Пророк Наум

Святий Наум1 жив у VII столітті до Р.Х. Він народився в галілейському селищі Елкоші2 і походив із коліна Симеонового. Своїми промовами Наум пророкував швидку загибель3 Ніневії, столиці Ассирійського царства, від руки царя Мідії і майбутнє відновлення Юдейського царства.

У біблійній книзі пророка Наума, сьомого з так званих "малих пророків", постає велична картина гніву Господнього, що вражає ворогів Його народу: У вихорі і в бурі хода Господа, хмара пил від ніг Його... Гори трясуться перед Ним і пагорби тануть, і земля хитається перед обличчям Його, і всесвіт, і всі, що живуть у ньому (Наум 1, 3, 5). Водночас пророк сповіщає милість Божу до Його обраних: Благий Господь - притулок у день скорботи знає тих, хто сподівається на Нього (Наум 1, 7). Пророк Наум уже бачить духовними очима прийдешнє пришестя Того, Хто принесе довгоочікуваний мир народові Божому, бачить пришестя Христа: Ось, на горах - стопи благовісника, що звіщає мир (Наум 1, 15). У самому імені пророка міститься передвістя про настання дня благовоління Господнього, бо в перекладі з давньоєврейської воно означає "спокій", "розрада". Виконавши своє призначення, святий пророк Наум спочив у мирі і упокоївся в землі своїх батьків.


1. Перед зустріччю Різдва Христового, святкується пам'ять кількох пророків: Наума, Авакума [2 грудня], Софонії [3 грудня], Агдея [16 грудня], Даниїла [17 грудня]. Стародавні агіографічні пам'ятки з Єрусалима свідчать про те, що 4 грудня в храмі Воскресіння Христового відзначалося свято Дванадцяти Пророків (Garitte. Calendrier, p.402).

2. По-грецьки Елкос. На думку блаженного Ієроніма, це селище знаходилося за двадцять кілометрів на південний схід від Тира. Інші тлумачі ототожнюють його з Елкесином, розташованим на південний схід від Єлевферополя. Пізніша традиція зіставляє місце народження пророка Наума з селом Алкос, поблизу міста Мосула в нинішньому Іраку, де до сьогодні існує шанування могили пророка.

3. Ця подія відноситься до 612 року до Р.Х.

За матеріалами "Житія святих складені на Святій Горі Афон".

Pоздрукувати матеріал