Успіння Праведної Анни

Праведна Анна, мати Пресвятої Богородиці, походила родом з месіанського коліна Левіна (по батькові) і месіанського коліна Іудиного (по матері). Дочка Матфана, вона була дружиною праведного Іоакима, нащадка праведного Давида, якому Бог обіцяв, що від його потомства народиться Спаситель світу.

Після двадцяти років шлюбного життя праведні Іоаким і Анна не мали дітей і глибоко вболівали про це. Але вони не нарікали на Бога й зі смиренністю переносили безплідність, що вважалася в прадавніх іудеїв ганьбою. Після того як одного разу під час великого іудейського свята дари праведного Іоакима, принесені Богові в старозавітний храм у Єрусалим, були відкинуті ізраїльським книжником Рувимом (на тій підставі, що в Іоакима не має потомства), праведний Іоаким відійшов у пустелю. Тут він постився 40 днів і 40 ночей, перебуваючи в молитві. Праведна Анна в цей час також молилася Богові, благаючи Його дарувати їй дитину. Праведна Анна дала обітницю, якщо в неї буде дитина, присвятити її Богові. Раптово їй з явився Ангел Господній і сказав: «Не бійся, Анно, тому що твій нащадок вирішений Богом і те, що народиться від тебе, буде в шануванні в усі століття, до закінчення їх».

У той же час Ангел Господній з'явився святому Іоакиму зі словами розради: «Знай про твою дружину, що вона зачне Дочку, Яка перебуватиме у храмі Бога, і Дух Святий зійде на Неї, і благословення Її буде на всіх святих жонах... і Сама Вона буде благословенна й стане Матір'ю вічної благодаті».

Після повернення додому з пустелі праведний Іоаким приніс Богові прийняті за законом жертвоприношення. Через дев’ять місяців праведна Анна народила дочку. Благочестиве подружжя нарекло Її Марією.

Праведний Іоаким преставився у 80-літньому віці, через кілька років після введення в Храм Пресвятої Діви Марії. Праведну Анну у віці 70 років Бог сподобив провести два роки при Єрусалимському храмі, де вона виховувала свою Благословенну Дочку. За переказом, праведна Анна мирно почила у Господа в Єрусалимі через два роки після блаженної кончини праведного Іоакима.

За святого благовірного царя Іустиніана (527-565) у Девтері був побудований на Її честь храм. Імператор Іустиніан II (685-695; 705-711) оновив цей храм після того, як праведна Анна з'явилася його вагітній дружині. Після цієї події тіло праведної Анни і її мафорій (покривало) були перенесені в Константинополь. На згадку святих праведних Богоотців Іоакима й Анни споруджувалися храми й монастирі. У літургійному житті імена праведних Іоакима и Анни щодня згадуються під час Богослужінь.

Тропар, глас 4:

Ту, Яка Життя народила, ти носила в утробі, Чисту Богоматір, богомудра Анно. Тому нині ти преставилася в оселі небесні, де житло тих, що веселяться і радіють у славі; виблагай прощення гріхів усім, хто з любов’ю шанує тебе, присноблаженна.

Кондак, глас 2:

Прабатьків Христових святкуємо пам’ять, благаючи у них помочі, щоб усім визволитися від усякої скорботи, взиваючи: Бог наш з нами, їх прославляє, як благозволив.

Величання:

Величаємо тебе, свята праведна Анно, праматір Христа Бога нашого, і всечесне славимо успіння твоє.