Рівноапостольна Марія Магдалина

Батьківщиною святої Марії була Магдала (Магада, Далмануфа) — рибальське село на західному березі Генісаретського озера за п'ять кілометрів від міста Тіверіади. Наділена багатством, діва жила в страху Божому і дотриманні Його заповідей, доки в неї не вселилися сім бісів (пор. Мк 16,9; Лк 8,2). Одержима недугою, що мучила її, вона почула, що в ті краї прийшов Ісус Христос, що Він пройшов через усю Самарію і до Нього стікаються натовпи людей, приваблені Його чудесами і проповідями. Сповнившись надії, Марія відразу ж вирушила до Нього. Вона була присутня при здійсненні Ним чуда примноження хлібів і риб, яких виявилося достатньо, щоб нагодувати понад чотири тисячі людей (див.: Мф 15, 30-39). Марія припала до ніг Спасителя і благала Його вести її шляхом, що веде до вічного життя.

Христос зцілив її від недуги, і Марія зреклася свого багатства і всього, що пов'язувало її зі світом. Вона пішла за Господом у Його мандрівках разом з апостолами, Богородицею та іншими благочестивими жінками, які служили Йому після зцілення від різних хвороб: Марією, матір'ю Якова молодшого та Йосії, Марією Клеоповою, Іоанною, дружиною Хузи, Сусанною та Соломією, матір'ю синів Зеведеєвих.

Виконавши задумане в Галілеї, Господь вирушив до Єрусалиму, хоч близькі відмовляли Його. Марія Магдалина без вагань пішла за Ним і потоваришувала з Марфою та Марією з Віфанії. Коли Господь зцілив німого одержимого і проголосив, що виганяє бісів силою Святого Духа, якийсь голос у натовпі вигукнув: Блаженно чрево, що носило Тебе, і груди, що Тебе годували (Лк 11,27). Вважають, що то була Марія Магдалина. Вона також була при воскресінні Лазаря і таким чином утвердилася у вірі в Божого Сина. І коли інші покинули Вчителя, коли Його схопили, Марія йшла за Ним до двору первосвященника, а потім була присутня на суді Пилата при винесенні безчесного вироку, при Його Страстях. Магдалина стояла біля Хреста разом із Богородицею та Іоаном Богословом (див.: Ін 19, 25).

Коли все відбулося і кров Спасителя вийшла з Його ребра, щоб очистити землю, Марія, долаючи скорботу, першою подбала про поховання. Знаючи, що впливовий чоловік, Йосип з Аримафеї, наказав видовбати неподалік гробницю в скелі, вона пішла до нього і переконала віддати її, щоб поховати Розіп'ятого. Переконаний непохитною вірою цієї жінки, Йосип добився у Пилата дозволу поховати Ісуса. Потім разом з Никодимом, членом Синедріона та таємним учнем Христа, зняв тіло з Хреста і вдягнув у похоронні пелени, щоб покласти до могили. Марія Магдалина і Богородиця були присутні при цьому і зі сльозами співали похоронну пісню, в якій, однак, блищала і надія на Воскресіння. Коли вхід у могилу був завалений великим каменем, Йосип та Никодим пішли. Святі жінки залишились у сльозах сидіти навпроти неї до пізньої ночі. Ідучи, вони вирішили, щойно скінчиться час суботнього спокою, повернутися до труни з ароматами, щоб ще раз намастити ними тіло Спасителя (див. Мк 16,1).

Виконавши припис закону про суботній спокій, Марія Магдалина та «інша Марія» прийшли до труни, щойно з'явився перший день тижня. Їм з'явився Ангел у блискучому одязі, земля здригнулася, і він оголосив, що Христа тут немає, але Він воскрес (див.: Мт 28, 1). Вражені жінки навіть не подивилися на могилу, а побігли з цією звісткою до апостолів. По дорозі їм з'явився воскреслий Господь і привітав словами: «Радійте!». І справді, Йому личило саме жінці першій повідомити звістку про звільнення нашої природи, що занепала і приречена на страждання з вини Єви.

Почувши розповідь мироносиць, апостоли вирішили, що жінки збожеволіли. Однак Петро все ж таки вирушив до гробниці і, схилившись, побачив лише одні похоронні пелени і пішов у збентеженні. Коли розвиднілося, Марія Магдалина знову вирушила туди, щоб переконатися, чи не здалося їй побачене. Переконавшись, що могила справді порожня, вона знову вирушила з цією звісткою до Петра та Івана, які кинулися туди бігом.

Коли вони пішли, свята залишилася сама біля могили, думаючи, хто б це міг забрати тіло (див.: Ін 20,11). Тоді там, де раніше спочивала голова і ноги Спасителя, з'явилися два Ангели в білому одязі і запитали, чому вона плаче. Поки вона відповідала, Ангели раптово шанобливо піднялися з місця. Марія обернулася і побачила Ісуса, який поставив їй те саме запитання. Прийнявши Його за садівника, вона запитала, чи не він забрав тіло. Але як тільки Ісус назвав її на ім'я: Маріє! — вона впізнала голос Господа, вигукнула: Вчителю! і хотіла кинутися до Його ніг, щоб поцілувати їх. Бажаючи показати їй, що нині, після Воскресіння, тіло його досягло досконалішого стану, Ісус сказав: Не торкайся до Мене, бо Я ще не зійшов до Отця, і послав її до Своїх братів оголосити про те, що вона бачила.

Ставши втретє «апостолом апостолів», Марія Магдалина залишилася з учнями та Богородицею, розділивши їхню радість. Можливо, вона була присутня на Оливковій горі під час Вознесіння, як і в день П'ятдесятниці, коли Святий Дух зійшов у вигляді полум'я (див. Діян 2).

За переказами, свята потім залишила Єрусалим і вирушила до Риму, щоб шукати у імператора Тіберія правосуддя з приводу несправедливого вироку Пилата. Представши перед імператором з яйцем у руці, вона оголосила йому, що, зазнавши Страсті, Христос воскрес, подарувавши всім людям надію на воскресіння, - і яйце забарвилося у червоний колір. Імператор вислухав її скаргу і закликав Пилата, а також первосвящеників Анну та Кайяфу. Кайяфа помер у дорозі, на о. Крит, а Анна був страчений, зашитий у шкуру буйвола. Пилат, поставши перед судом імператора, спробував виправдатися, посилаючись на тиск з боку іудеїв та небезпеку повстання проти римської влади. Але кесар не став слухати його виправдань і ув'язнив. За переказами, переслідуючи оленя під час полювання, влаштованого недалеко від в'язниці друзями Пилата, імператор випустив стрілу, яка вразила Пилата в саме серце.

Повернувшись до Єрусалиму, Марія Магдалина пішла за апостолом Петром. Через чотири роки після Воскресіння апостоли розійшлися по різних кінцях світу. Тоді Марія стала супутницею святого Максима, одного з апостолів від сімдесяти, щоб проповідувати Благу Звістку. Невдовзі вони були схоплені іудеями і разом з іншими християнами залишені на судні посеред моря без харчів, без вітрил і весел. І все ж владою Христа, Кормчого нашого Спасіння, корабель благополучно дістався Марселя. Апостоли зійшли на берег живими і неушкодженими, але їм довелося зазнати голоду, спраги та зневаги від місцевих жителів, закоренілих язичників, які не надали їм жодної допомоги.

Якось ідолопоклонники зібралися, щоб принести безбожні жертвопринесення. Марія Магдалина безстрашно увійшла до їхніх зборів і закликала визнати єдиного Бога, Творця неба та землі. Здивовані її впевненістю у своїх словах та її сяючим обличчям, язичники дослухалися. Ті ж промови вона повела перед лицем Іпатія, римського правителя провінції, що прийшов із дружиною принести жертви ідолам, щоб нарешті дочекатися продовження роду. Спочатку Іпатій стримано поставився до слів християнки, але, послухавши її тричі, прийняв Марію та її супутників у своєму палаці і попросив наставити у Христовому вченні. За молитвою Марії в нього нарешті народилася дитина, але його дружина померла під час пологів. Пробувши недовгий час у Римі, він вирушив у паломництво до Єрусалиму, але раптово передумав і повернувся туди, де втратив дружину і дитину. Яке ж було його здивування, коли він знайшов їх здоровими і дізнався, що вони вижили завдяки молитвам і турботам святої Марії Магдалини! Подякувавши Господу, правитель з усім своїм домом прийняв хрещення, і всі вони стали ревно проповідувати слово істини.

Залишивши Галію, свята Марія Магдалина вирушила з Благою Звісткою до Єгипту, Фінікії, Сирії, Памфілії та інших країв. Деякий час вона залишалася в Єрусалимі, потім досягла Ефесу, де зустрілася зі святим Іоаном Богословом, розділила його випробування і з радістю слухала його богонатхненних промов.

Виконавши заповідане їй від Господа, свята померла після недовгої хвороби і була похована біля входу в печеру, де згодом покоїлись сім юнаків Ефесських. На цьому місці сталося багато чудес.

Дев'ять століть потому (899) благочестивий імператор Лев VI Мудрий наказав перенести мощі святої рівноапостольної Марії Магдалини до Константинополя. Він сам з великим благоговінням зустрів процесію при зібранні народу і ніс святу ношу на власних плечах за допомогою свого брата Олександра, а потім поклав у лівій частині вівтаря монастиря Святого Лазаря, ним заснованого.


Ліва рука святої мироносиці, що випромінює ніжні пахощі, вціліла до наших днів і зберігається в афонському монастирі Симонопетра. Ця обитель вважає святу Марію Магдалину своєю другою засновницею.


За матеріалами "Житія святих складені на Святій Горі Афон".

Pоздрукувати матеріал