серед прихожан сприяли молитві. Нашому хору владика Георгій благословив виконати деякі піснеспіви Божественної літургії: «Трисвяте», «Херувимську пісню», «Достойно єс». А після запричасного вірша ми співали багато духовних кантів. Особливо приємно було співати тут, в Греції, псалми і канти українською мовою і відчувати єднання з далекою і такою улюбленою нами України.

По завершенні літургії Владика подякував нашій паломницькій групі і усім прихожанам за молитовну участь в богослужінні і запросив на трапезу. Смачна їжа, доброзичливі люди, дуже добрий Владика – все це залишило найкращі враження.

Ми співали за столом українські пісні, чим викликали велике захоплення у греків. Хотілося б відзначити, що і відразу після закінчення служби люди зі сльозами на очах дякували нам за спів.

Наприкінці трапези о. Іоанн і о. Роман подарували владиці Георгію копію Почаївської ікони Божої Матері і подякували за гостинність. Потім і наш хор, з благословення митрополита Симеона, передав архієрею копію однієї з найбільших святинь нашої Подільської землі – Барської ікони Божої Матері.
Владика Георгій був особливо радий подарунку від нашого митрополита Симеона, оскільки він добре з ним знайомий. Надалі ми не раз переконувалися, що нашого Владику тут добре знають і ім'я Симеон, як ключик, «відкриває» серця багатьох греків з якими ми зустрічалися.

Афон

Взагалі-то, в плані нашої поїздки було зазначено відвідування гори Олімп. Це логічно, адже Олімп - один з історичних символів Греції. Крім того, гора розташована зовсім недалеко від нашого будинку в Катерини, як я уже говорила, її видно з наших вікон. Але після богослужіння в м Скотина, митрополит Георгій вніс зміни в нашу програму і зробив пропозицію, від якої ми не могли відмовитися...

У п'ятницю, 27 липня, разом з владикою Георгієм ми поїхали на Афон. Вірніше буде сказати не на Афон, а до Афону. Адже відомо, що на цю Святу Гору доступ для осіб жіночої статі заборонений. Тому ми попливли лише до берегів Афону на невеликому кораблі.

Щойно ми ступили на борт, почав накрапати невеликий теплий дощик, і ми сприйняли це як знак Божого благословення. Здавалося, саме Небо окроплює нас водою, як батюшки кроплять свяченою водою прихожан, закликаючи на них Божу благодать. І дійсно, ця поїздка була для нас надзвичайно благодатною. Всю дорогу нас проводжали чайки, а ближче до Афону попереду корабля з’явилася зграя дельфінів, яка, немовби вказувала нам шлях. І ось зліва від нас показалася гора і безліч монастирів на ній.

За давніми місцевими християнськими переказами, в 49-му році корабель, на якому пливла Богородиця разом з апостолом Іваном Богословом, потрапив в бурю, і його прибило до берега Афона в тому місці, де нині знаходиться Іверський монастир. Діва Марія була настільки вражена красою цього місця, що попросила у Бога це місце Собі в уділ. На що отримала відповідь: «Нехай буде місце це уділом Твоїм і садом Твоїм і раєм і гаванню порятунку бажаючих врятуватися». У зв'язку з цим Афон називають також «уділом» і «садом Богородиці». Зараз це самоврядне співтовариство двадцяти монастирів. Ми бачили лише деякі з них. Особливо нас вразив руський Свято-Пантелеймонівський монастир, який розташований близько від берега.

Незабаром наш корабель став на якір біля грецького монастиря Григоріат, і до нас від монастиря підплив маленький білий катер, з якого ченці внесли на наш корабель мощі. Це були мощі святої Макрини, рідної сестри святителя Василя Великого, святої мучениці Фотини самарянки, святої великомучениці Анастасії Узорішительниці (покровительки монастиря), священномученика Діонісія Ареопагіта, а також частка Чесного і Животворящого Хреста Господнього.

Нам пощастило співати біля цих святинь молебень, який звершували грецькі священики разом з нашим о. Іоанном і іншими батюшками з нашої паломницької групи. Після молебню ми ще довго співали, поки люди з усього корабля прикладалися до святинь. Дуже зворушливим було прощання з монахами та мощами. У перший раз в житті ми бачили, як складають мощі в спеціальну сумку, яку монах ніс не в руках, а на шиї. Під спів антифонів він спустився з корабля на свій маленький катер. Ще довго, віддаляючись від нас, монах махав рукою і благословляв всіх паломників.

На зворотному шляху, з благословення владики Георгія, ми співали українські народні пісні. Однією з приємних розваг під час цієї невеликої морської подорожі було годування чайок, які брали їжу прямо з наших рук.

Метеори

Вражаючою була наша поїздка до монастирів, розташованих на скелях під назвою Метеори. Ця назва перекладається з грецької мови, як «ті, що ширяють у повітрі», і дійсно, ці скелі досягають висоти 600 метрів над рівнем моря.

Місцеві монастирі відомі ще з Х століття, поряд з Афоном, як один із центрів православного чернецтва в Греції. Коли ми побачили Метеори з вікон свого автобуса, у всіх одночасно вирвався вигук «О-о-о !!!» І дійсно, словами важко передати ту велич і красу, які постали перед нами.

Наш гід розповів, що протягом історії на Метеорах існувало 22 або 24 монастирі поряд з безліччю одиночних келій, каплиць, скитів, печер, затворів, стовпів, розсіяних по усіх Метеорських горах.

Деякі з монастирів збереглися у вигляді руїн. Тепер тут залишилося лише шість монастирів: чотири чоловічих і два жіночих. Ми відвідали один з них – монастир Преображення або Мегала Метеора, тобто Великий Метеор.

Це - найбільший серед Метеорських і стародавній православний монастир, заснований на початку XIV століття ченцем Афанасієм. До вершини скелі ведуть 154 сходинки. Перші споруди, які зустрічаються на шляху – це фортеця з балконом і колишній монастирський склад. Нещодавно в приміщенні складу відкрили музей, де зібрані стародавні знаряддя праці і посуд обителей. Трохи вище музею знаходиться собор. Ми помолилися в соборі, і за місцевою традицією, залишили записки зі своїми проханнями до Бога в каплиці-гроті.

Розглядаючи монастир Преображення і інші монастирі, які видно з оглядового майданчика (на якому наш хор заспівав кілька пісень), ми дивувалися тому, як люди, не маючи сучасної техніки, змогли створити таку велич. Недарма ж Преображенський монастир в числі інших Метеорських обителей в 1988 році був включений в список об'єктів всесвітньої спадщини.

Християнський табір

Після відвідин Метеор, з благословення владики Георгія, ми побували у православному молодіжному таборі, організованому в митрополії Катерини. Уже сама зустріч, яку нам влаштували біля воріт табору, приємно здивувала. Близько 80 грецьких дівчаток зустріли нас піснями під гітару і одразу ж провели до столів, де на нас чекали традиційні грецькі ласощі, серед яких було багато різновидів солодкого і ароматного лукума.

Після трапези наше знайомство продовжилося у формі спільного концерту в місцевому невеликому амфітеатрі. Ми сіли півколом і співали один одному пісні. Ми – наші церковні і українські народні, греки – свої пісні, в яких перепліталися духовні і патріотичні теми. Серед інших ми виконали «Щедрик» та розповіли, що автор цього всесвітньо відомого твору Микола Леонтович – наш земляк родом з Вінницької області.

Після концерту відбулося наше знайомство з табором. Воно пройшло в досить оригінальній формі. Ми всі, а також наші грецькі друзі, вишикувалися в довгий-довгий ланцюжок і під звуки гітари, танцюючи найвідоміший грецький танець «Сертакі», пройшли по всій території табору. Потім всі разом ми вирушили на молебень, який служили в храмі прямо на території табору. З величезним інтересом грецькі діти слухали, як ми співаємо пісні церковнослов'янською мовою, але коли ми заспівали «Достойно є» і «Христос воскрес» грецькою, в храмі запанувала глибока благоговійна тиша. За ці піснеспіви греки нам особливо дякували і хвалили.

З огляду на, що вже був вечір, ми потрапили на традиційне вечірнє шикування. Під спів грецького гімну опустили прапор Греції і прапор християнського табору. При цьому ми були вражені, наскільки діти шанобливо ставляться до державних символів своєї країни. Потім і ми заспівали гімн України.

Після завершення церемонії ми ще довго прощалися і фотографувалися. Буквально за кілька годин ми встигли подружитися, і нас не хотіли відпускати з табору. Ми обмінювалися контактами, багато хто плакав. Нам дуже не хотілося залишати цих щирих і доброзичливих дітей, з якими ми і зараз продовжуємо спілкування, листуючись в соціальних мережах.

Місто апостола Павла

Серед грецьких міст, в яких ми побували, особливо цікавим і приємним було відвідування міста Верії. По-перше, це місто, де проповідував апостол Павел, а по-друге Верійський митрополит Пантелеімон неодноразово відвідував Вінницю.

У книзі Діянь Святих Апостолів розповідається, що коли над апостолами нависла загроза арешту, новонавернені християни з міста, яке нині називається Салоніки, поспішили відправити їх до Верії.

Тут, на відміну від Салонік, в синагозі їх зустріли доброзичливо і слухали проповідь з великим інтересом.

У Верії: неподалік від площі Платія Орологія, за будівлею школи, стоїть відкрита капличка в пам'ять про перебування тут апостола Павла. Підійшовши до сходів цієї каплиці, що ведуть наверх, до головної ікони, паломник бачить стіну і табличку з написом: «У Верії ... прийняли з повним запалом, і Писання досліджували, чи так воно є». Каплиця прикрашена прекрасними мозаїчними зображеннями. Центральна ікона теж мозаїчна. До неї ведуть чотири стародавні мармурові сходинкм, на яких, за переказами, апостол Павел стояв, проповідуючи. З цих сходинок о. Іоанн Ружицький прочитав нам уривки з Діянь і послань апостола Павла, а ми заспівали тут кілька піснеспівів. З цього і почалося наше знайомство з Верією.

З місця проповіді апостола Павла перекладач Ілля провів нас в митрополію, де нас гостинно прийняв митрополит Верійський, Науський і Кампанійскій Пантелеімон. Примітно, що першими його словами, коли він побачив дітей, було питання про те, чи покриваємо ми голову на сонці і чи п'ємо достатньо води, що просто необхідно в місцевих кліматичних умовах. Це було сказано так по-доброму, по-батьківськи і з щирою турботою про нас, що наші серця буквально розтанули від доброти Владики. Ми подарували Владиці Пантелеімону сувеніри, привезені з України, а він благословив нас іконками святого Пантелеімона і пригостив грецькими солодощами.

Владика приймав нас дуже гостинно, але коли дізнався, що ми з Вінниці, зрадів ще більше. Адже владика Пантелеімон – друг нашого митрополита Симеона і сам вже неодноразово відвідував наш місто і наш собор. З величезною радістю Владика і його помічники підспівували нам, коли ми співали їм українською мовою на різні мотиви «Многая літа», які представили як музичне вітання від митрополита Симеона. Митрополит Пантелеімон в свою чергу передав через нас найкращі побажання владиці Симеону і сказав, що завжди радий приймати його у Верії.

Після відвідин митрополії наш грецький гід Георгій (з яким ми дуже подружилися і досі підтримуємо гарні стосунки) повів нас по святих місцях Верії: розповів дуже багато цікавого про місто і його храми. Ми дізналися, наприклад, що Верія називалася колись містом 72 церков, але в даний час збереглося лише 48 візантійських і поствізантійських храмів XI-XIX століть, з яких 39 прикрашені чудовими фресками. Один з найцікавіших храмів - візантійська церква Воскресіння Христового (чотирнадцятого століття) розташована на вулиці Метрополіс, недалеко від меморіальної каплички апостола Павла. Наш хор дуже сподобався Георгію і він просив нас співати побільше пісень, що ми з задоволенням робили. Особливо Георгію полюбився наш «Щедрик».

До святого Димитрія і преподобного Паїсія

Жіночий монастир, в якому знаходиться могила одного з сучасних грецьких подвижників старця Паїсія Святогорця, знаходиться приблизно за 10 кілометрів на схід від Салонік, поблизу від містечка Суроті. Звивиста дорога в огорожі монастиря, що веде вгору, вся з боків засаджена красивими туями різних відтінків. На горі біля стін монастиря – величезна стоянка. Всі, хто приїжджає і входить в монастирські ворота, відразу йдуть в чергу тих, хто очікує прикластися до могили старця. Народ терпляче стоїть – старі і молоді, священики і миряни. Вперед пропускають тільки з маленькими дітьми. Над місцем, де стоїть черга, уздовж її руху, натягнутий тент, ростуть високі дерева, тому стояти не жарко. Чекаючи в черзі, ми слухали розповіді про цього дивовижного мудрого старця і співали церковні піснеспіви, а потім і помолилися на могилі преподобного Паїсія.

Потім ми приїхали в Салоніки. Тут, в древньому храмі, який побудований на місці римських терм, де, згідно з переказами, був замучений святий Димитрій Солунський, ми приклалися до його мощей. Мощі перебувають у невеличкій капличці, перед якою стоїть чаша зі святим миром від мощів, яким кожен з нас помастився. Нас вразила також підземна крипта, яка знаходиться під храмом. Це – східна частина римської лазні, де в візантійський період вирувало свята вода і святе миро великомученика Димитрія. В наші дні крипта є музеєм і зберігає в собі археологічні колекції.

Концерт

Після нашого приїзду в Катеріні біля храмів і на міських дошках оголошень з'явилися афіші. На них був зображений наш хор у повному складі, і було сказано, що на жителів міста і туристів чекає чудовий концерт духовної та народної музики у виконанні українського хору з Вінниці. І хоча ми були не в повному складі, нашій дорослій групі довелося виступати за весь хор.

Увечері останнього дня нашого перебування в Греції ми дали концерт на сходах храму святої Фотинії.

Храм розташований на місцевому пляжі, зовсім близько від моря, тому на концерт зібралося дуже багато як місцевих жителів, так і туристів з-за кордону. Ми представляли глядачам церковну музику і культурні традиції України. Ми співали перед ними твори, які виконуються у нас на службах, а також церковно-народні псалми і канти, а потім і українські пісні. Ми хотіли показати, яка прекрасна у нас країна і наскільки різноманітна наша культура. Ми говорили грекам, що при тому, що наші народи різні за ментальністю, характером, історією, традиціями, насправді ми дуже близькі і об'єднує нас єдиний Бог і єдина православна віра.

На концерті було дуже багато людей. Нас знімали на відео і аплодували, а директорка місцевої туристичної служби, яка разом з митрополією організувала наша виступ, сказала, що такого концерту тут ще не було ніколи. Після концерту нам дякували багато людей. Серед інших до нас підійшов священик з Сербії, який був особливо зворушений сербської піснею в нашому виконанні «Віра вічна».

Після концерту було купання в вечірньому морі, а вже на наступний день ми відправилися в дорогу додому, і протягом всієї дороги ми постійно поверталися думками туди, де залишили частинку свого серця, в країну, яку встигли полюбити, до людей, які зустріли нас з відкритим серцем і по-грецьки гостинно. Ми віримо, що Господь ще не один раз дозволить нам побачити Грецію, відчути її тепло і любов і помолитися біля великих святинь цієї благодатної країни.