Пророк Самуїл

Святий пророк Самуїл1 був уродженцем Рами (Рамафаїм-Цофіма), міста коліна Єфремова2. Його мати Анна, одна з двох дружин Елкани, залишалася бездітною і мусила терпіти образи від своєї суперниці, коли вони щороку ходили всією сім'єю до святилища в Сілом, щоб там здійснити жертвоприношення. Але Бог почув її молитви, вона дала життя синові, якого назвала Самуїл, що означає «почув Бог »3. Коли дитину відлучили від грудей, її присвятили Господу. Мати довірила її священикові Іллі в Силомі, щоб Самуїл у святині перед ковчегом Заповіту служив Богові в усі дні свого життя.

Самуїл зростав тілом і благодаттю перед лицем Божим. Щороку мати приносила йому малий верхній одяг, який сама робила для нього. Часті бесіди зі священиками й побожними людьми дали змогу Самуїлу навчитися Закону Мойсея, вільному від усякого впливу з боку язичницьких культів, що розбещували народ, який нещодавно влаштувався в землі Ханаанській.

У ті часи віровідступництва рідко траплялося, щоб Бог являв Себе, і видіння траплялися нечасто. Але ось коли Самуїлу було дванадцять років, він ліг спати в храмі, де горів світильник, що позначав присутність Божу. Хлопчик почув голос, який покликав його на ім'я.

Подумавши, що його кличе священик Ілій, він підбіг до його узголів'я, але той відправив отрока назад у ліжко. Коли заклик повторився, Ілій зрозумів, що це голос Божий, і велів відповісти: «Говори, Господи, бо чує раб Твій». Щойно Самуїл дав таку відповідь, Бог невидимо постав перед ним і оголосив, що збирається покарати рід Ілія за нечестиву поведінку його синів, які привласнювали собі те, що народ приносив для цілопалення Богові. Вранці, за наполяганням Ілія, хлопчик розповів усе, що Бог явив йому, і нічого не приховав. Згодом Господь продовжував відкривати Себе Самуїлу; увесь народ Ізраїлю визнав його пророком, називаючи Бачащим, і шанував слово пророка, як слово Самого Бога.

Коли ж сини Ілія зовсім розбестилися, вирок Божий не забарився здійснитися. Після того як филистимляни завдали важкої поразки Ізраїлю, євреї послали за ковчегом, який військо зустріло сильним криком. Вороги злякалися, але замість того щоб тікати, кинулися вперед із силою відчаю. Тридцять тисяч євреїв полягли в битві, і філістимляни захопили ковчег заповіту. Один з уцілілих прибіг у Силом зі звісткою про повну поразку. Він знайшов старого священика Ілію, якому тоді було дев'яносто вісім років, який сидів у тривозі на порозі свого будинку. Коли йому сказали, що його сини загинули в битві, а ковчег викрадений, Ілій при згадці ковчега, впавши на спину, зламав собі хребет і помер.

Тим часом філістимляни внесли ковчег у храм бога Дагона. Однак наступного дня вони виявили, що ідол лежить на землі розбитим. Рука Божа обтяжила їхній народ, і Він покарав їх наростами на тілах. Порадившись, князі филистимлян вирішили повернути ковчег ізраїльтянам. Але святилище в Силомі зруйнували, народ ізраїльський виявився позбавленим релігійного центру, тож ковчег поставили в Кіріаф-Іарімі, у домі Амінадава, де він і залишався двадцять років.

Пророк Самуїл став наступником священика Ілія - суддею Ізраїлю, тобто верховним вождем, обов'язком якого було керувати народом, що страждав під ярмом филистимлян. Він взявся за справу духовного відродження, закликаючи по всій країні до покаяння, до дотримання Закону і відмови від поклоніння Ваалу й Астарті. Прихиліть серце ваше до Господа... і Він позбавить вас від руки філістимлян (1 Цар. 7, 3) - такими були завдання його правління. Він скликав велике зібрання в Массіфі (Міцпі), під час якого ізраїльтяни постили і всенародно визнавали свою провину перед Богом, а пророк молився про їхній порятунок. Филистимляни, дізнавшись про зібрання ізраїльтян, напали на них. Тоді пророк на прохання народу приніс ягня на цілопалення і звернувся до Господа: Бог негайно відповів, загримівши громом на небі. Филистимляни, вражені жахом, були розбиті, а ізраїльтяни повернули собі у володіння захоплені ворогами міста.

Після встановлення миру Самуїл продовжував судити Ізраїль у Рамі, де спорудив жертовник. Щороку він об'їжджав країну, щоб розв'язувати суперечки і закликати народ до благочестя і дотримання закону. Постарівши, Самуїл передав свої обов'язки синам Йоілу та Авії, яких поставив суддями у Вірсавії. Але вони показали себе негідними батька, приймали подарунки і спотворювали правду. Старійшини Ізраїлю прийшли до Самуїла в Раму зі скаргою і попросили поставити їм царя, як у інших народів, щоб він судив їх. Пророк був засмучений цим проханням і молився Богу. І сказав Господь Самуїлу: послухай голосу народу в усьому, що вони кажуть тобі, бо не тебе вони відкинули, а Мене, щоб Я не царював над ними (1 Цар 8, 7). Тоді суддя урочисто оголосив, що зі встановленням царської влади вони втратять прекрасну даровану Богом свободу, адже ізраїльтяни єдиний народ, у якого царем і вождем є Сам Творець.

Після цього Бог послав Самуїла до Саула, сина Кіса, з коліна Веніамінового, блискучого воїна, який перевершував усіх мужів свого народу як статністю, так і хоробрістю. Самуїл, відвівши його вбік, возлив на його голову миро і оголосив, що Бог вибрав його вождем Ізраїлю і рятівником від ворогів. Незабаром блискуча перемога над амонітянами підтвердила це божественне обрання, і радісний народ проголосив Саула царем у Галгалі. Самуїл оголосив, що відтепер він припиняє своє служіння і залишає на чолі народу царя, а сам віддає себе відтепер молитві і настановам. Пророк закликав їх бути вірними Богові та Його помазаникові. Щоб закарбувати свої слова, він помолився і викликав грім і дощ, хоча небо було сяючим.

Саул почав війну проти филистимлян. У той час коли він перебував у відчайдушному становищі, а Самуїл запізнювався прийти й підбадьорити військо, готове розбігтися, цар сам приніс жертву цілопалення, перевищивши свої повноваження, привласнивши священицькі обов'язки. Він закінчував жертвопринесення, коли раптово з'явився Самуїл. Людина Божа відкинула всі доводи Саула й оголосила, що оскільки той захотів діяти поодинці й не дотримався закону Божого, царство віднімуть у нього.

Далекий від каяття, Саул наполягав на гордині. Іншим разом, приготувавшись дати бій, він вигнав священика, якого покликали запитати Бога, і почав битву. Саул розгорнув військові дії в усіх напрямках: проти моавитян, аммонитян, проти Едома, Амалика і філістимлян і завдяки своїй доблесті звільнив Ізраїль. Однак ці перемоги були неміцними, оскільки в основі їх лежали людські зусилля. Вирушивши проти Амалика за велінням Бога, Який говорив через Самуїла, Саул здобув нову перемогу. Але замість того щоб піддати анафемі весь цей народ, він пощадив царя Агага і кращу частину худоби і приніс Богові лише малоцінних тварин. Знову виступивши безкомпромісним тлумачем волі Божої, Самуїл оголосив цареві, що ця нова непокора скріпила його відсторонення від влади. У кількох словах підвівши підсумок тому, що він проповідував усе своє життя, Самуїл сказав Саулу: Послух кращий за жертву, і покірність краща за тук овець... За те, що ти відкинув слово Господнє, і Він відкинув тебе, щоб ти не був царем (над Ізраїлем) (1 Цар. 15, 22-23). Марно Саул благав про прощення. Самуїл, своїми руками стративши Агага, повернувся в Раму.

Коли святий пророк оплакував долю царя Саула, Бог послав його до Вифлеєма до Єссея, з коліна Юдина, щоб він потай помазав юного і прекрасного обличчям Давида на царство Ізраїльське. Дух Божий відступив від Саула, а злий дух опанував царя, він почав страждати нападами божевілля. Саме в цей час Давид поступив до нього на службу зброєносцем. Коли царем опановував злий дух, він заспокоював Саула грою на кіфарі. Прихильність правителя приносила йому радість, але після того, як Давид здобув блискучі перемоги і викликав захоплення народу, прихильність Саула обернулася на смертельну ненависть. Давид утік і знайшов притулок у Рамі, у Самуїла.

Пророк Самуїл спочив через деякий час, насичений днями, і весь ізраїльський народ зібрався в Рамі, щоб його оплакати. Згодом його шанували серед великих старозавітних заступників перед Господом, тією самою мірою, що й Мойсея та Аарона: Мойсей і Аарон в Єреї Його, і Самуїл в тих, хто кличе Його ім'я, кличуть Господа, і Той послухав їх (Пс. 98, 6).

За часів імператора Аркадія його останки були урочисто перенесені з Палестини до Константинополя. Спочатку їх поклали у Святій Софії, а потім перенесли в церкву, яку освятили на його честь у кварталі Євдомон, передмісті Константинополя.


За матеріалами "Житія святих складені на Святій Горі Афон".

1. Його історія розповідається в Першій книзі Царств (Перша книга Самуїла у євреїв).

2. Згідно з іншими джерелами, Самуїл походив із коліна Левіїна, оскільки виконував обов'язки священика.

3. Швидше, «ім'я Боже» або «тут Бог», згідно з Орігеном.

Pоздрукувати матеріал
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування