Святий апостол Яків Зеведеєв

Святий Яків1 був сином Зеведея і старшим братом святого Іоана Богослова. Так само, як батько і брат, він жив у Галілеї і займався рибальством. Після покликання Петра та Андрія, Спаситель запросив Якова з Іоаном залишити все і піти за Ним. Негайно залишивши батька і човен з неводом, брати пішли за Христом і виявили таку ревність, що Господь назвав їх Синами Громовими (Мк. 3:17), оскільки вони запропонували звести вогонь з неба на самаритянське село, де їх не прийняли (пор.: Лк. 9:54). Святий Яків супроводжував Господа в Його проповідницькій місії та разом з Іоаном і Петром удостоївся особливої милості. Христос брав їх із собою, коли Він молився і коли особливим, чудесним чином проявив Свою Божественну природу в день Преображення на горі Фавор (пор.: Мф. 17:1-8).

По дорозі до Єрусалима Яків та Іоан через свою матір Саломію просили Учителя, щоб Він надав їм місця праворуч і ліворуч від Себе у Своєму Царстві. Ісус відповів: "Не знаєте, чого просите. Чи можете пити чашу, яку Я маю пити? ... Вони кажуть Йому: можемо. І говорить їм: чашу Мою будете пити ... А дати сісти від Мене праворуч і ліворуч - не від Мене залежить, а кому уготоване Отцем Моїм" (Мф. 20:22-23).

Це пророцтво здійснилося після зішестя Святого Духа і народження Церкви, близько 44 року. Коли святий Яків повертався до Єрусалима на юдейську Пасху, його схопили за наказом царя Ірода Агриппи (пор.: Діян. 12:2). За переданням, його тюремник, вражений стійкістю апостола у вірі і його палкою довірою до Христа Спасителя, став благати прощення у Якова. Святий поцілував його зі словами: "Мир тобі!". Після того їм обом відрубали голови. Так святий Яків першим з-поміж дванадцяти апостолів випив чашу, уготовану Господом, щоб сісти поруч із Ним у Царстві Його. Яків єдиний з дванадцяти апостолів, смерть якого описана на сторінках Нового Завіту.

У Західній Церкві апостола Якова вшановували як просвітителя Іспанії, хоча з історичного погляду це маловірогідно2. За місцевим переданням, його мощі чудесним чином прибули морем до іспанського узбережжя і були віднайдені там 813 року. Невдовзі на місці їх обрітення виріс монастир Сантьяго-де-Компостела, що згодом став для Заходу відвідуваним місцем паломництва.


За матеріалами "Житія святих складені на Святій Горі Афон".

1. На Заході його називають Яковом Старшим, щоб відрізняти від святого Якова, брата Господнього, і святого Якова Алфеевого, званого Молодшим.

2. Це передання виникло в VII ст. на Близькому Сході і в самій Іспанії було сприйняте далеко не одразу.

Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування