Різдво чесного славного пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Іоана

Як оповідає Євангеліє (Лк. 1: 57-80), батьки святого пророка Іоана Предтечі праведний Захарія і праведна Єлисавета, що жили в Хевроні, досягли похилого віку, залишаючись бездітними через безплідність Єлисавети. Одного разу, коли священник Захарія приносив гарячі молитви Богу в Єрусалимському храмі, йому раптом постав Архангел Гавриїл праворуч жертовника і передрік старцю швидке народження сина, який стане провісником Месії, очікуваного Старозавітною Церквою.

Пророцтво архангела Гавриїла привело праведного Захарію в сильне збентеження. Засумнівавшись у словах Архангела, він став просити у Господа знамення, яке підтвердило б почуте. І миттєво німота вразила маловірного Захарію.

Незабаром - так само, як колись Сарра, що зачала Ісаака в глибокій старості, - дізналася і Єлисавета про народження свого первістка. На п'ятому місяці вагітності вона удостоїлася відвідування своєї родички Преблагословенної Діви Марії, яка вже носила в утробі Предвічне Немовля.

Праведній Єлисаветі, сповненій благодаті Духа Святого, першій відкрилась велика таємниця, і вона дізналась у своїй гості Матір Божу. Святий Іоан Предтеча, загравши в утробі матері, такою радістю вітав Приснодіву, яка носила Сина Божого.

На восьмий день по народженні Предтечі в дім Захарії прийшли родичі і священники, щоб за єврейським звичаєм зробити над немовлям обряд обрізання. У будинку панувала велика радість з народженням дитини з сім'ї знімалося безчестя, попущене Господом.

До цього дня належало дати дитині якесь ім'я, і гості вирішили назвати його Захарією на честь батька. Однак свята Єлисавета, сповнившись пророчого дару, наполягала на тому, щоб хлопчика нарекли Іоаном, що означає по-єврейськи «благодать». Всі були здивовані, адже такого імені ніхто не носив у їх роді. Здивування розрішив сам батько немовляти. На запитання, як же все-таки назвати дитину, він написав на дощечці: «Ім'я йому Іоан». І раптом узи, що зв'язували його мову, розв'язалися, і святий Захарія відкрив уста свої, і, подяку воздавши Господу, почав пророкувати про Месію, що явився у світ, про свого сина Іоана Предтечу Господнього і про майбутні події.

Коли народився Господь наш Ісус Христос у Вифлеємі і прийшли волхви зі сходу з розпитуваннями про народженого Царя Юдейського до Ірода, останній послав до Вифлеєма своїх воїнів, щоб вони побили там усіх немовлят чоловічої статі. Не забув він і про дитинку Іоана з Хеврона, про яку вже чув багато чудових оповідань. Замишляючи вбити хлопця Іоана, він послав у Хеврон вбивць. Однак у будинку святого Захарії нікого не виявилося. Коли почалося побиття немовлят у Вифлеємі, крик і стогони дійшли і до Хеврона. Свята Єлисавета разом з Предтечею Іоаном пішла в хевронські гори, святий Захарія в цей час виконував свої богослужіння в Єрусалимі.

Праведна Єлисавета зі сльозами молилася Богу про захист. І коли з вершини гори вона побачила, що наближалися переслідувачі, то заволала від щирого серця, звертаючись до кам'яної брили: "Горо Божа! Горо Божа! Прийми матір з дитиною!" Як оповідає церковний переказ, гора раптом розступилася, утворюючи печеру, яка приховала матір з сином.

Обурюючись на те, що праведній Єлисаветі з немовлям вдалося сховатися, Ірод вирішив помститися святому Захарії. Він послав до нього свого зброєносця з дорученням дізнатися, де знаходиться його син. У разі відмови видати сина, Ірод наказав убити праведного Захарію. Святий Захарія відповідав прибулим, що про місцезнаходження свого сина він не знає і що сам він, Захарія, не боїться смерті від рук Іродових найманців, бо вірить, що Господь прийме його душу.

За ці слова він був убитий між вівтарем і жертовником, і кров його на мармуровій підлозі зробилась, як камінь, на свідчення злочину Ірода.

За переказами, праведна Єлисавета, перебуваючи з немовлям Іоаном у печері, відчувала особливе благовоління Боже, бо прямо біля печери раптово виросла фінікова пальма, яка годувала втікачів своїми плодами, і відкрилося джерело води.

Коли минуло сорок днів з часу вбивства святого Захарії, померла і свята Єлисавета. Хлопчика, що залишився в пустелі, взяв під свою опіку Ангел Божий. Так зберігав і покривав Господь святого пророка Іоана, щоб приготував він шлях Грядущому Спасителю роду людського.

print the material
Accessibility menu
Contrast settings
Font size
Letter spacing
Line height
Images
Font
Reset the settings