Перенесення святих мощей преподобного Феодосія Печерського

Перенесення святих мощей преподобного Феодосія Печерського сталося через сімнадцять років після його блаженної кончини (1074). У 1091 році на раді братії Києво-Печерського монастиря на чолі з ігуменом Іоаном було вирішено розкрити місце поховання преподобного Феодосія і перенести його святі мощі в соборний Успенський храм. Знайти святі мощі було доручено преподобному Нестору Літописцю, який згодом описав їх відкриття.

За три дні до свята Успіння Пресвятої Богородиці ігумен Іоан відвів преподобного Нестора до печери преподобного Феодосія. Оглянувши печеру, вони визначили місце, де потрібно копати. Ігумен обителі заборонив преподобному Нестору повідомляти братії про розкопки, поки святі мощі не будуть знайдені. На допомогу йому отець ігумен дозволив взяти, кого він захоче. Наступного дня преподобний Нестор узяв з собою двох братів. Проспівавши псалми, він першим почав справу, а стомившись, передав лопату іншому ченцю. Так ченці копали до опівночі. Їх охопило почуття жалю. В цей час вдарили в монастирський дзвін, скликаючи братію на молитву, і в ту ж мить преподобний Нестор виявив святі мощі. Тим часом два іноки таємно спостерігали за печерою. Коли вдарив дзвін до ранньої, вони побачили над печерою три вогненних стовпи, які як дуги перегнулися до купола храму і зупинилися над ним. Чудесне знамення бачив у цю ніч і єпископ Володимирський Стефан, який в 1074-1078 роках був ігуменом Печерського монастиря. Він перебував тоді в Києві у Кловському монастирі і знав про перенесення святих мощей преподобного Феодосія. Коли єпископ Стефан побачив вночі над печерою велику зорю, то подумав, що почали перенесення без нього. Негайно він сів на коня і разом з Климентом, ігуменом Кловського монастиря, відправився до печери преподобного.

Коли вони наблизилися до печери, то побачили над нею безліч свічок, але, під'їхавши зовсім близько, не бачили вже нічого.

Знайшовши гріб преподобного Феодосія, святий Нестор послав за ігуменом Іоаном, щоб він вилучив мощі. Ігумен монастиря прийшов з двома братами. Всі разом відкрили гріб і знайшли нетлінні мощі преподобного Феодосія. Преподобний Нестор розповідає про це так: «Ми, схилившись, побачили мощі преподобного. Всі частки їх були цілі, обличчя преподобного було світле, очі зімкнуті, губи з'єднані, волосся присохле до голови. Ми поклали мощі на мантію і на плечах винесли до гори печери».

27 серпня, до свята Успіння Пресвятої Богородиці, зібралися єпископи - Переяславський Єфрем, Володимирський Стефан, Чернігівський Іоан, Юр’ївський Марин і Полоцький Антоній, а також ігумени багатьох монастирів з ченцями і безліч православних мирян. Чесні мощі преподобного Феодосія були перенесені з належними почестями в приготоване місце на правій стороні притвору Успенського собору обителі.

Від гробниці преподобного Феодосія звершувалися зцілення недужих, що приходили до святих мощей. 
 

Тропар, глас 8:

Православ'я наставнику, благочестя і чистоти учителю, вселенної світильнику, архієреїв богонатхненна окрасо, Феодосію премудрий, твоїми повчаннями ти всіх просвітив, сопілко духовна, моли Христа Бога, щоб Він спас душі наші.

Кондак, глас, 8:

Ти, преподобний, був спадкоємцем отців, наслідуючи їх житіє і учення, звичаї і стримання, молитви і бдіння. З ними ж, маючи сміливість перед Господом, виблагай прощення гріхів і спасінням тим, що взивають до тебе: радуйся, отче Феодосію.

Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Інтервал між літерами
Міжрядковий інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування