Великомученик Феодор Тирон

Святий славний великомученик Феодор походив із м. Амасії Понтійської. Він служив у римській армії в часи Великого гоніння за правління Діоклетіана (близько 303). Християнин із дитинства, Феодор зберігав своє віросповідання в таємниці не через боягузтво, а лише тому, що чекав від Бога знамення, аби віддати за Нього життя.

Коли його легіон стояв поблизу м. Євхаїта (у провінції Єленопонт), він дізнався, що місцеві жителі налякані жахливим драконом, який ховався в лісі. Зрозумівши, що цим випробуванням Господь хоче вказати, що настав його час, Феодор сміливо пішов у гущину лісу. Він дійшов до спорожнілого села, де залишилася лише одна шляхетна християнка Євсевія, вона і вказала йому шлях до лігва чудовиська. Осінивши себе знаком хреста, святий кинувся на звіра, що рикав і вивергав полум'я, і вбив його ударом списа в голову.

Тепер святий Феодор упевнився, що, перемігши видиме чудовисько, він так само здолає з Божою поміччю і духовного дракона диявола. Він повернувся до табору, не боячись засвідчити свою віру. Після наказу принести жертву імперським богам Феодор залишився у своєму наметі. По нього прийшли, аби змусити взяти участь у церемонії. Тоді він сказав: «Я християнин, я вклоняюся лише Христові. Він Цар, Якому я служу, і тільки Йому я принесу жертву!» Святого марно намагалися спантеличити підступними запитаннями, а потім залишили до часу, щоб допитати інших християн. Палаючи божественною ревністю, Феодор підбадьорював одновірців бути до кінця гідними Христа, Який долучив їх до лав Свого небесного воїнства.

Уночі він пробрався до язичницького храму і спалив вівтар Реї, матері богів, що викликало велике хвилювання у Євхаїті1. Один зі служників храму схопив Феодора і привів до намісника Публія. Воїн не став чинити спротиву і спокійно відповідав на запитання правителя. Він засвідчив, що безглуздо називати богом шматок бездушного дерева, який за лічені секунди перетворився на попіл. Публій почав погрожувати йому найстрашнішими тортурами. Святий відповів: «Твої погрози не лякають мене, адже сила Христова буде мені радістю та втіхою в будь-яких муках». Скрегочучи зубами від люті, намісник велів кинути святого до темного каземату без їжі.

Тієї-таки ночі Феодору явився Христос, щоб розрадити його, і пообіцяв, що Його благодать буде мученику і поживою, і радістю, і захистом. Натхненний цим видінням, святий проводив час, співаючи гімни разом із ангелами, тож вартовим здавалося, ніби до нього приєдналися інші християни, хоч камеру було добре замкнено.

Йому принесли трохи хліба та води, але він відмовився від них, кажучи, що Христос пообіцяв йому Небесну поживу. Феодора знову привели до правителя, і той запропонував йому стати верховним жерцем ідольського культу. Святий на це засміявся і сказав, що ладен бути порізаним на шматки заради любові до Христа. Тоді кати повісили його головою донизу і почали роздирати тіло залізними гаками. Але все марно.

Побачивши нездоланний опір мученика, правитель злякався, що інші можуть наслідувати його приклад, і наказав спалити його живцем.

Наблизившись до багаття, Феодор скинув одяг, палко помолився Господу, щоб Він підтримав також інших сповідників, і сам увійшов у полум'я. Проте язики вогню оточили його, ніби тріумфальною аркою, не торкаючись тіла. Вогонь немовби вшановував мученика, який, піднісши подяку, віддав Богові свою душу.

Побожній Євсевії вдалося викупити його тіло і перенести до Євхаїта. Тут на його честь збудували церкву, де паломники отримували зцілення душі і тіла.

361 року Юліан Відступник, який усіма засобами намагався відновити язичницькі традиції, помітив, що християни мають звичай освячувати перший тиждень Великого посту особливим утриманням та молитвою. Жорстокий тиран наказав префекту Константинополя окропляти всі товари, виставлені на ринку, кров'ю ідольських жертв, щоб таким чином усі городяни долучилися до ідолопоклонства. Але Господь не залишив Свій обраний народ. Він послав Свого слугу Феодора у видінні єпископу Євдоксу (360-364), наказавши, щоб християни не купували продуктів на ринку, а готували коливо варену пшеницю"2.

Так, завдяки втручанню святого мученика Феодора християни уникли вготованої тираном пастки і зберегли себе від скверни ідолопоклонства. Відтоді Церква згадує це чудо щороку, першої суботи Великого посту, навчаючи вірних, що піст та утримання здатні очистити від усякої скверни гріха.

Святий Феодор Тирон звершив багато чудес для тих, хто приходив до його храму з вірою та молитвою. Одного дня він явився у славі на білому коні, привізши вбогій удовиці її єдиного сина, захопленого в полон сарацинами. Часто святий рятував тих, хто потрапив у бурю, допомагав знаходити злодіїв. Усіма своїми чудесами він показував, що, будучи воїном на землі, він став небесним захисником християн3.


За матеріалами "Житія святих складені на Святій Горі Афон".

1. За оповіддю святителя Григорія Нисського, цей епізод відбувся в Амасії. Див. Похвала св. Феодору, PG 46, 741

2. Це коливо, змішане з медом та солодощами, дотепер благословляється і роздається на згадку про святих та померлих. Воно символізує прийдешне воскресіння (бо зерно, кинуте в землю, проростає) та райську насолоду.

3. Переважна частина його мощей сьогодні перебуває в монасти рі Ново-Хопово на Фрушській горі в Сербії.

Pоздрукувати матеріал