13 вересня
2019 р.
ІСТОРІЯ ВСТАНОВЛЕННЯ СВЯТКУВАННЯ СОБОРУ ВІННИЦЬКИХ СВЯТИХ

14 вересня Віницько-Барська єпархія Православної Церкви України відзначатиме свято Собору Вінницьких святих, шанування яких було встановлено у 2015 році Священним Синодом УПЦ за ініціативи митрополита Вінницького і Барського Симеона, який на той час був членом Священного Синоду. Очоливши Вінницьку єпархію у 2007 році, митрополит Симеон поставив перед єпархіальним відділом історії завдання зібрати відомості про угодників Божих, які народилися або несли своє служіння на Вінниччини, з метою подальшого встановлення їхнього загального вшанування. Розпочав цю роботу протоієрей Олексій Іродов, а завершив любитель церковної історії о. Назарій Давидовський.

Загалом було зібрано відомості про 15 святих угодників Божих. Серед них отець слов'янського чернецтва преподобний Антоній Печерський, який, повертаючись зі Святої гори Афон, зупинився на березі річки Дністер. На крутих схилах поблизу сучасного села Лядова він облаштував келію та заснував монастир. Духовні подвиги преподобного Антонія Печерського стали характерною рисою чернецтва на Русі-Україні. Навіть князі, маючи усю повноту влади, полишали земні почесті і, наслідуючи приклад преподобних отців, усамітнювалися в Київських печерах. Таким був преподобний Феодор в минулому князь Острозький. В першій половині XV століття під його владою перебувала значна частина земель сучасної Вінницької області. Ще однією визначною постаттю українського православ’я, яка мала безпосереднє відношення до Вінниці, був святитель Петро (Могила). Саме він в 1632 році заснував братський колегіум при вінницькому Вознесенському чоловічому монастирі. Також слід згадати вихідців з вінницьких сіл, найвідомішим з яких був святитель Феодосій Чернігівський, що народився в 30-х роках XVII століття в селі Уланові Хмільницького району в родині священника. В Козятинському районі, в селі Махнівка, народився преподобний Феофіл Київський, Христа ради юродивий. У ХХ-х роках Вінниччину прославив сонм мучеників і сповідників віри Христової. Такими були священномученники Порфирій (Гулєвіч), Олександр (Петровський), Інокентій (Тихонов).

Після кропіткої роботи історичним відділом Вінницької єпархії був визначений перелік святих, які мали безпосереднє відношення до Вінниччини та доклали зусиль для духовного розвитку нашого краю. 27 березня 2015 року митрополит Симеон подав рапорт з проханням винести на розгляд Священного Синоду УПЦ питання про встановлення Дня пам’яті Собору Вінницьких святих на 14 вересня за новим стилем. 1 квітня 2015 року в Києві відбулося чергове засідання Священного Синоду на якому було прийнято відповідне рішення (журнал засідань Св. Синоду № 15, від 1.04.15р.).

Після цього в єпархії розпочалася робота з підготовки святкування Дня Вінницьких святих. З благословення митрополита Симеона, клірик Вінницької єпархії, фаховий філолог, перекладач з давньогрецької мови, протоієрей Олег Кожушний написав текст служби Вінницьким святим. Тоді ж у іконописній майстерні Ростислава Моцпана була написана ікона, на якій зображено Собор, тобто зібрання Вінницьких святих на фоні кафедрального Спасо-Преображенського собору - головного храму Вінниці. У верхній частині ікони розміщені шість мініатюрних образів шанованих на Вінниччині ікон Богородиці, а по центру - Спаситель, Який благословляє вірних. Ця ікона наразі знаходиться в Спасо-Преображенському соборі з правого боку від іконостасу і є особливо шанованою серед вінничан.

Особливістю святкування Дня Вінницьких святих було те, що воно мало відбуватися на загальноєпархіальному рівні, тобто на кожній парафії з благословення митрополита Симеона в цей день мала бути звершена Божественна Літургія. Наступного дня усе духовенство збиралося у Свято-Троїцькому Браїлівському жіночому монастирі, щоби разом продовжити вшанування Вінницьких святих із пам’яттю преподобних Антонія і Феодосія Києво-Печерських.

Перше святкування Дня Вінницьких святих відбулося у 2015 році, в день церковного Новоліття, 1 вересня за старим стилем, або 14 вересня за новим стилем, в День тезоіменитства владики Симеона. Урочисте богослужіння проходило біля собору при великій кількості архієреїв, духовенства та прочан, які зібралися в цей день щоб молитовно вшанувати Вінницьких святих та привітати з владику митрополита.

Цього року Вінницько-Барська єпархія ПЦУ буде святкувати свято Собору Вінницьких святих, яке увійшло у церковний календар Православної Церкви України. Святову Божественну літургію очолить Предстоятель Православної Церкви України Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

Прес-служба Вінницько-Барської єпархії ПЦУ

Читайте наші новини в Telegram, Viber і WhatsApp