Преподобний Варлаам, ігумен Києво-Печерський

Варлаам Печерський православний - святий ХІ століття. Був першим ігуменом Києво-Печерської лаври. Пам'ять відзначається 19 листопада і 28 вересня (Собор преподобних отців Києво-Печерських Ближніх печер).

Варлаам був сином одного з бояр князя Ізяслава Ярославича (іноді ототожнюється з Яном Вишатичем). Схильний до чернечого життя, трудився в київських печерах разом з преподобними Антонієм і Феодосієм. Після того як чернеча громада розрослася, Варлаам був поставлений преподобним Антонієм ігуменом монастиря. Пізніше князь Ізяслав (у хрещенні Димитрій) поставив Варлаама ігуменом монастиря на честь свого покровителя - святого Димитрія.

Родовід преподобного Варлаама пов'язують з Малковичем спадкоємцем Малка Любчанина - діда святого Володимира по матері Малуші.

Незадовго до смерті Варлаам відвідав Константинополь і на зворотному шляху помер у місті Володимирі-Волинському (нині м. Володимир). Звістка Києво-Печерського патерика про маршрут Варлаама околицями Володимира і Зимненського монастиря на Волині, названих в тексті «країною своєї», розглядають зазначенням про відвідини рідних місць. З батьківщиною святого пов'язують маєтки в сусідніх Будятичах, Ніскиничах і Калусові. Похований у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври.

Pоздрукувати матеріал