Мученик Юліан Тарсійський

Святий Іуліан жив на рубежі III-IV століть і походив із міста Тіної у Фіваїді. З юності він відкинув марні хитрощі мирської премудрості і, запалений любов'ю до Господа нашого Ісуса Христа, прагнув наслідувати чесноти святих.

Коли йому виповнилося вісімнадцять років, батьки захотіли одружити сина. Юнак розривався між обов'язком послуху і бажанням присвятити себе Господу. Він попросив сім днів відстрочки і провів їх у пості та молитві. Нарешті йому з'явився Христос і велів підкоритися бажанню батьків, але зберігати в шлюбі цнотливість і не втратити дорогоцінний скарб дівоцтва. Господь обіцяв святому Іуліану Свою допомогу в цій важкій боротьбі з природою, щоб уже в цьому житті здобути блага, яких не бачило око, не чуло вухо, блага, які приготував Бог тим, хто любить Його (пор.: 1 Кор 2, 9).

Тоді, при загальній радості, було відсвятковано весілля Іуліана з Василісою, єдиною дочкою багатих батьків-християн. Коли подружжя залишилося наодинці в шлюбному спокої, Василісса відчула чудовий запах весняних квітів, що наповнював кімнату, і здивувалася, оскільки була середина зими. Іуліан пояснив їй, що з волі Божої ті, хто зберігає тілесну чистоту, завжди виділяють такі пахощі. Він запропонував Василисі зберігати дівоцтво, щоб уже тут, на землі, долучитися до вічного життя, і молода дружина погодилася. Негайно ж кімнату наповнило невимовне сяйво і з'явився Христос, що сидів на престолі. З одного боку від Нього було безліч одягнених у біле людей, а з іншого - величезний сонм дів, на чолі якого стояла Пресвята Богородиця. Вони вітали славослів'ями юне подружжя, яке перемогло мирські насолоди, і вписали їхні імена в Книгу життя. Коли видіння зникло, святі Іуліан і Василісса провели залишок ночі в подячних славослів'ях і молитвах.

Після смерті батьків вони успадкували велике багатство, заснували два монастирі, а решту роздали як милостиню. Святий Іуліан незабаром очолив громаду з десяти тисяч ченців, яких він готував до вступу в Царство Небесне, а свята Василісса звільнила від кайданів цього світу безліч жінок різного віку.

Коли на Єгипет обрушилися лиха Діоклетіанових гонінь, ці святі безперестанку молили Господа, щоб Він зберіг у твердому сповідуванні віри всіх духовних овець, яких їм довірив. Тоді Христос з'явився святій Василисі і пообіцяв, що душі всіх її учениць незабаром досягнуть Царства Небесного і сама вона незабаром приєднається до них.

Він також відкрив їй, що святий Іуліан здобуде перемогу в битві, до якої його якнайкраще приготувала боротьба за цнотливість.

Після цього видіння лик святої Василиси сяяв, немов сонце, що сходить. Вона передала слова Господа дівам і вмовляла їх радісно пожертвувати життям, щоб Господь у день Свого приходу знайшов їх непорочними. Місце, де стояла свята, здригнулося, і з'явився стовп світла, на якому виднілися золоті літери: "Ось що говорить Перший і Останній: прийдіть, успадкуйте Царство, уготоване вам від створення світу!" (пор.: Мф 25, 34).

Трохи пізніше, за Божественною обітницею, тисяча монахинь померли і увійшли в Царство Небесне, удостоєні переможних вінців дівоцтва. Потім вони з'явилися Василисі на знак того, що тепер чекають тільки її, щоб разом постати перед Господом. Тоді свята Василіса прийшла до святого Іуліана розповісти про це. Під час їхньої спільної молитви свята відійшла до Господа. Святий Іуліан поклав її в труну, помолився за неї і повернувся до братій.

Блаженне життя ченців тривало благополучно аж до того дня, коли правитель Маркіан увірвався до Антіни і накинувся на християн лютими переслідуваннями. Він наказав, щоб у кожному будинку було споруджено статую Зевса і щоб без ідола не залишилося жодного поля і жодної будівлі, громадської або приватної. Він також наказав, щоб усяка торговельна угода укладалася не інакше як спільним жертвопринесенням богам. Правитель дізнався, що Іуліан і його учні, до яких приєдналося багато єпископів, священиків і службовців, відмовляються підкорятися його наказам. Він велів узяти їх під варту і привести на суд, виявляючи, проте, повагу до їхнього чину.

Магістрат намагався схилити Іуліана до виконання імператорського указу. На його вимоги святий відповідав: "У нас є тільки один Цар - Христос, Син Божий, і ми всі готові зазнати смерті, щоб жити вічно разом із Ним!" Магістрат повідомив ці слова Маркіану, і той наказав віддати смерті у вогні всіх ченців у їхньому монастирі, а потім привести до нього Іуліана. Після цього злодіяння на місце мучеництва вилилося стільки благодаті, що сім разів на день у визначені для богослужінь години там можна було чути хор, який оспівував священні піснеспіви, при цьому багато хворих зцілювалися.
Наступного дня святий Іуліан постав перед правителем на форумі в присутності всіх жителів міста, від малого до великого. Грізним голосом Маркіан звинуватив його в заколоті проти імператора і в чаклунських хитрощах, що дозволили зібрати стільки учнів. Святий Іуліан спочатку зберігав мовчання, потім відкинув пропозицію запалити пахощі богам, щоб домогтися милості правителя, Він заявив, що шанує Єдиного Бога і його віра несумісна з імператорськими культами так само, як світло не може змішатися з темрявою. Роздратований упевненістю святого, Маркіан зрадив його катам. Одного з них, який користувався особливою милістю правителя, позбавили ока. Тоді святий Іуліан запропонував зібрати всіх язичницьких жерців, вони не змогли зцілити солдата і були осоромлені. Показавши безсилля їхніх заклинань, святий Іуліан молитвою скинув понад п'ятсот ідолів. Потім, закликаючи ім'я Христове, він осінив хворого солдата хрестом, той зцілився і вигукнув: "Христос - істинний Бог. Тільки Йому поклоняйтеся!" Бажаючи якнайшвидше закінчити цю справу, Маркіян наказав тут же обезголовити солдата, а святого Іуліана піддати мукам.

Стражники вели святого містом закутим у залізні ланцюги. Вони проходили повз школу, де навчався Келсій, син Маркіана. У цю хвилину дитина побачила, що мученика оточує натовп сяючих створінь, одягнених у біле й увінчаних золотими вінцями. Тоді він вигукнув, що теж хоче здобути таку славу і готовий постраждати заради того, щоб їхній Бог став його Богом. Залишивши книги і зошити, скинувши свій одяг, він прибіг на місце, де мучили святого Іуліана, і, впавши до його ніг, вигукнув: "Тебе одного я визнаю батьком, який дасть мені друге народження".

Дізнавшись про навернення Келсія, його батьки були розбиті, як віск, що розплавився у вогні. Було дано наказ силою відірвати дитину від святого, але щойно посланий Маркіана доторкнувся до Келсія, його руки згнили. Батьки стали благати Келсія, але він твердо відповідав, що відрікається від них і ніщо не змусить його віддати перевагу плотським узам, а не вічній благодаті Божественного синівства.

Святого Іуліана і його супутників кинули в смердючу темну камеру. Ho піснеспіви і молитви святих перетворили це місце на обитель неземного запашного світла. Побачивши це дивовижне видовище, двадцять воїнів, що стерегли, навернулися до віри Христової.

У той час жили семеро братів, сини знатного християнина царської крові, які отримали від імператорів дозвіл вести християнське життя під керівництвом священика Антонія. Вони побачили сон, у якому їм було наказано прийти в міську в'язницю і хрестити сина Маркіана і двадцятьох стражників. Ангел відчинив їм усі двері, і вони увійшли до святого Іуліана і його супутників.

Маркіану негайно донесли про це. Він наказав схопити сімох братів і священика Антонія і став питати, навіщо вони зробили такий вчинок, що засуджує їх на смертну кару, тоді як мали можливість спокійно жити у своїй вірі. Старший брат відповів, що подібно до того, як коштовне каміння не ховають, але вставляють у царський вінець, щоб усі його бачили, так і їм личить сповіщати про свою віру відкрито, за прикладом святого Іуліана, щоб стати гідною прикрасою вінця Царя Христа.
Маркіан доповів про всі події, що вразили місто, імператорам Діоклетіану і Максиміану. Було вирішено, що якщо святий Іуліан і його супутники будуть упиратися, їх спалять живими в присутності всього народу для повчання. Святі прийняли вирок, і щоб показати, наскільки він нікчемний, Іуліан воскресив мертвого, на ім'я Анастасій, який одразу ж підніс хвали Господу.

Славних мучеників, які співали псалми, закували в ланцюги і повели на іподром, де було приготовлено тридцять шість котлів, наповнених сіркою, асфальтом і смолою. Святі увійшли у вогонь, дякуючи Господу. Їхні тіла здавалися подібними до яскраво блискучого золота і залишилися неушкодженими. Після цього мучеників знову відправили до в'язниці.

Келсію було дозволено поговорити з матір'ю. Увійшовши в камеру, Маркіанілла побачила неземне світло і відчула пахощі, що перевершували ароматом найдорогоцінніші пахощі. Це змусило її забути горе і визнати, що Бог, Якому поклоняється її син, є єдиний Істинний Бог, що дарує нетління. Вона повністю довірилася Юліану і негайно прийняла святе хрещення.Отримавши цю звістку, Маркіян не міг більше стримувати лють. Наступного дня, піддавши двадцять воїнів вогню, він покликав Антонія та Іуліана, які зробили вигляд, що погодилися здійснити жертвопринесення в храмі Зевса. Вони увійшли до храму, перехрестилися і, впавши на землю, піднесли молитву єдиному Істинному Богу. Присутні там християни вимовили "амінь" - і тієї самої миті всі ідоли повалилися, а сам храм обвалився і багато хто з язичницьких жерців загинув.

Наступної ночі мученикам з'явився сонм святих і серед них свята Василісса на чолі хору дів, які голосно оспівували: "Алілуя!" Потім святих знову піддали різноманітним мукам і віддали на поталу диким звірам, але тварини підійшли до святого Іуліана і стали лагідно лизати його ноги. Тоді Маркіян наказав обезголовити всіх мучеників разом зі звичайними злочинцями. Під час страти земля здригнулася, і в місті скинулися всі ідоли. Правитель Маркіан утік і помер за кілька днів, заїдений черв'яками, які завелися в його тілі.

Увечері після страти християни прийшли на місце мучеництва, де лежали тіла святих упереміж із тілами злочинців. Вони стали молитися і побачили душі мучеників, що стояли подібно до прекрасних дів над їхніми тілами. Тоді вони взяли їхні останки і з почестями віддали землі. На могилі мучеників забило чудове джерело, поруч із яким було побудовано хрестильню. Одного разу в день Богоявлення в цій воді зцілилися десять прокажених, які прийняли хрещення. Безліч інших зцілень сталося завдяки заступництву святого Іуліана не тільки в Антіное, а й скрізь, де його закликали з вірою.

Pоздрукувати матеріал