6 червня
2020 р.
Слово митрополита Вінницького і Барського Симеона у свято Трійці

Дорогі брати і сестри!

Сердечно вітаю вас із Днем Святої Трійці, Днем П’ятдесятниці - святом, яке відзначається на п’ятдесятий день після Пасхи Христової і входить до числа дванадцяти найбільших свят нашої Православної Церкви.

Книга Діянь святих апостолів розповідає, що після Вознесіння Господа Ісуса Христа на небо, Його учні разом із Пресвятою Богородицею і деякими жінками повернулися до Єрусалиму. Перебуваючи тут у молитві й благанні, вони чекали, коли сповняться слова Христа, сказані Ним перед Вознесінням: «Чекайте обіцяного від Отця, про що ви чули від Мене, бо Iоан хрестив водою, а ви, через кілька днів будете охрещенi Духом Святим».

І ось, на десятий день після Вознесіння, коли настав день іудейської П’ятдесятницi, усі вони були однодушно вкупі у Сіонській світлиці, де зовсім нещодавно відбувалася Тайна Вечеря. I раптом зчинився шум з неба, ніби від сильного вітру, i наповнив увесь дім, де вони перебували. I з’явились їм розділені вогненні язики, i спочили по одному на кожному з них. Дух Святий, той Самий Утішитель, Якого обіцяв їм Христос, який має навчити їх усьому, явився видимо для апостолів у язиках полум’я і почив на них.

Цією подією завершилося відкриття таємниці Святої Трійці, яку Бог відкривав людям поступово. Ще на перших сторінках Біблії, у історії про створення людини Божий задум виражається словами, з яких можна зробити висновок, що це було рішення кількох осіб: «І сказав Бог: створімо людину за образом Нашим і за подобою Нашою» (Бут. 1,26). Інший відомий приклад із Старого Завіту – це явлення Бога праведному Аврааму, якому Він явився у вигляді трьох ангелів.

Вже після пришестя у світ Другого Лиця Святої Трійці – Ісуса Христа, Сина Божого, під час Його Хрещення у Йордані, знову людям була явлена Свята Трійця: Син хрестився у воді, Отець говорив з неба, а Святий Дух сходив на Христа у вигляді голуба. І ось, у день П’ятдесятниці Святий Дух зійшов на апостолів і від них з того часу безперервно передається служителям Церкви і всім вірним.
Дух Святий передає людям благодатні Божі дари, серед яких Святе Письмо називає дари мудрості, знання, вiри, зцiлення, творення чудес, пророцтва, розпiзнавання духiв, дар різних мов.

Книга Діянь розповідає, що, сповнившись Духа Святого, апостоли почали говорити іншими мовами, як Дух давав їм провіщати. Проповідь Петра і інших учнів почули багато людей, які прибули як паломники в Єрусалим на свято з різних країн. І що дивно, - кожний з них чув апостолів, які говорили його мовою.
Ця проповідь колишніх рибалок, які не були богословами і ораторами, але були наповнені Духом Святим, справила настільки велике враження на слухачів, що близько трьох тисяч людей в той день охоче прийняли слово Петра, охрестилися і стали початком великої Христової Церкви, яка сьогодні провідує Євангеліє по всьому світу. А день Святої Трійці ми називаємо ще Днем народження нашої Церкви.

Серед численних дарів Святого Духа найбільшим є дар любові, яка дозволяє прощати і любити не лише друзів, а навіть ворогів і гонителів, яка надихає на повсякденні добрі справи і на великі подвиги самопожертви. Святий Косма Етолійський каже: «У кого є благословенна Любов, по-перше, до Бога і, по-друге, до братів своїх у Христі, той удостоюється честі прийняти Пресвяту Трійцю в серці своїм», тому в День Святої Трійці я хочу побажати усім вам, дорогі брати і сестри, щоби Господь кожному посилав потрібні йому різноманітні дари: мудрості, знання, віри, молитви, нашим священникам – дар жертовного пастирського служіння, а усім нам – найвищий дар любові.

Ще раз і ще раз вітаю вас, дорогі мої, зі святом Трійці і з Днем народження Христової Церкви. Нехай Господь примножує Свою Церкву і розповсюджує її по всьому світу. Нехай дає нам сили долати ті тимчасові непорозуміння, які іноді вносяться людьми і в церковну огорожу. Нехай Христос допомагає нам зберігати єдність, про яку Він, Син Божий, молився до Отця Небесного: «Отче Святий! Збережи їх в ім’я Твоє, тих, кого Ти дав Мені, щоб вони були єдине, як і Ми».

Нехай Дух Святий, який зійшов колись у цей день на святих апостолів, зійде на кожного з нас і просвітить нас розумінням того, що нам потрібно робити, щоби достойно по-християнськи прожити життя і, головне, спасти свою душу.

Прийди ж, Утішителю, Душе Святий, навчи нас, просвіти нас і укріпи усіх нас.

Зі святом вас, дорогі брати і сестри!