Першу паломницьку поїздку, яку організував паломницький відділ Вінницько-Барської єпархії, очолив митрополит Симеон

28 жовтня паломницька група з Вінниці на чолі з митрополитом Вінницьким і Барським Симеоном відвідала м. Київ, побувала в обителях та храмах, а також в столичних музеях.


Паломництво розпочалося з древнього Видубицького чоловічого монастиря. Більшість паломників в цій обителі побували вперше, тому їм було цікаво детальніше дізнатися про її святині та історію. Семінарист, який проводив екскурсію, розповів вінничанам, що точний час заснування на цьому місці монастиря невідомий. Дослідники кажуть, що цей монастир був підземним і міг існувати ще до хрещення Русі, але документальне підтвердження існування монастиря датується 1070 роком. Його фундатором вважається князь Всеволод – син Ярослава Мудрого, який заклав тут першу муровану церкву і був її ктитором. Монастир назвали Видубицьким – за назвою місцевості. Тут, біля Видубицького урочища, була переправа через Дніпро, де «видибали» за допомогою «дубів» – човнів із суцільного дуба.


У «Повісті временних літ» літописець називає монастир Всеволодовим: «В літо 1070 було закладено церкву святого Михаїла у Всеволодовому монастирі на Видубичах». Михайлівська церква існує і нині. Це двохярусний одноверхий храм, збудований із плінфи на вапняному розчині. Подекуди у стіни вмурований бутовий камінь. Паломники побачили в храмі унікальні розписи XVII століття, під якими археологи знайшли ще більш давні фрески.


Окрім Михайлівського храму в монастирі є ще три церкви: величний Георгіївський собор, Преображенський трапезний храм прикрашений традиційною українською ліпниною та церква на честь пророка Даниїла в дзвіниці. Паломники мали змогу побувати в цих храмах та помолитися разом з владикою Симеоном перед старовинними образами за мир та єдність нашої Церкви та Держави.


У Видубицькому монастирі знаходиться резиденція Предстоятеля Православної Церкви України, і до свого обрання Предстоятелем, митрополит Епіфаній був настоятелем обителі. З благословення Блаженнійшого владики монастир веде активну благодійну роботу. Щотижня братія монастиря спільно із студентами семінарії годує по кілька сотень бездомних, а також відвідує лікарні, доглядає за старенькими в інтернатах та хоспісі.


Після молитви у Видубицькому монастирі паломницька група відправилася до головної обителі Православної Церкви України - Михайлівського Золотоверхого чоловічого монастиря. З благословення настоятеля обителі архієпископа Вишгородського Агапіта групу зустрів та провів екскурсію ієромонах Єфрем. Священник розповів історію обителі та показав збережені древні фундаменти зруйнованого в тридцятих роках Михайлівського собору. Сучасний монастир був відновлений у 1998 році. У 2001 та 2004 роках до нього з російського Ермітажу були повернуті 11 фресок ХІІ століття.


Оглянувши головний собор обителі, який також є кафедральним собором ПЦУ, владика Симеон з паломниками відвідав й академічний храм святого апостола Іоанна Богослова, який розташований на території монастиря. Тут зазвичай звершують богослужіння і моляться викладачі та студенти Київської Православної Богословської Академії.


З Михайлівського монастиря автобус з паломниками вирушив до ставропігійного Спасо-Преображенського собору на Теремках, громада якого після Об’єднавчого собору 2018 року разом з митрополитом Переяслав-Хмельницьким і Вишневським Олександром, духовенством та ктитором приєдналася до Православної Церкви України. В соборі паломників зустрів протоієрей Андрій Дудченко, який розповів про історію будівництва собору та його святині. Перед однією зі святинь, - ковчегом з часткою мощей святителя Луки Кримського, владика Симеон із священниками відправив молебень та помазав паломників святим єлеєм. Окрім цього паломники вклонилися іншим святиням, серед яких - унікальне старовинне розп’яття з часточкою Чесного Древа Христового, подарованого собору митрополитом Володимиром (Сабоданом).


В крипті храму паломники побачили унікальну експозицію ікон, які написані на дошках ящиків з-під снарядів, привезених з зони АТО. Вінничани відвідали й музей пам’яті Блаженнійшого митрополита Володимира, в якому зібрані особисті речі спочилого Предстоятеля. Екскурсію провела співробітник музею Ольга Зарицька. Господарі пригостили паломників десертом та подарували на згадку про музей збірку пасхальних проповідей митрополита Володимира (Сабодана).


Яскравою сторінкою паломницької подорожі стало відвідання Музею становлення української нації, в якому представлена унікальна експозиція з понад 100 фігур видатних українців. Серед них – історичні фігури, які зробили внесок в духовну скарбницю українського народу: святий рівноапостольний великий князь Володимир, святитель Михаїл, перший митрополит Київський, святитель Петро (Могила) та митрополит Київський і всієї України Епіфаній. Під час відвідання музею гості з Вінниці мали зустріч і спілкування з його засновником Валерієм Галаном. Митрополит Симеон від імені паломницької групи зробив запис у книзі відгуків.


Поїздка до столиці – це перша поїздка, організована паломницьким відділом Вінницько-Барської єпархії. Надалі, як повідомили у відділі, на вінничан чекають цікаві паломницькі маршрути.


Прес-служба Вінницько-Барської єпархії ПЦУ


Читайте наші новини в Telegram, Viber і WhatsApp




print the material
Accessibility menu
Contrast settings
Font size
Letter spacing
Line height
Images
Font
Reset the settings