Святитель Миколай, архієпископ Мир Лікійських, чудотворець

Рівний апостолам у старанному наслідуванні Господа Ісуса Христа, живий стовп Церкви в ревному захисті православної віри, зразок святого пастирського служіння, святитель Миколай і донині здійснює безліч чудес по молитвах терплячих скорботи і утиски, гнаних і знедолених - всіх тих, хто вдається до його батьківського захисту.

Святий Миколай народився у місті Патари в Лікії, на півдні Анатолійського півострова, приблизно наприкінці ІІ століття. Його батьки-християни довгий час не мали нащадків і старанно молили Бога дарувати їм дитину. З самого дитинства він був вихований у помірності, благочесті та вивченні Божественних Писань.

Після смерті батьків святий Миколай, який щедро роздав їх майно нужденним, виявив у собі особливу схильність до справ милосердя. Милостиня стала його славою та найбільшою заслугою перед Господом. Святитель завжди вважав себе лише розпорядником майна, призначеного бідним і нужденним, і завжди намагався зберегти свої благодіяння в таємниці, щоб мирська слава не позбавила його майбутньої Небесної нагороди (див.: Мф. 6, 3). Так він врятував від ганьби трьох дівчат, честю яких збирався пожертвувати їхній батько, що розорився. Святитель, залишаючись непоміченим, поклав кожній із них достатню кількість грошей, щоб вони могли одружитися. Коли глава сімейства все ж таки виявив таємного благодійника, той узяв з нього обіцянку нікому не розповідати про побачене.

Залишивши рідні Патари, Миколай був обраний єпископом сусіднього міста Мири.

За час Діоклетіанова гоніння на християн у 305 році, святитель, кинутий у в'язницю, не переставав підбадьорювати і зміцнювати у вірі духовну паству. Коли ж за царювання імператора Костянтина Великого Церкву перестали гнати, святий Миколай ревно почав руйнувати капища ідолопоклонників і виганяти з них бісів. У ті дні, коли Свята Церква розділилася через аріанську єресь, святитель Мирлікійський був на Першому Вселенському Соборі в Нікеї, серед найголовніших поборників Православ'я.

Святий Миколай врятував місто Мири від голоду, з'явившись капітанові корабля, завантаженого пшеницею. Потім він позбавив смерті трьох знатних городян, безневинно засуджених на смерть, яких із заздрощів обмовили перед намісником Лікії. Незважаючи на свої похилі літа, святитель, дізнавшись про майбутню кару, кинувся на порятунок городян і встиг зупинити ката, що вже заніс меч. Після цього святий єпископ, представши уві сні самому імператору Костянтину та префекту Авлавію, врятував трьох римських воєначальників, незаслужено звинувачених у змові.

Безліч разів, як за життя, так і після смерті, святитель Миколай своїм чудесним заступництвом рятував від смерті мореплавців, що зазнавали лиха, за що досі шанується як їхній Небесний покровитель. Одного разу він з'явився на борту корабля, що гинув під час страшної бурі і, вставши біля штурвала, сам відвів судно в безпечну гавань. Іншим разом святитель прийшов на допомогу людині, яка опинилася за бортом. Щойно потопаючий з надією в серці закликав: «Святий Миколаю, допоможи мені!» - як зараз опинився у своєму будинку, оточений здивованими домочадцями.

B протягом багатьох років святитель був для пастви живим образом Самого Христа, людинолюбного і доброго Пастиря. Не було жодного лиха, під час якого святитель Миколай не виявив би співчуття та участі, жодної несправедливості, яку він не постарався б. виправити, жодної чвари, яку не намагався б усіма силами помирити.

Коли архієпископ переселився від земного життя в Небесні обителі (в сер. IV ст.), люди гірко оплакували втрату пастиря і заступника, святі ж і Ангели з радістю зустрічали святого Миколая біля воріт Царства Небесного. Його чесні мощі були покладені в Мирах Лікійських у спеціально зведеній для цього церкві, куди щорічно стікалося на поклоніння безліч паломників. Вшанування святого Миколая поширилося незабаром по всій Візантії.

Після того як у 1087 році Мири Лікійські потрапили під панування мусульман, мощі святителя Миколая були перевезені учасниками Першого хрестового походу в місто Барі, в Південну Італію, де й перебувають до цього дня.

Святитель Миколай, великий угодник Божий і чудотворець являється одним із найбільш шанованих святих усього християнського світу. В ім'я святого Миколая освячено безліч храмів, на його честь у різних країнах при святому Хрещення називають дітей, його ім'я носять численні міста та селища.

Pоздрукувати матеріал