Преподобний Агапіт Києво-Печерський, лікар безвідплатний, в Ближніх печерах

Лікар безвідплатний, родом з Києва, постриженик і учень преподобного Антонія Печерського, жив у ХІ столітті. Якщо хтось з монастирської братії хворів, преподобний Агапіт приходив до нього і самовіддано доглядав за хворим, годував вареною травою, яку готував сам, і хворий видужував по молитві преподобного. До монастирського лікаря, який мав дар зцілення, зверталися за допомогою і багато мирян. У той же час у Києві був досвідчений лікар вірменин, який з одного вигляду хворого міг визначити стан хвороби і навіть точно визначити день його смерті. Коли один з таких приречених звернувся до святого Агапіта, благодатний цілитель з молитвою дав йому спожити їжі з монастирської трапези, і хворий видужав.

Розпалений заздрістю лікар хотів отруїти Агапіта, але Господь зберіг преподобного, і отрута не подіяла.

Святий Агапіт зцілив Чернігівського князя Володимира Мономаха, майбутнього великого князя Київського (1114-1125), надіславши йому варену їжу. Вдячний князь сам прийшов до монастиря і бажав бачити свого цілителя, але смиренний подвижник сховався і не прийняв дарів.

Коли сам святий цілитель захворів, до нього прийшов той самий лікар вірменин і, оглянувши, сказав, що смерть прийде через три дні. При цьому він дав обітницю стати православним ченцем, якщо його прогноз не збудеться. Преподобний відповів, що Господь відкрив йому, що закличе його лише через три місяці.

Святий Агапіт спочив через 3 місяці (1 червня, не пізніше 1095), а вірменин прийшов до ігумена Печерського монастиря, покаявся і прийняв постриг. "Вірно, що Агапіт угодник Божий, сказав він. Я добре знав, що не можна йому було при його хворобі пережити трьох днів, а Господь дав йому три місяці". Так преподобний вилікував душевну хворобу і навернув на шлях спасіння.


За матеріалами "Житія святих складені на Святій Горі Афон".

Pоздрукувати матеріал