Жіночий монастир Благовіщення Пресвятої Богородиці м. Вінниці

Заснування обителі

Вінницький Благовіщенський монастир — православна жіноча обитель гуртожитнього типу, що існувала на території м. Вінниці впродовж 210 років. Заснований у 1635 році з дозволу польського короля Владислава IV брацлавським підсудком Михайлом Сигизмундовичем Кропивницьким.

У 1863 році священик-краєзнавець Михайло Орловський, посилаючись на документ 1635 року припускав, що саме з часу заснування монастиря при ньому почала діяти Православна Слов'янська типографія. Також згідно передання сам Михайло Кропивницький подарував обителі древній список ікони Богородиці, який нині іменується Браїлово-Ченстоховською і знаходиться у Свято-Троїцькому монастирі смт Браїлів.

Починаючи з кінця XVII століття, Благовіщенський монастир, як і інші обителі Поділля почав зазнавати утисків з боку польської влади та фактично усе наступне XVIII століття перебував під владою греко-католиків.

Після входження Поділля до складу Російської імперії, яке відбулось 1793 року, Вінницький Благовіщенський монастир у 1795 році був возз'єднаний з православ'ям та зарахований по штату до другокласного монастиря. Тоді ж до Благовіщенської обителі була привезена шанована Рожецька ікона Божої Матері.

Переведення монастиря у Браїлів

У 1842 році Вінницький монастир був зарахований до першокласних монастирів. Цього ж року за ініціативи Подільського архієпископа Арсенія (Москвіна) та при ігумені Таїсії монастир перевели з Вінниці до містечка Браїлова, в приміщення колишнього католицького монастиря ордену тринітаріїв.

Після переходу монастиря до Браїлова, дерев'яну церкву, яка стояла у Вінниці, розібрали та в 1850 році перенесли до с. Зарванців. Там вона почала діяти з 1853 року і була освячена на честь святої Параскеви. Слід зауважити, що архітектурна форма храму дещо була змінена. На жаль сама церква проіснувала до 60-х років минулого століття і зникла через пожежу.

Монастирська територія, що залишилась у Вінниці, діяла у статусі подвір'я обителі. Частина її будівель здавалась в оренду міщанам, а в одному з корпусів існували архієрейські покої, де зупинялись подільські владики під час відвідин міста.

На початку XX століття ігуменя Мелітина почала тут будівництво храму, проект якого виконав відомий вінницький архітектор Григорій Артинов. На жаль, подальша доля цього документу залишається поки невідомою.

Відродження обителі у Вінниці

У 2021 році за ініціативи митрополита Вінницького і Барського Симеона Благовіщенський жіночий монастир у Вінниці був відроджений.

На засіданні Священного Синоду Української Православної Церкви (Православної Церкви України), яке відбулося у м. Києві 24 травня 2021 року під головуванням Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, було ухвалено рішення про відкриття жіночого монастиря у Вінницько-Барській єпархії. У Постанові №5 Священного Синоду написано наступне: «На прохання Преосвященного Симеона, митрополита Вінницького і Барського, Священний Синод Української Православної Церкви (Православної Церкви України) постановляє: Утворити у складі Вінницько-Барської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) релігійну організацію «Жіночий монастир на честь Благовіщення Пресвятої Богородиці Вінницько-Барської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України)» за адресою м. Вінниця, вул. Магістратська, 162. Затвердити Статут релігійної організації «Жіночий монастир на честь Благовіщення Пресвятої Богородиці Вінницько-Барської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України)». Настоятелькою (ігуменею) монастиря рішенням Синоду (Розпорядження №4) затверджено монахиню Єлікониду (в миру – Воєводу Олену Василівну).

Інформація про заснування монастиря була оприлюднена після закінчення процедури його реєстрації і внесення відповідних даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. 24 липня, в день пам’яті святої рівноапостольної княгині Ольги, під час Божественної літургії у Спасо-Преображенському кафедральному соборі м. Вінниці митрополит Симеон оголосив про заснування першого у Вінницько-Барській єпархії жіночого монастиря. Як підкреслив Архієрей, монастир був названий на честь Благовіщення Пресвятої Богородиці у пам’ять про Благовіщенську жіночу обитель, яка існувала у Вінниці з XVII по ХІХ століття. Під час малого входу, митрополит Симеон прочитав молитви на поставлення монахині Єлікониди (Воєводи) у чин ігумені. Надавши архіпастирські настанови настоятельці, митрополит Симеон побажав: «Нехай Божа благодать і молитовний покров Пресвятої Богородиці завжди перебуває над сестрами, які будуть жити і молитися в монастирі, а також над тими, хто своєю працею і благодійною допомогою сприятиме його розвитку. І нехай усі, хто шукають духовної розради і підтримки знаходять їх щедро у стінах вінницької Благовіщенської обителі».

Перша Літургія у відродженій обителі

31 липня 2021 року у храмі преподобномученика Макарія Овруцького вінницького жіночого монастиря Благовіщення Пресвятої Богородиці було звершено першу Божественну Літургію. Богослужіння очолив митрополит Вінницький і Барський Симеон. Архіпастирю співслужили священники Вінницько-Барської та Вінницько-Тульчинської єпархій. Перед Літургією Владику з традиційним короваєм і квітами зустріли сестри обителі на чолі з ігуменею Єліконидою (Воєводою). У вітальному слові матінка Ігуменя просила Архіпастиря піднести молитву за благословення Боже і покров Божої Матері для відродженої обителі, за примноження сестер і за небесну допомогу у їхніх духовних та тілесних трудах на благо Церкви Христової і для духовної користі тих, хто у стінах обителі шукатиме спасіння душі, молитовної підтримки і християнської любові. Під час Літургії митрополит Симеон рукопоклав диякона Володимира Білика у сан ієрея.

Благословення монастирю від Вселенського Патріарха

21 серпня 2021 року під час зустрічі делегації Вінницько-Барської єпархії зі Все-ленським Патріархом Варфоломієм, яка відбулася у Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі, Його Всесвятість підписав і вручив ігумені Єлікониді ікону Божої Матері «Нев'янучий Цвіт». Ця ікона зберігається у монастирі з великою шаною, як благословення Патріарха новоствореній обителі.

Освячення хреста над монастирською будівлею

14 вересня, в день пам’яті Собору Вінницьких святих, над будівлею Благовіщенського монастиря був встановлений хрест, який освятили архієреї Православної Церкви України на чолі з митрополитом Вінницьким і Барським Симеоном. У освяченні хреста брали участь: голова Синодальної комісії Православної Церкви України у справах монастирів митрополит Луцький і Волинський Михаїл, митрополит Вінницький і Брацлавський Роман, митрополит Львівський і Сокальський Димитрій, митрополит Переяславський і Вишневський Олександр, архієпископ Рівненський і Острозький, єпископ Хмельницький і Кам'янець-Подільський Павел, а також представники духовенства і сестри обителі на чолі з ігуменею Єліконидою (Воєводою). Разом із хрестом архієреї освятили прапори України та Вінницько-Барської єпархії, які були встановлені на фронтоні монастирської будівлі. Ігуменя Єліконида (Воєвода) запросила гостей до храму, де архієреї звершили молебень та вклонилися перед святинями обителі, серед яких ікона Пресвятої Богородиці «Нев’янучий цвіт», яка є благословенням для монастиря Вселенського Патріарха Варфоломія з його особистим підписом, ікона Пресвятої Богородиці «Вінницька», яка з благословення митрополита Вінницького і Барського Симеона була перенесена у обитель зі Спасо-Преображенського кафедрального собору м. Вінниці, а також ікона преподобного Нектарія Егінського, яка є знаком духовної дружби вінницького монастиря і жіночої обителі на честь преподобного Нектарія і Фанурія у Трикорфу (Греція) та благословенням від її засновника старця Нектарія (Мулаціотіса). Після молебню митрополит Олександр передав в дар Благовіщенському монастирю частку мощей преподобного Нектарія Егінського, яка була вкладена в його ікону.

Богослужіння у монастирі звершуються щонеділі - Божественна Літургія о 7.00.

Звершуються також й інші богослужіння впродовж тижня.

Адреса: м. Вінниця, вул. Магістратська, 162

Престольне свято: 25 березня та 13 травня (храм священномученика Макарія Овруцького)

Жіночий монастир Благовіщення Пресвятої Богородиці м. Вінниці
Accessibility menu
Contrast settings
Font size
Letter spacing
Line height
Images
Font
Reset the settings