Пророк Амос

Святий пророк Амос жив у VIII столітті до Р.Х. і був простого походження. Він пас биків і збирав плоди сикомори в селищі Фекоя, за кілька кілометрів від Вифлеєма в Юдейському царстві. У цей час в Юдеї правив Озія (781-740), а в Ізраїлі Ієровоам II (784-744). Коли Амос пас свою отару, Господь покликав його, сказавши: Іди, пророкуй до народу Мого Ізраїлю (Ам. 7, 15).

Тоді святий пішов у північне царство, яке переживало епоху розквіту, але де багаті гнобили бідних, поводилися розбещено і відступили від істинного Бога, поклоняючись золотому тільцю. Тому Господь повелів Своєму пророку сповістити їм, що покарання неминуче. Амос передбачив спочатку загибель сусідніх язичницьких народів: Дамаска, Филистима, Фінікії, Едома, Аммона і Моава. Він додав, що гнів Божий вразить також Самарійське царство, яке проміняло Його святе ім'я на поклоніння ідолам, а потім обрушиться і на Юдейське.

Пророку було видіння: безліч сарани винищила всі рослини в Ізраїлі. Але Амос заступився за народ, і лихо відійшло. Потім Бог показав йому, що готується покарати грішників вогнем, і знову молитва святого заспокоїла гнів Божий. Проте жителі північного царства не покаялися і далі грішили.

Тоді Господь у трьох видіннях засвідчив Своєму пророкові, що більше не пробачить відступників і незабаром вразить їх і зруйнує їхні гордовиті міста. Тим, які пишалися приналежністю до обраного народу і покладалися на милосердя Боже, він сказав, що день Господній, на який вони очікують, буде темрява, а не світло (Ам. 5, 18). Їхні лицемірні служби, змішані з беззаконням, накликали гнів Божий. Він не приймає їх, кажучи: Ненавиджу, відкидаю свята ваші, і не сприймаю жертв під час урочистих зібрань ваших. Видали від мене шум пісень твоїх, бо звуків гуслей твоїх Я не буду слухати (Ам. 5, 21, 23).

Покарання за їхню гординю буде жахливим: мертві тіла безладно лежатимуть усюди, а ті, що лишилися живими, оплакуватимуть себе й носитимуть жалобу. Ці лиха покладуть кінець розділеному Ізраїльському царству - впала, не встає більше діва Ізраїля (Ам. 5,2) і сповістять також майбутні всесвітні потрясіння кінця часів.

Незважаючи на передбачення нещасть, надія порятунку не буде втрачена для тих, хто звернеться до Бога: Покличте Господа, і будете живі... Зненавидьте зло, і полюбите добро, і поновіть біля воріт правосуддя; можливо, Господь Бог Саваоф помилує залишок Йосипів (Ам. 5, 14, 15). Адже Господь каже: Я пошлю на землю голод, - не голод хліба, не спрагу води, але спрагу чути слова Господні (Ам. 8, 11).

Коли Амос пророкував у Вефілі, язичницький жрець Амасія звинуватив його перед царем у закликах до змови. Адже Амос говорив, що правитель загине від меча, а народ буде засланий далеко від своєї землі. Амасія сказав пророку: Провидець! Піди й відійди в землю Юдину; там їж хліб, і там пророкуй, а у Вефілі більше не пророкуй, бо він святиня царя і дім царський (Ам. 7, 12-13). Однак Амос продовжував служіння і передбачив жерцеві, що той загине у вигнанні. Він не втомлювався прославляти Бога, Який готується явити Свою славу через суд і винищення гріхів. Закінчуючи пророцтво, пророк уточнив, що ці напасті призведуть до піднесення нащадків Давида та встановлення месіанського царства, до якого прагнутимуть усі язичницькі народи: Потім повернуся, і відтворю скинію Давида, що впала, і те, що в ній зруйноване, відтворю, і виправлю її, щоб шукали Господа інші люди, і всі народи, серед яких сповістять ім'я Моє, - говорить Бог, що творить усе це. Відомі Богові від вічності всі діла Його (Ам. 9, 11-12). У ці дні, додає пророк, гори виділятимуть виноградний сік (Ам. 9, 13) і вся земля перетвориться на вічний фруктовий сад.

Подальша традиція повідомляє, що син Амасії Озія вдарив Амоса дубиною. Напівмертвим пророка було перевезено на батьківщину в Фекою, де через кілька днів він помер.


За матеріалами "Житія святих складені на Святій Горі Афон".

Pоздрукувати матеріал