Браїловська ікона Божої Матері

Подільська святиня - Браїловська ікона Божої Матері перебувала у містечку Браїлів. В 1672 році турки осаджують Браїлів, розграбовують та знищують православний храм в малому містечку. Із цього часу зникає особливо шанована в народі ікона Божої Матері.

У 1887 році в Почаївській Лаврі професор Ніжинського історико-філологічного ліцею протоієрей А.Ф. Хойнацький виявив в одній з лаврських церков образ із написом: «Зображення чудотворної ікони Божої Матері Браїловської». Зацікавившись цим написом, прот. Хойнацький зайнявся вивченням ікони і прийшов до висновку, що має справу з копією чудотворної ікони, яка була колись у Браїлові. Випрохавши благословення Лаврського начальства на перенесення святині в Браїлів, прот. Хойнацький повідомив ігуменію, й ікона була переслана поштою у м. Вінницю, а потім в особливому вагоні перевезена до Браїлова у 1888 р. і урочисто перенесена в монастир, де зайняла місце на солії ліворуч від Царських врат головного монастирського храму.

Ікона ця написана на липовій дошці і своїми свіжими, живими фарбами і способом самого писання, наближається до іконопису стилю епохи Відродження. Лик Богоматері виступає на світлому тлі ніби живий. 7 квітня 1890 р. на Браїлово-Почаївську ікону Богоматері була покладено у срібно-позолочену ризу, подаровану особою, яка побажала залишитися невідомою. Ця риза, як інші цінності, зникла після 1917 р., коли обитель була розорена безбожною владою. Доля ікони після 1962 р., коли монастир був закритий, достеменно невідома. За однією з версій вона знаходилася в одному з парафіяльних храмів Браїлова. Нажаль в первісному вигляді ікона не збереглася, у монастирі знаходиться копія чудотворного образа.

Зібрано й записано багато випадків чудесних зцілень від ікони Божої Матері.