Розпочалася паломницька поїздка до Греції духовенства та вірян Православної Церкви України
З благословення Предстоятеля Православної Церкви України Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, 9 листопада 2019 року на поклоніння до святинь Еллади відправилася велика група паломників, яка складається з духовенства та вірян Православної Церкви України на чолі із митрополитами Вінницьким і Барським Сименом та Переяслав-Хмельницьким і Вишневським Олександром. Ця паломницька група – перша, яка відвідує Грецію після визнання 12 жовтня 2019 року Елладською Православною Церквою Помісної Автокефальної Православної Церкви України.
Монастир «Пантократор»
9 листопада, після приземлення в аеропорту Афін, українські паломники подякували Богові за благополучне прибуття та просто з аеропорту відправилися до монастиря «Пантократор» (укр. - «Вседержитель»), що знаходиться у містечку Таос (Дао) Пенделі на відстані 40 кілометрів від столиці Греції.
Ця древня обитель була заснована у ІХ столітті і понад вісімсот років існувала як чоловіча. У Візантійський період це був другий за значимістю монастир на Балканах, число братії у якому перевищувало шістсот ченців. Після періоду занепаду обитель відродилася у 60-х роках ХХ століття як жіноча. Сьогодні тут несуть молитовний подвиг майже тридцять черниць.
Святі мученики-покровителі монастиря
Обитель гостинно зустріла українських митрополитів та їх супутників. Монахиня-гід розповіла паломникам про події з історії монастиря і зокрема про трагедію, що відбулася на Пасху 1680 року. В той день грабіжниками-піратами були вбиті 179 монахів. Врятувався лише один, котрий відлучився у монастирський скит. Саме він, повернувшись в обитель наступного дня, знайшов порубані на шматки тіла своїх побратимів. Оплакавши їх, він поховав мучеників по-християнськи.
Протягом століть місце поховання ченців залишалося невідомим, аж до вересня 1965 року, коли під час реставрації обителі було знайдено їхню спільну могилу. У 1992 році рішенням Синоду Вселенського Патріархату 179 преподобномучеників обителі «Пантократор» були зараховані до лику святих. Їхнє шанування відбувається у вівторок Світлої Седмиці.
Молитва перед святинями обителі
Вислухавши історію про святих, митрополити Симеон та Олександр разом із духовенством звершили молебень та приложилися до раки з мощами ігумена замучених монахів Ніла, яка знаходиться в головному храмі монастиря, та до мощей, які покоються в каплиці.
Головний храм монастиря
Кафолікон або головний храм монастиря «Пантократор» являє собою неповторний шестикутної форми древній храм, подібного до якого немає в усій Греції. Він освячений на честь Преображення Господного. На це звернув увагу митрополит Симеон, коли дякував сестрам за гостинність. «Головними храмами у наших з владикою Олександром єпархіях – зауважив Вінницький митрополит, - є Преображенські собори. Тому я вбачаю знак Божого Промислу в тому, що першим храмом, у якому ми звершили молитву після визнання Елладською Церквою Православної Церкви України, був саме храм Преображення Господнього – підкреслив Архієрей.
Вшанування пам’яті спочилої Ігумені
Після молитві у храмі і каплиці духовенство на чолі з митрополитами звершили заупокійну літію на могилі спочилої настоятельки монастиря ігумені Стіліани. З дня блаженної кончини матінки ігумені не минуло ще 40 днів, саме тому прапори Греції та Візантії, якими традиційно прикрашають входи до храмів і монастирів в Елладській Церкві, у монастирі «Пантократор» були приспущені.
Гостинність сестер обителі
Наостанок сестри пригостили гостей з України кавою та солодощами і подарували кожному з священнослужителів ікони святих преподобномучеників та книжки з описом чудес, які відбуваються по молитвах святих покровителів обителі.
Паломники залишали монастир «Пантократор» у Таос Пенделі з найкращими враженнями від доброти, гостинності і любові, з якою їх прийняли тут. З цими враженнями і вдячними почуттями вони направилися до монастиря святого Єфрема у Неа-Макрі.
Прес-служба Вінницько-Барської єпархії ПЦУ
Читайте наші новини в Telegram, Viber і WhatsApp