Різдво Пресвятої Богородиці

Різдво Пресвятої Богородиці в річному колі дванадесятих свят є першим за часом і святкується Церквою як день всесвітньої радості. У цей світлий день, на рубежі Старого і Нового Завітів, народилася Преблагословенна Діва Марія, Яка була одвіку призначена Божественним Промислом послужити таємниці втілення Бога Слова - стати Матір'ю Спасителя світу, Господа нашого Ісуса Христа.

Пресвята Діва Марія народилася в невеликому Галілейському місті Назареті. Батьками Її були праведні Іоаким і Анна; Іоаким походив з роду пророка і царя Давида, Анна - з роду первосвященника Аарона. Святе подружжя залишалося бездітним, тому що свята Анна була неплідна. Глибоко страждаючи від своєї бездітності, вони багато років молилися про те, щоб Бог дарував їм дитя. Досягнувши літнього віку, вони все ж не втрачали надії на милість Божу твердо вірячи, що Богові все можливо, що Він і в старості може вирішити неплідність Анни, як колись Він розрішив неплідність Сарри, дружини патріарха Авраама. Святі Іоаким і Анна дали обітницю: дитя, що їм пошле Господь, присвятити Богові для служіння в храмі.

Бездітність вважалася в єврейському народі покаранням Божим за гріхи, тому Іоаким і Анна - люди бездоганно чисті, праведні і святі - терпіли несправедливу ганьбу від своїх співвітчизників, які докоряли їм тим, що Бог за гріхи позбавив їх потомства. В одне зі свят старець Іоаким приніс в Єрусалимський храм свою жертву в дар Богові, проте первосвященник Іссахар не прийняв її, назвавши Іоакима недостойним, ставлячи йому в провину його бездітність. Святий Іоаким в глибокому горі пішов у пустелю і там зі сльозами молився Господу про те, щоб йому було даровано дитя. Свята Анна, довідавшись про те, що сталося в Єрусалимському храмі, гірко плакала, але не нарікала на Господа, а молилася, закликаючи на свого чоловіка і на себе милосердя Боже.

Господь, завжди чув їх молитви і виконав їх, проте не відразу, а тоді, коли святе подружжя досягло похилого віку, доброчесним життям, постійністю в молитві і твердою надією на Бога приготувало себе до високого звання бути батьками Пресвятої діви Марії, праотцями по плоті Месії - Ісуса Христа.

Посланий до Іоакима і Анни Богом Архангел Гавриїл приніс їм радісну звістку, що молитви їх почуті і у них народиться Преблагословенна Дочка Марія, через Яку буде дароване спасіння всьому світу. Обрадуване подружжя зустрілося в Єрусалимському храмі, подякувало Господу і повернулося додому. Свята Анна зачала і по закінченні терміну народила Пресвяту Діву Марію, Яка Своєю чистотою і чеснотою перевершила не тільки всіх людей, але й ангелів, з'явившись живим храмом Божим і, як оспівує Церква в святкових піснеспівах, Небесними дверима, що вводить Христа у всесвіт, на спасіння душ наших (стихира на Господи, взиваю: глас 6).

Pоздрукувати матеріал