Пророк Наум

Святий Наум1 жив у VII столітті до Р.Х. Він народився в галілейському селищі Елкоші2 і походив із коліна Симеонового. Своїми промовами Наум пророкував швидку загибель3 Ніневії, столиці Ассирійського царства, від руки царя Мідії і майбутнє відновлення Юдейського царства.

У біблійній книзі пророка Наума, сьомого з так званих "малих пророків", постає велична картина гніву Господнього, що вражає ворогів Його народу: У вихорі і в бурі хода Господа, хмара пил від ніг Його... Гори трясуться перед Ним і пагорби тануть, і земля хитається перед обличчям Його, і всесвіт, і всі, що живуть у ньому (Наум 1, 3, 5). Водночас пророк сповіщає милість Божу до Його обраних: Благий Господь - притулок у день скорботи знає тих, хто сподівається на Нього (Наум 1, 7). Пророк Наум уже бачить духовними очима прийдешнє пришестя Того, Хто принесе довгоочікуваний мир народові Божому, бачить пришестя Христа: Ось, на горах - стопи благовісника, що звіщає мир (Наум 1, 15). У самому імені пророка міститься передвістя про настання дня благовоління Господнього, бо в перекладі з давньоєврейської воно означає "спокій", "розрада". Виконавши своє призначення, святий пророк Наум спочив у мирі і упокоївся в землі своїх батьків.


1. Перед зустріччю Різдва Христового, святкується пам'ять кількох пророків: Наума, Авакума [2 грудня], Софонії [3 грудня], Агдея [16 грудня], Даниїла [17 грудня]. Стародавні агіографічні пам'ятки з Єрусалима свідчать про те, що 4 грудня в храмі Воскресіння Христового відзначалося свято Дванадцяти Пророків (Garitte. Calendrier, p.402).

2. По-грецьки Елкос. На думку блаженного Ієроніма, це селище знаходилося за двадцять кілометрів на південний схід від Тира. Інші тлумачі ототожнюють його з Елкесином, розташованим на південний схід від Єлевферополя. Пізніша традиція зіставляє місце народження пророка Наума з селом Алкос, поблизу міста Мосула в нинішньому Іраку, де до сьогодні існує шанування могили пророка.

3. Ця подія відноситься до 612 року до Р.Х.

За матеріалами "Житія святих складені на Святій Горі Афон".

Pоздрукувати матеріал
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування