Святий мученик Іоан Воїн

Святий мученик Іоан Воїн жив у IV столітті. Він служив у війську римського імператора Юліана Відступника (361-363). Деякі джерела повідомляють, що святий Іоан був воїном у полку таїфалів - скіфського племені, отже, він міг бути слов'янином. Одного разу імператор послав в одну область загін воїнів на чолі зі святим Іоаном для переслідування й гоніння християн. Святий Іоан був таємним християнином і, користуючись своїм становищем, надавав гнаним усіляку допомогу: попереджав про небезпеку, укривав, улаштовував втечі, відвідував темниці й утішав стражденних, допомагав грішми. Коли Юліан Відступник довідався про діяльність святого, він наказав негайно привести його в Константинополь. По дорозі стражники поводилсь зі святим Іоаном як з державним злочинцем, били його й морили голодом. Коли святого привели в столицю, Юліан Відступник був у поході проти персів, і святий Іоан був ув'язнений у темницю до його повернення. Протягом декількох місяців він був закований у важкі ланцюги й перетерпів чимало страждань. Іноді мученик знемагав душею, і його долали сумніви: чи варто міняти спокійне життя на такі страждання. Але в неминучій спокусі, у боротьбі плоті й духу святий Іоан знаходив підтримку в молитві. Господь зміцнював святого мученика, і він радісно прославляв милосердя Творця.

Після смерті Юліана Відступника, убитого в поході, святий мученик Іоан Воїн був звільнений за наказом нового імператора-християнина Іовіана (363-364). Випробуваний скорботами й очищений ними, як золото в горні, він присвятив залишок життя служінню Богові й людям. Увесь свій маєток він ужив на користь бідним, хворим і стражденним, які знаходили у святому Іоані дійсного утішителя й помічника. У чистоті й святості мученик Іоан дожив до глибокої старості й мирно відійшов до Господа. Він заповів зробити поховання свого тіла на тому місці, де ховали мандрівників і злиденних, які завжди були близькі його душі.

Згодом місце поховання святого мученика Іоана Воїна було забуто. Одного разу він з'явився в сонному видінні благочестивій жінці й указав, де його могила. Святі мощі мученика були знайдені нетлінними. Господь прославив їх чудотвореннями. Пізніше чесні мощі мученика Іоана Воїна були покладені в константинопольському храмі в ім'я святого апостола і євангеліста Іоана Богослова.

У Київській Русі ім'я святого мученика Іоана Воїна відомо віддавна. Він шанується як захисник ображених, стражденних і заступник воїнів. По молитвах святого також викриваються злодії і знаходяться вкрадені і загублені речі.

Тропар, глас 4:

Всеблагого Царя і Бога явився ти, Іоане чудотворцю, рабом і воїном, мужньо постраждавши за віру, блаженно закінчивши житіє, радісно бачиш на небесах Творця всього і Господа. Від Нього ж отримавши дар чудес, ти допомагаєш людям, які страждають у всяких напастях, укріпляєш воїнів у битвах, від ворожого полону визволяєш, від ран і несподіваної смерті і лютих бід спасаєш. Тому моли Владику Христа, приснопам'ятний, щоб Він сотворив нам милість у всяких напастях і тяжких обставинах і не ввів нас у спокуси, але спас душі наші, як Людинолюбець.

Інший тропар, глас 8:

Блаженство євангельське полюбивши, ти, богомудрий Іоане, чистоту серця вшанував дівством. Тому суєту світу цього зневажив і прагнув бачити Бога, Який прославив тебе чудесами в лікуванні різних недуг. Тому молимо тебе: виблагай нам у Христа визволення від усяких скорбот і отримання Царства Небесного.

Кондак, глас 6:

Благочестивого воїна Христового, який богомудро переміг ворогів душевних і тілесних, мученика Іоана, достойно прославимо піснями, бо, чудодіючи, він рясно подає зцілення стражденним людям і молиться Господу Богу спасти православних від усяких бід.

Величання:

Величаємо тебе, святий страстотерпче Іоане, і шануємо чесні страждання твої, які ти за Христа перетерпів.