Великомученик Прокопій

У 303 році імператор Діоклетіан видав едикти про переслідування християн. Незабаром він вирушив до Антіохії, де більшість жителів відкинули язичництво і почали поклонятися Христу, єдиному істинному Богу та Спасителю. Імператор звершив жертвопринесення у храмі Аполлона Дафнійського, а потім повернувся до міста на зустріч із заможними містянами. Знатна городянка язичниця Феодосія родом з Єрусалиму, вдова християнина на ім'я Христофор, привела до імператора свого сина Неанія, передала в дар багато золота та срібла і попросила правителя взяти юнака до себе на службу. Неаній сподобався Діоклетіану і незабаром був призначений дуксом Олександрії з наказом переслідувати міських християн і стратити тих, хто не підкоряється імператорським едиктам.

Неаній вирушив до Олександрії на чолі двох когорт воїнів, якими командували трибуни Нікострат та Антіох. Щоб сховатися від палючих променів сонця, вони зупинилися в сирійському місті Апамеї, а з настанням ночі знову рушили в дорогу. Вони пройшли значну частину шляху, як раптом у небі блиснула яскрава блискавка і пролунав голос, який запитав: "Неанію, куди ти йдеш? І проти кого ти вирушаєш на війну?" Голос попередив, що якщо він обрушить переслідування на християн, то поплатиться за це життям і буде проклятий назавжди. Підкоряючись благим передчуттям серця, Неаній у відповідь промовив: «Господи!» Тоді в небі з'явився величезний сяючий хрест і стали чути слова: "Я - розп'ятий Ісус, Син Божий". Так блаженний пізнав у всій глибині таємницю спасіння, а Спаситель навчав його словами: «Ти, що бачив Мене, ти станеш посудом обраним. Цим ти переможеш усіх своїх ворогів. Нехай з тобою буде мир Мій».

Коли видіння розвіялося, Неаній поспішно вирушив до Скіфополя і там замовив одному єврейському ювеліру виготовити срібний хрест за образом явленого. Як тільки робота була закінчена, на хресті з'явилися три образи з написами єврейською мовою: вгорі «Еммануїл», а з боків "Михаїл" та "Гавриїл" - Неаній благоговійно припав вустами до хреста та нерукотворних образів.

Загони бедуїнів щороку робили набіги на міста тієї області, грабували жителів, викрадали дівчат із знатних сімей собі за дружину. У той рік нова загроза набігу нависла Єрусалимом, видні городяни прийшли просити Неанія та його воїнів про захист. Святий узяв хрест, який до того часу приховував, і з іменем Христовим вирушив на битву. Тоді було знищено понад шість тисяч арабів, але жоден з воїнів Неанія навіть не був поранений.

Повернувшись до міста, Неаній розповів про свою перемогу матері, язичниці. Але вона приписала перемогу заступництву ідолів і запропонувала сину принести їм жертву подяки. Святий заперечив, що здобув перемогу могутністю Христа, повів матір до зали, де був сімейний жертовник, і розтрощив ідолів. Забувши про материнські почуття, Феодосія розгнівалася і донесла на сина імператору. Діоклетіан наказав наміснику Кесарії Палестинській Іустію (Іусту) провести розслідування.

Представивши перед правителем, Неаній розірвав імператорський лист і заявив, що вважає за краще пожертвувати собою в ім'я Христове, ніж приносити жертву хибним богам безглуздого культу. Зірвавши з себе пояс, він з презирством кинув його в обличчя намісникові. Іустій наказав закувати його в ланцюги і відвести до Кесарії, столиці Палестини, і там прилюдно бичувати. Побачивши тортури, багато хто з присутніх плакав, а славний воїн Христовий говорив їм: «Не мене оплакуйте, а свої душі загиблі. Що ми знаходимо, якщо тіло наше упокоюється в цьому житті, а душа буде засуджена на вічні муки? Я радію тепер, як землероб, що кидає в землю насіння в очікуванні майбутнього врожаю».

Мученика катували весь день, а потім, напівмертвого та закривавленого, кинули до в'язниці. Тут йому явився Спаситель у всій славі, оточений сонмом Ангелів. Він звільнив його від уз і сказав: «Відтепер ім'я твоє Прокопій (що означає "успішний"), бо ти будеш досягати успіху в благодійності і досягнеш досконалості мучеництвом, привівши до Господа багато душ». Христос зцілив його рани і надав сили та мужності перенести всі випробування в ім'я урочистості істини, приготовані йому служителями бісів.

Коли тюремники привели святого з в'язниці до правителя, обличчя мученика сяяло як сонце, а тіло було неушкодженим, наче щойно зіткане полотно. Іустій приписав це диво втручанню язичницьких божеств. Тоді, на його велике подив, Прокопій сам зголосився вирушити в капище і принести гідну жертву. Зрадівши здобутій перемозі, язичники встелили шлях до жертовника білим одягом, а глашатаї скликали все населення міста. Підійшовши до язичницького храму, святий побажав увійти до нього один, нібито для молитви. Зачинивши за собою двері, Прокопій підніс гарячу молитву до Христа — як тільки він перехрестився, тридцять шість статуй ідолів обрушилися, розсипалися на частини і, що ще чудовіше, вся речовина, з якої були зроблені ідоли, наказом Божим перетворилося на воду, капище наповнилося водою і з дверей його ринув потік.

Побачивши таке диво обидва трибуни, Нікострат і Антіох, як і інші воїни, які їх супроводжували, увірували в істинного Бога. Побоюючись заколоту, прокуратор не зважився тут же їх покарати. Тієї ж ночі вони прийшли до святого у в'язницю і попросили зарахувати їх до воїнства Царя Небесного. Прокопій доручив їх тюремнику Тертію, своєму другові, обіцявши тому підтримку у випробуваннях, а той відвів воїнів до єпископа Леонтія, який їх і охрестив. Незабаром за наказом Іустія новонавернених було схоплено і обезголовлено на очах у святого Прокопія. Їхні тіла були поховані шановним жителем міста Євлалієм.

Дванадцять дружин сенаторів, які бачили чудеса, створені святим мучеником, увірували в Христа, були схоплені й кинуті до тієї ж темниці. Святий Прокопій всю ніч просвітлював їх у вченні про спасіння, закликаючи не боятися мук, що минають, бо, переносячи їх, вони зможуть уникнути мук пекла і знайдуть безсмертя. Вранці жінок привели на суд до тирану і примушували до жертвоприношення. Феодосія, що стала свідком надзвичайної стійкості святих мучениць під тортурами, була вражена цим — на неї зійшла благодать Божа, і вона, зрікаючись слави і суєти цього світу, вигукнула: «Я теж слуга Розіп'ятого!» Її разом з іншими християнами кинули у в'язницю, де вона лікувала рани дванадцяти мучениць, а син готував її до святого хрещення і закликав до мучеництва, говорячи: «Йди за нами, і побачиш безсмертними очима невидимого Бога на Небесах». Феодосія прийняла хрещення від єпископа Леонтія і з радістю приєдналася до дванадцяти мучениць. На новому допиті в суді Феодосія гаряче сповідала справжню віру, після чого всіх дружин піддали жорстоким тортурам. Всі вони залишилися непохитними, тому правитель велів скувати їх одним ланцюгом і обезголовити.

За кілька днів святого Прокопія знову привели на допит. Під час тортур він зцілив одержиму бісами дівчинку. При всіх катуваннях мученик залишався непохитним, неначе скеля, про яку розбиваються хвилі, а намісник Іустий, засмучений до крайності своєю повною поразкою, впав у сильну гарячку і віддав дух.

Натомість новим намісником був призначений Флавіан, не менш жорстокий по відношенню до християн. Він одразу покликав до себе Прокопія. Той промовив блискучу промову на захист Христа, в якій сказав, що навіть язичницькі мудреці прозрівали єдино істинного Бога. Розгніваний Флавіан наказав воїну Архелаю обезголовити святого, але тільки-но воїн заніс меч над головою Прокопія, його рука відсохла, а сам він віддав дух.

Через шість днів мученик знову постав перед судом. Звинувачений у чаклунстві, він добровільно пішов під тортури, а коли його бичували, тільки глузував з безсилля судді. Його били воловими жилами, тіло палили розпеченим вугіллям. Флавіан наказав покласти в руку святого фіміам, а руку силою покласти на жертовний вогонь, щоб, спонуканий болем від опіку, Прокопій кинув фіміам на знак жертви ідолам. Однак, спрямовуючи всі свої помисли до Господа, святий дві години, не здригнувшись, тримав руку над полум'ям, аж поки вона повністю не обгоріла.

Флавіан був вражений такою надзвичайною стійкістю, але, озлоблений приговорив Прокопія до нових мук. За його наказом християнина підвісили, прив'язавши до ніг важке каміння, потім кинули в палаючу піч. Воїни, що робили це, були обпалені вогнем, а святий залишився неушкодженим, подібно до трьох юнаків у Вавилоні. Тоді Флавіан ухвалив йому смертний вирок.

Прийшовши на місце страти, святий Прокопій як останнє бажання попросив катів дати йому помолитися. Звернувшись на схід, він благав Господа просвітити мешканців міста світлом благодаті, зцілити хворих, допомогти бідним і послати благодать тим, хто шануватиме його пам'ять. Голос з Небес сповістив, що його молитва буде виконана. Тоді святий Прокопій смиренно схилив голову під меч, отримуючи нетлінний мученицький вінець.

Pоздрукувати матеріал
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування