Великомученик Димитрій Солунський

Святий Димитрій народився у сім'ї римського проконсула міста Солунь (нині Салоніки в Греції) у ІІІ ст.

На той час більшість мешканців міста були язичниками, але чимала християнська громада, заснована апостолом Павлом, існувала вже триста років. До таємних сповідників християнської віри належала і родина Димитрія. Коли хлопець подорослішав, батьки показали йому чудові ікони Христа й Богородиці. Тоді Димитрій дізнався, що поганські боги - омана, а насправді існує лише Всемогутній Бог. День у день юнак ревно молився й уважно слухав євангельські розповіді. Невдовзі батько Димитрія відійшов до Бога, а юнакові довелося заступити його місце. За наказом імператора, молодий правитель мав виявити й ув'язнити солунських християн. Проте Димитрій цього не зробив, а вiдверто оголосив, що вірить у єдиного Істинного Бога, і почав навертати язичників. Дізнавшись про це імператор Максиміліан розгнівався і наказав вкинути Димитрія до в'язниці, а сам зажадав розваг. Володар дуже тішився, коли гладіатор Лiй кидав невинних християн на гострі списи, аж поки на двобій вийшов юнак Нестор. Перед подинком він попрохав у Димитрія благословення на бій і почув провіщення своєї перемоги та смерті. Мужній юнак не злякався смерті й став до бою. А слова Димитрія і справді виявилися пророчими. Втративши свого улюбленця, розлючений Максиміліан на казав стратити Нестора, а з ним і Димитрiя, який допоміг йому своєю молитвою. Сталося це у 306 році.

За правління імператора Константина Великого (306-337 рр.) над могилою святого великомученика Димитрія спорудили храм, а через сто років були віднайдені його нетлінні мощі.

При гробі великомученика Димитрія відбувалися чудеса і зцілення. Так, за правління імператора Маврикія варвари оточили місто Солунь. Святий Димитрій з'явився на міській стіні, і вороже військо кинулося втікати. Іншого разу святий врятував місто від голоду. Життя святого Димитрія розповідає, що він звільняв християн з ворожого полону і допомагав їм повернутися до Солуня.

3 VII століття при раці святого Димитрія почало текти запашне й чудотворне миро, про що писали сучасники. У XIV столітті Димитрій Хризолог писав про нього: "Миро за своєю властивістю не є водою, густіше за неї, і не схоже на жодну з відомих нам речовин... Воно дивніше від будь-яких пахощів не лише штучних, але й від тих, що за природою створені Богом". Тому великомученика Димитрія Свята Церква вшановує як Мироточивого.

За припущеннями деяких дослiдникiв, святий Димитрій міг походити зі слов'янської родини, можливо тому навіть серед греків у давні часи його вшановували як покровителя слов'ян. У давньоукраїнській літописній традиції зберігся цікавий епізод - описуючи взяття киïвським князем Олегом Константинополя у 907 році, преподобний Нестор Літописець згадує, що перелякані греки вважали, що сам святий Димитрій прийшов їх присоромити за гріхи ïхнi, допомігши слов'янам. Здавна шанували великомученика Димитрія на українських землях. Так, у 1057 році Київський князь Ізяслав Ярославович заснував у Києві монастир, посвячений святому Димитрію. У 1197 році великий князь Всеволод Юрійович одержав у дар iз Солуні ікону Святого Великомученика, написану на дошці з його труни, і його сорочку. Дошка також була мироточивою, а миро було цілющим. Згодом ця ікона була вивезена з Києва до Володимира. До речі, обоє згаданих князів - Ізяслав і Всеволод, при хрещенні отримали ім'я Димитрій.

Pоздрукувати матеріал