ЩО ПРИНОСИТИ НА ПАНАХИДНИЙ СТІЛ?

ЩО ПРИНОСИТИ НА ПАНАХИДНИЙ СТІЛ?

picture Тема панахидного столу зазвичай не порушується у розмовах священиків з паствою, бо здається дрібною та неприємною. Люди самі вирішують, що приносити на канун. Усе це обростає забобонами, а іноді шкідливими настановами. Один священик розповідає: «У нас канун ніколи не буває пустим. Але на ньому 98 відсотків – це хліб, печиво і цукерки. Сказати лю-дям, щоб не приносили стільки хліба, якось незручно, подумають, що знахабнів». От і маємо проблему, коли боїмося розповісти, як правильно. А потрібно, як у родині – говорити про все, але з любов’ю.

Відповісти на запитання щодо панахидного столу погодився протоієрей Василій Рішко, ключар кафедрального Спасо-Преображенського собору міста Вінниці. Хоча спочатку сприйняв цю тему скептично, мовляв, все одно люди будуть приносити «як положено». Сподіваємось, що прихожани зрозуміють все правильно.– Отче Василію, давайте для початку роз’яснимо, для чого потрібен панахидний стіл?

– Панахида – це жертва за померлу людину, яка вже не може брати участь у богослужінні й за себе жертвувати. Ще з часів древньої Церкви, коли вона була гонимою, люди таємно після богослужіння сідали за трапезу. Називали це вечір любові – тобто агапа. І використовували продукти, які самі ж приносили. І завжди то була скромна трапеза.

Я родом із Закарпаття. Пам’ятаю, коли були обіди за померлими, то збирали вдовиць, жінок які потребували цього, а не запрошували багатих людей у ресторани, як зараз.

– Що потрібно приносити на панахиду?

– Це залежить від місцевості. На Закарпатті приносять крупи, муку, яйця, олію, цукор, мед. Бажано у фабричній упаковці.

Не можна нести м’ясні продукти, такі, що швидко псуються, та заморожені. Негоже приносити продукти, у яких вийшов строк придатності. І не треба три батони класти на канун. Не в цьому суть, скільки хліба ви принесете, головне, що ви подали свою жертву.

– У великих соборах після днів поминань залишається багато продуктів. Куди їх дівають?


– Відвозимо у лікарні, у військові частини, в будинки престарілих, тюрми.

– Чи можна замість продуктів приносити гроші, речі?

– Ми звикли йти у церкву не з пустими руками. Але ваша жертва не повинна бути обов’язково у вигляді продуктів. Це має бути пожертва на храм. Можна не нести хліб і цукерки, а просто купити 5-10 свічок і поставити їх на підсвічник панахидного столу. В кожній церкві є карнавка, куди можна покласти пожертву, і настоятель знає, як правильно нею розпорядитися. Ця жертва – подяка Богові. У когось більше, у когось менша.

– Як розподіляються продукти з панахидного столу?

– Першими продукти треба дати священику і церковній громаді: старостам, паламарю, хору та нужденним прихожанам.

– Отче Василію, з панахидним столом пов’язано багато забобонів. Кажуть, що треба приносити солодке, бо це символ вічного життя з Богом. Чи ще – як подасиш 40 проскомідій, то покійному проститься 40 гріхів...

– Все це не має нічого спільного з Церквою і Богом. І ніяким чином те, що ви приносите, не впливає на ту людину, яка відійшла до Бога. Для покійного потрібна молитва, під час якої ми вимолюємо гріхи. У той час коли виймається часточка з проскури, Бог приймає цю жертву.

– Часом молоді священики, які приходять на парафію, стикаються з таким явищем, коли прихожани самі розбирають з панахидного столу продукти, нічого не залишаючи священику. Що б Ви порадили?

– Серед священиків є така фраза: «Якби панахида була на початку служби, то до кінця усі не достоювали б». Якщо людина ходить у храм заради столу – це стосується і прихожан, і священнослужителів – то це неправильно. Приходити у церкву потрібно з молитвою, а що там лежить на столі – не повинно хвилювати ані прихожан, ані священика. Що Господь сподобив принести, те і буде.

Якщо трапляються такі випадки, то порадив би на проповіді сказати: щоб не було спокус усю службу придивлятися до столу і вибирати, що я візьму той пряник чи апельсин, то роздавати панахидний стіл необхідно або священику, або людині, яку він призначить.

Інтерв’ю провела Ірина ЯРОШИНСЬКА

Переглядів 21103