23 мая
2017 г.
«Допомога потрібна, поки не закінчиться збройний конфлікт»
Близько 30 тонн гуманітарного вантажу доставлено з Вінниці до Святогірської лаври наприкінці березня. 

Продукти харчування, одяг і предмети першої необхідності призначені для біженців із районів військових дій на Сході України.

Нині у Святогірській лаврі на повному забезпеченні проживають 175 осіб, серед яких 40 дітей, а також жінки і люди похилого віку. Багато з них втратили свої домівки – їхні будинки зруйновані, інші не можуть повернутися додому через обстріли, що там тривають.

Це 11-й гуманітарний рейд із Вінниці у Святогірську лавру. Регулярний збір та доставка допомоги для біженців почалися восени 2014 року з благословення митрополита Вінницького і Барського Симеона. Організаторами та кураторами поїздок є подружжя Георгій і Людмила Толчеви.

– 30 тонн зібрали за місяць, – розповідає Георгій Толчев. – В основному, це овочі, крупи, консервація у склі, соняшникова олія, борошно. Тільки яблук набралося три тонни, багато картоплі, буряку, цибулі. Зерна – 10 тонн: пшениця, кукурудза, ячмінь, насіння соняшнику. Ще є одяг для дітей і дорослих, а також іграшки.

Як розповів Георгій Толчев, географія допомоги велика: Київ, Черкаська область, Умань, Почаївський скит, Рівненська область, Львів (храм великомученика Георгія Побідоносця), і, звичайно ж, села і райцентри Вінницької області. Фінансову допомогу на оплату машини надав благодійний Фонд «Православна спадщина України на Святій Горі Афон».

У Вінниці основними пунктами збору допомоги стали храми великомученика Пантелеімона Цілителя, праведного Іоанна Кронштадтського, священномученика Володимира Київського, блаженної Ксенії Петербурзької, святого Олександра Невського, святителя Луки Кримського.

За традицією, допомогу збирали усім миром – жертвували фермерські господарства і городяни, привозили машинами і приносили у поліетиленових пакетах. Хто скільки міг – стільки і допомагав. Наприклад, консервацію у склі начебто кожен приносив по дві-три банки, а зібралося кілька тонн.

– Водій фури вже більше і брати не хотів ніякий вантаж, а люди ще несли – повну машину завантажили, – розповідає Георгій. – Ось о. Феодосій став бус із продуктами відправляти, так ми попросили відкласти до наступного разу.

Як зазначив Георгій Толчев, люди виявляють велику щедрість, допомагаючи вимушеним переселенцям. Волонтер згадує, що перший раз йому вдалося зібрати лише 11 тонн, у 2015 році були рейди, коли набиралося не більше 16 тонн вантажу. 12-у партію гуманітарної допомоги він починає збирати вже тепер, щоб після Пасхи знову зробити рейд у Святогірську лавру.

– Допомога потрібна доти, поки не закінчиться збройний конфлікт і поки люди у нас живуть, харчуються і лікуються, – каже секретар Святогірської лаври архімандрит Лазар. – У нас люди і народжуються, і вмирають, лавра і хрестить, і хоронить біженців за свій рахунок. Бо ці люди або безрідні, або родичі нічим не можуть допомогти.

Святогірська лавра приймає біженців з травня 2014 року, і за цей час у ній знаходили притулок до 10 тисяч чоловік. Аби забезпечити знедолених усім необхідним, з цього ж часу до монастиря стала надходити допомога з різних регіонів України та багатьох країн світу. За інформацією прес-служби обителі, за час збройного конфлікту на Донбасі на потреби біженців у лавру доставлено кілька тисяч тонн гуманітарної допомоги.

З питань передачі пожертвувань і перерахування грошей для біженців у Святогірській лаврі звертайтесь за телефоном: 096-579-00-07, Толчев Георгій Костянтинович.
Марина Богданова

За матеріалами Uoj.org.ua

Цього разу гуманітарну допомогу від парафій Вінницької єпархії супроводжували п’ять священиків, які брали участь у зборі вантажу: протоієрей Михайло Олійник, настоятель храму великомученика Пантелеімона, протоієрей Олексій Іродов, настоятель храму священномученика Володимира, митрополита Київського, протоієрей Олексій Наваліхін, священик храму блаженної Ксенії Петербурзької, протоієрей Петро Чаплинський, настоятель храму праведного Іоанна Кронштадтського, ієрей Віктор Парандюк, настоятель храму благовірного князя Олександра Невського.

«Метою нашої поїздки, окрім супроводу допомоги, було паломництво до Святогірської лаври. Більшість священиків з нашої групи вже відвідувала обитель, а ми з отцем Віктором побували там уперше, хоча давно хотіли побачити цей скельний монастир», – розповів «Православній Вінниччині» протоієрей Олексій Наваліхін.

«Намісник лаври митрополит Арсеній дуже тепло зустрів нас: запросив до приймальні, довго розмовляв. Розповів про життя монастиря, його історію й про нагальні проблеми лаври. На території монастиря, як він висловився, «вже небагато біженців, усього близько двохсот чоловік». Чому каже «усього», бо в період найбільш активних воєнних дій тільки вагітних жінок на території обителі було 280 осіб. Тоді до лаври дуже багато людей прибуло, так що братія щодня годувала кілька тисяч біженців. А тепер – «усього 200», – розповів протоієрей Олексій Наваліхін.

З благословення владики намісника для вінничан провели детальну екскурсію по лаврі.

«Ми відвідали храми, два лаврських музеї, з’їздили у скит, пройшли по печерах. Нам відкривали ризницю монастиря, де знаходяться частка Хреста, шановані ікони та чесні мощі багатьох святих. Їх виносять для поклоніння лише раз на рік – у свято Торжества Православія. В одному з ковчегів зберігаються «Честнейшие власы Господа Бога и Спаса нашего Иисуса Христа». Раніше я таку святиню ніде не зустрічав і навіть не чув про неї», – розповів протоієрей Олексій Наваліхін.

Гості з Вінниці провели в обителі два дні. Проживали у паломницькій, по сусідству з біженцями.

«У корпусі, де нас розмістили, було багато дітей: у передпокої близько 20 колясок стояли. Як владика пожартував: «Це наші танки». Діти з мамами і бабусі – такий контингент. Обитель їх повністю утримує, вирішує побутові питання, купує медикаменти тощо. А ще щодня по кілька разів годує. Уявіть: 200 душ щодня! Тож не дивно, що митрополит Арсеній так сердечно дякував за привезені в лавру продукти», – розповів протоієрей Олексій Наваліхін.

Священик підкреслив особливу роль подружжя Толчевих в організації збору допомоги для Святогірської лаври.

«Георгій і Людмила такі ентузіасти, ними можна тільки захоплюватися! Водинадцяте вони організували доставку вантажу, причому не просто машину знайшли і поїхали – а домовлялися про допомогу по храмах, знаходили фермерів, які жертвували картоплю, крупу. Вони виконують чудову працю», – сказав протоієрей Олексій Наваліхін.

Для залучення більшого кола жертводавців священик храму блаженної Ксенії пропонує поширювати друковані оголошення із зазначенням храмів, де постійно приймається допомога для лаври.

«Людей треба більше інформувати. Роздрукувати оголошення з адресами храму або храмів, куди можна приносити продукти для Святогірської лаври, і поширювати по парафіях. Бо ми оголосили: хтось почув і приніс, а хтось відволікся і не знав, а хтось забув, а коли згадав – посоромився запитати, чи збирають ще допомогу. Потрібно створити постійний пункт прийому. Якщо треба, наш храм готовий брати участь», – зазначив протоієрей Олексій Наваліхін.

Газета «Православна Вінниччина», №4 (44), квітень 2017 р.